Antropoceni, a e "meriton" njeriu një epokë të vet gjeologjike?

Antropocen

Ndikimi i dritës nga hapësira

Për disa vite është debatuar nëse qeniet njerëzore janë mjaft të rëndësishme nga vetja për të merituar epokën tonë gjeologjike. Ndikimi i madh që njerëzimi ka pasur në planet dhe mjedisin e tij duke shkaktuar zhdukje dhe madje duke ndryshuar ciklet natyrore dhe klimatike e bën atë të studiojë për të shtuar thirrjen Antropocen në shkallën gjeologjike globale.

Që nga viti 2009 një grup ndërkombëtar i shkencëtarëve ka studiuar prezantimin e këtij koncepti të ri dhe se ku mund të lokalizojë fillimin e kësaj epoke. Aktualisht është duke u përgatitur një raport dhe do t'i paraqitet Zyrës Bashkimi Ndërkombëtar i Shkencave Gjeologjike në vitin 2016. Ky organ është i vetmi organ kompetent i ngarkuar për të vendosur për moshat e Tokës.

Derisa të vendoset nëse do të futet ky modifikim, ne do të vazhdojmë të jetojmë në Holocen, një epokë që filloi rreth 12000 vjet më parë pas epokës së fundit të akullnajat. Klima e butë e kësaj kohe ndër-akullnajore është ajo që i ka lejuar njerëzimit të përparojë me shpejtësinë që ka bërë, dhe ai përparim dhe ndikimi që po ka në botën ku jetojmë është ajo që na bëri të fillojmë të mendojmë në përfshirjen e a epokë e re që lidhet drejtpërdrejt me qeniet njerëzore.

Një nga pikat kryesore dhe mbi të cilën ka më shumë diskutime është përcaktimi se kur filloi kjo epokë e re gjeologjike. Dy pikat e propozuara kanë qenë ato fillimi i epokës bërthamore në mesin e shekullit të njëzetë me bombardimet e Hioshima dhe Nagasaki dhe më vonë me aksidente të tilla si Çernobili ose termocentrali Fukushima që la shenja rrezatimi si tek njerëzit ashtu edhe në oqeane dhe sedimente. Nga ana tjetër, fillimi i revolucionit të industrisëUnë në shekullin e shtatëmbëdhjetë apo edhe në shfaqja e bujqësisë rreth 10000 vjet më parë.

Arsyet e dhëna nga teori të ndryshme për të lokalizuar fillimin e kësaj epoke të re gjeologjike lidhen me paraqitjen e saj në rekord sedimentar. Le të imagjinojmë një gjeolog në 10000-20000 vjet, ai duhet të gjejë disa karakteristika diferencuese në shtresat e lidhura me kohën për të qenë në gjendje ta identifikojë atë si një kohë gjeologjike të tij.

Marrja parasysh e këtyre premisave, lidhja e fillimit të kësaj periudhe me pamjen e bujqësisë është për shkak të faktit se ajo është kur qenia njerëzore fillon ta adaptojë tokën me të dhe jo ta adaptojë atë me terrenin. Lëvizja e sedimenteve që njeriu ka bërë nga ky moment mund të kapërcejë atë të shkaktuar nga çdo lloj fenomeni natyror, duke përgatitur tokën për kultivim, me përdorimin e guroreve dhe më vonë përdorimin industrial dhe ndërtimor të materialeve të kati

Nga ana tjetër, konsiderimi i fillimit të revolucionit industrial si pikënisja e kësaj periudhe të re është propozuar si fillimi i kësaj epoke gjeologjike, duke argumentuar se fillimi i përdorimit të lëndëve djegëse fosile (qymyr, naftë, etj.) Dhe elementet që djegin ato derdhur në atmosferë do të shfaqej si pjesë e një shtrese karakteristike. Në të njëjtën kohë, një përdorim më i gjerë i tokës dhe një shfrytëzim më intensiv i guroreve dhe minierave, do të ishte gjithashtu një faktor tjetër për t'u marrë parasysh.

Në çdo rast, këto dy propozime janë pothuajse të përjashtuara, pasi që megjithëse ndikimi në sedimente do të ishte shumë i gjerë, nuk do të ndikonte në të gjithë sipërfaqen e tokës, edhe kështu, është në duart e Bashkimit Ndërkombëtar të Shkencave Gjeologjike të përcaktojë nëse ato janë të rëndësishme apo jo. këto data.

Opsioni më i mirë, dhe ndoshta ai me shanset më të mira për t'u zgjedhur, gjithmonë në rast se pranohet futja e kësaj epoke të re në historinë gjeologjike, është ajo e fillimit të epokës bërthamore ose atomike. Si provat bërthamore ashtu edhe aksidentet në termocentralet nukleare e kanë kuptuar atë grimcat radioaktive janë të pranishme në të gjithë sipërfaqen e tokës dhe ato do të mbahen në tokë, ujë dhe ajër për shumë vite, duke e bërë zgjatjen e këtij lloji të grimcave të mjaftueshme për t'u konsideruar si një shtrirje globale.

Promovuesi i kësaj hipoteze të fundit, Jan Zalasievicz, shkencëtar nga Universiteti i Leicester pohon se përveç ndikimit bërthamor ka faktorë të tjerë si ndikimi i njeriut dhe teknologjia e tij si dhe shfaqja e materialeve të tilla si plastika ose alumini ose përqendrimi i CO2 në atmosferë dhe acidifikimi i detet na bëjnë të flasim për një "Shpejtim të Madh" që do të ishte i denjë për këtë "nder".

Çdo gjë është në kurriz të organizmit që do të jetë përgjegjës në vitin 2016 për të vlerësuar të gjitha këto pika dhe për të përcaktuar nëse qenia njerëzore meriton vetëm një epokë gjeologjike dhe cili do të jetë fillimi i saj, ose nëse përkundrazi, siç mendojnë ata një pjesë tjetër e madhe e komuniteti shkencor "ne thjesht duam t'i japim vetes më shumë rëndësi se sa kemi në të vërtetë".

Më shumë informacion: Ngrohja e pakthyeshme e Tokës do të ngrejë detin më shumë se një metërA ka ngrirë ndonjëherë e gjithë Toka?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.