Caral, qyteti më i vjetër në kontinentin amerikan

Caral qyteti më i vjetër në kontinentin amerikan

Në Peru ekziston një nga kulturat më të rëndësishme, por pak të njohura të kontinentit amerikan. Eshte per Caral, qyteti më i vjetër në kontinentin amerikan, e cila tani feston 25 vjetorin e gërmimeve të saj. Në këtë qytet janë gjetur vende të shumta arkeologjike që përmbajnë një sasi të madhe informacioni për historinë e qenies njerëzore.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për Caral, qytetin më të vjetër në kontinentin amerikan, karakteristikat dhe zbulimet e tij.

Caral, qyteti më i vjetër në kontinentin amerikan

Caral qyteti më i vjetër i karakteristikave të kontinentit amerikan

Në Caral, qyteti më i ngarkuar në kontinentin amerikan, ka shumë zona prej 66 hektarësh në Valle Supere në bregun veri-qendror të Perusë. Është një nga qytetërimet më të mëdha në Amerikë, dhe qytetërimi që e ndërtoi atë, kultura Caral, Konsiderohet si qytetërimi më i vjetër në kontinentin amerikan.

Ekonomia e Caral bazohet në bujqësi dhe peshkim në të ashtuquajturin port të Supe në bregun e Paqësorit. Në këtë rajon, vendbanimet e vogla filluan të zhvillohen me shpejtësi midis viteve 3000 p.e.s. C. dhe 2700 a. C., dhe këto vendbanime ndërvepruan dhe shkëmbyen produkte mes tyre dhe madje edhe me popullsi të tjera më të largëta. u formuan shoqëri më komplekse ndërmjet viteve 2700 dhe 2550 para Krishtit u ndërtua qyteti i madh i Caral, një vend i arkitekturës monumentale. Ishte në këtë kohë që qendrat e reja urbane filluan të shfaqen në Luginën e Super dhe luginën ngjitur të Pativelka, midis 2550 dhe 2400 para Krishtit. Ndikimi i kulturës Caral arriti në veri të Perusë, nga Ventarrón, Lambayeque ose vende të tjera në jug, siç tregohet në sit, si luginat e Chillón, Rímac, Azia…

aftësi e përmirësuar

qytet i vjeter

Carals ishin një shoqëri e përparuar që zhvilloi njohuri të mëdha shkencore dhe teknologjike dhe këto njohuri ua transmetoi kulturave të tjera fqinje. Ata nuk jetojnë në qytete të rrethuara me mure ose nuk prodhojnë armë, por bëjnë tregti me burime, mallra dhe njohuri me banorët e maleve dhe të xhunglës. Po kështu, ata ranë në kontakt me Spondilusin, një molusk tipik i ujërave tropikale të Ekuadorit, i cili luajti një rol të rëndësishëm në shoqëritë e Andeve, ata gjithashtu fituan sodalit, një mineral nga Bolivia që madje riprodhonte speciet e reja kiliane duke varrosur fëmijët. Të vdekurit u manipuluan në kulturën Cuervo sugjeron që Caral ishin të lidhur me kultura të tjera që ishin gjeografikisht të largëta.

Rëndësia e Caral, qyteti më i vjetër në kontinentin amerikan, reflektohet në elementet e tij arkitekturore, të cilat janë simbolike - dhe nga ana tjetër të përqafuara nga kulturat e tjera -: sheshe rrethore të fundosura, kamare, dyer me dy kolona, ​​teknologji antisizmike, platforma me shkallë. Është një kompleks urban i përbërë nga ndërtesa të ndryshme. Nuk ka zonë të rrethuar dhe ndodhet në një tarracë që e mbron nga fatkeqësitë e mundshme natyrore.

Qyteti i Caral nuk ka një rrethim të rrethuar me mure dhe ndodhet në një platformë që e mbron atë nga fatkeqësitë natyrore. Gjashtë piramida mbijetojnë, secila me një shkallë qendrore dhe një altar me një zjarr qendror. Ndërtesat janë ndërtuar me gurë dhe dru nga pemët e rrëzuara. Gjashtë piramida kanë mbijetuar, secila me një shkallë qendrore përballë një ylli të veçantë. Të gjitha këto ndërtesa kishin një altar me zjarr në qendër (rrethore ose katërkëndëshe) dhe tubacione nëntokësore për të kanalizuar energjinë e erës. Në këto komplekse do të zhvillohen ceremoni fetare, duke përfshirë djegien e ofertave për perënditë. Por disa nga strukturat më të habitshme janë dy sheshe rrethore enigmatike, përballë dy ndërtesave në formë piramide. Me shumë mundësi ka të bëjë edhe me ceremonitë fetare.

fatkeqësi ekologjike

vende arkeologjike

Arkeologët kanë punuar në 12 vendbanime të kësaj kulture me synimin për të kuptuar sistemin shoqëror të qytetërimit Caral dhe mënyrën se si ai ndryshoi gjatë mijëvjeçarëve, duke arritur një prestigj dhe zhvillim të madh derisa u fut në krizë dhe u shemb për shkak të ndryshimeve dramatike klimatike. Lugina e Supes në tokë me duna dhe rërë, e ndikuar nga thatësira të zgjatura, kushte që çuan në braktisjen e qendrave urbane. Ndryshim, efektet e të cilit kanë qenë katastrofike. Arkeologët kanë identifikuar një seri ngjarjesh ekstreme të motit, duke përfshirë tërmetet dhe shirat e rrëmbyeshëm që përmbyti gjirin e fshatit të peshkimit.

Pati gjithashtu një thatësirë ​​ekstreme që zgjati për dekada: lumi Supe u tha dhe fushat u mbushën me rërë. Më në fund, pasi u dha fund urisë së ndryshme dhe shkatërruese të këtij qytetërimi të lavdishëm, Caral dhe qytetet përreth Ata u braktisën rreth vitit 1900 para Krishtit, pa e ditur se çfarë ndodhi me banorët e tyre.

Monumentet e Caral, qyteti më i vjetër në kontinentin amerikan

Ndërmjet viteve 3000 dhe 2500 para Krishtit, banorët e Caral filluan të formojnë vendbanime të vogla në atë që tani është provinca Barranca, duke komunikuar me njëri-tjetrin dhe duke shkëmbyer produkte dhe mallra. Aty filloi ndërtimi i qendrës së re të madhe të qytetit, në të cilën u ndërtuan sheshe të rëndësishme rrethore dhe mure publike piramidale që shërbenin si qendra ceremoniale. Në këto komplekse, njerëzit adhuronin perënditë dhe digjnin ofertat si shenjë vlerësimi.

Gjatë ekzistencës së tyre, kjo kulturë ndërtoi hendeqe, mbetjet e të cilave tregojnë se si ata përdorën klimën dhe burimet ujore. Nëpërmjet këtyre ndërtimeve arrijnë të drejtojnë erën në mënyrë që uji të rrjedhë në pikën më të ulët dhe të përdoret për punët e shtëpisë.

Shfrytëzoni këtë përfitim natyror Është një nga detyrat më të rëndësishme të jetës së përditshme.. Puquios ("burimet" në Keçua) u ndërtuan në zona të ndryshme të luginës si rezervuarë për menaxhimin e ujit.

Ekonomia e Caral-it bazohet në peshkim dhe bujqësi. Sipas sondazhit, ata tregtonin pambuk dhe peshk të dehidratuar me shoqëri të tjera Ande dhe Amazonian. Tregtia e shkëmbimit kryhej me kultura të tjera më pak të zhvilluara që banonin në rajonin e Andeve.

Një karakteristikë tjetër e Caral ishte njohuria e tij e gjerë për shkencën dhe teknologjinë, e cila u transferua në kulturat e tjera fqinje. Ky zhvillim manifestohet në krijimin e teknikave të reja bujqësore, siç janë kanalet e sipërpërmendura. Po kështu, ka dëshmi se ky qytetërim mund të ketë organizuar një ushtri që i ka bërë vetë armët.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për Caral, qyteti më i vjetër në kontinentin amerikan.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.