Karoni

Sateliti Charon

Megjithëse Plutoni është planeti më i vogël në sistemin tonë diellor, i njohur si planetoid, ai gjithashtu ka satelitë. Karoni Është sateliti më i madh i Plutonit. Ai u zbulua nga astronomi amerikan James W. Christie në vitin 1978. Emri i tij të kujton Charon, varkëtarin në lumin Akhon në mitologjinë greke, i cili ishte përgjegjës për të çuar shpirtrat në ferr.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për satelitin Charon, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.

tipare kryesore

sipërfaqen e plutonit

Ka formë sferike dhe përbëhet kryesisht nga akulli. Ajo ka veçorinë që t'i tregojë gjithmonë të njëjtën fytyrë Plutonit dhe të shohë gjithmonë të njëjtën fytyrë, pasi që të dy rrotullohen rreth qendrës së tyre të masës.

Për shumë vite, Karoni u mendua Ishte e vetmja hënë që rrotulloi Plutonin, por në fund të vitit 2005 u njoftua ekzistenca e dy trupave të tjerë të vegjël, të quajtur provizorisht S/2005 P 1 dhe S/2005 P 2. Në vitin 2006 teleskopi Hapësinor Hubble konfirmoi ekzistencën e këtyre dy trupave qiellorë në qershor të të njëjtit vit , dhe Unioni Ndërkombëtar Astronomik i emërtoi, duke i riemërtuar përkatësisht Hydra dhe Nix.

Më 20 korrik 2011, NASA njoftoi zbulimin e satelitit të katërt që rrotullohet rreth një planeti xhuxh, i zbuluar gjithashtu nga Hubble, ai është P4 (emri i përkohshëm). më i vogli nga 4 satelitët e zbuluar deri më tani. Më 12 korrik 2012, NASA njoftoi zbulimin e një hëne më të vogël, midis 10 dhe 24 km, të quajtur përkohësisht P5, e cila u zbulua përsëri falë vëzhgimeve të Hubble. Në korrik 2013, dy satelitët e vegjël u emëruan përkatësisht Cerberus dhe Styx.

Sonda New Horizons e NASA-s u nis në vitin 2006 me qëllimin kryesor për të vizituar Plutonin dhe Charon. Ai mbërriti më 13 korrik 2015. Në korrik 2013, ai dërgoi imazhet e para që tregonin Charon si një objekt të veçantë nga Plutoni.

Zbulimi i satelitit Charon

Hëna më e madhe e Plutonit

Charon u zbulua më 22 qershor 1978 nga astronomi i Observatorit Detar të SHBA James W.. Christie, i cili zbuloi diçka shumë të veçantë në imazhet e Plutonit të marra nga teleskopi i Observatorit Flagstaff. Imazhi që rezulton tregon formën paksa të zgjatur të Plutonit, ndërsa yllit në të njëjtën foto i mungon ky shtrembërim.

Ekzaminimi i arkivave të observatorit zbuloi se disa imazhe të tjera të marra në kushte të shkëlqyera dukshmërie treguan gjithashtu zgjatjen, megjithëse shumica nuk e treguan. Ky efekt mund të shpjegohej nëse do të kishte një objekt tjetër që rrotullohej periodikisht rreth Plutonit, por jo mjaftueshëm i madh për t'u parë nga një teleskop.

Christie vazhdoi kërkimin e saj dhe zbuloi se të gjitha vëzhgimet mund të shpjegohej nëse objekti në fjalë do të kishte një periudhë orbitale prej 6,387 ditësh dhe një ndarje maksimale prej një sekonde harku nga planeti. Periudha e rrotullimit të Plutonit është vetëm 6.387 ditë, dhe duke qenë se hëna pothuajse me siguri ka të njëjtën periudhë rrotullimi, ai nxjerr në përfundimin se ky është i vetmi sistem planet-satelit i njohur në të cilin të dy tregojnë të njëjtën fytyrë radhazi. Ekzistenca u zhduk kur sistemi hyri në një periudhë pesëvjeçare të eklipseve midis 1985 dhe 1990. Ky fenomen ndodh kur planet orbitale të Plutonit dhe Karonit janë margjinale në lidhje me pamjen nga Toka. Kjo ndodh vetëm dy herë në periudhën orbitale 248-vjeçare të Plutonit. për fat të mirë, një nga këto intervale eklipsi ndodhi menjëherë pasi u zbulua Charon.

Teleskopi Hapësinor Hubble mori imazhet e para të Plutonit dhe Charonit të zgjidhura si disqe të ndara në vitet 1990. Më vonë, zhvillimi i optikës adaptive bëri të mundur zgjidhjen e disqeve individuale duke përdorur gjithashtu teleskopë me bazë tokësore.

Me zbulimin e Charonit, teoria se Plutoni ishte një hënë e arratisur nga Neptuni u hodh poshtë. Charon ka një diametër prej 1.208 kilometrash, pak më shumë se gjysma e madhësisë së Plutonit, dhe një sipërfaqe prej 4.580.000 kilometra katrorë. Ndryshe nga Plutoni, i cili është i mbuluar me akull me azot dhe metan, sipërfaqja e Charon duket të jetë kryesisht akull uji. Gjithashtu duket se nuk ka atmosferë. Në vitin 2007, vëzhgimet e hidrateve dhe kristaleve të amoniakut në sipërfaqen e Charon nga Observatori Gemini treguan praninë e një "burimi nxehtësie me temperaturë të ulët".

Eklipsi i ndërsjellë i Plutonit dhe Karonit në vitet 1980 lejoi astronomët të analizonin linjat spektrale të Plutonit dhe kombinimi i dy yjeve. Duke zbritur spektrin e Plutonit nga spektri i përgjithshëm, ata ishin në gjendje të përcaktonin përbërjen e sipërfaqes së Karonit.

Përbërja e Charon

karoni satelitor dhe plutoni

Madhësia dhe masa e Karonit na lejuan të llogarisim densitetin e tij, duke e ditur këtë mund të themi se është një trup i akullt dhe përmban një përqindje më të vogël shkëmbi se ylli i tij shoqërues, duke mbështetur faktin se Karoni u formua nga Plutoni. Një ndikim gjigant në mantelin e ngrirë.

Ekzistojnë dy teori kontradiktore për brendësinë e Charon: Disa shkencëtarë besojnë se është një trup i vetëm si Plutoni, me një bërthamë shkëmbore dhe një mantel të akullt, ndërsa të tjerë besojnë se Karoni ka një përbërje të unifikuar. Janë gjetur prova që mbështesin hipotezën e parë. Zbulimi i hidratit dhe kristaleve të amoniakut në sipërfaqen e Charon tregon praninë e një "burimi nxehtësie me temperaturë të ulët". Fakti që akulli është ende në gjendje kristalore sugjeron që ai është depozituar kohët e fundit, pasi rrezatimi diellor do të ishte degraduar akulli i lashtë në një gjendje amorfe pas rreth 30.000 vjetësh.

stërvitje

Plutoni dhe Karoni mendohet se kanë qenë dy objekte që u përplasën përpara se të hynin në orbitat e njëri-tjetrit. Përplasjet janë mjaft të dhunshme për të zier akull të paqëndrueshëm si metani, por jo aq të dhunshme sa për t'i shkatërruar ato.

Në një artikull modelues të botuar në 2005, Robin Canup propozoi që Charon mund të ishte formuar rreth 4500 miliardë vjet më parë nga një ndikim gjigant, i ngjashëm me Tokën dhe Hënën.. Në këtë model, një KBO e madhe përplaset me Plutonin me shpejtësi të madhe, duke shkatërruar veten dhe duke shpërndarë pjesën më të madhe të mantelit të jashtëm të planetit. Charon u formua më pas nga shkrirja e mbetjeve. Megjithatë, një ndikim i tillë do të rezultonte në një Charon më shkëmbor dhe më të akullt se sa kanë zbuluar shkencëtarët e Plutonit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Charon dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.