Akulli i detit Arktik shënon rekord të ulët në janar

Arktik

Arktiku po shkrihet. Janarin e kaluar, akulli i saj në det regjistroi një minimum të ri me të gjitha kohërat, sipas imazheve satelitore. Me një humbje prej 13,400 miliardë kilometra katrorë, shkencëtarët parashikojnë që ky dimër do të jetë një nga më të vështirët për Arktikun. dhe, mbi të gjitha, për banorët e saj, siç është ariu polar, të cilëve u duhet akulli për t'u afruar dhe për të gjuajtur pre e tyre.

Sidoqoftë, temperatura mesatare globale vazhdon të rritet. Rajonet polare janë veçanërisht të prekshme, pasi bora reflekton rrezet e diellit, duke i kthyer ato përsëri në hapësirë. Por vjen një kohë kur dobësohet dhe shkrihet, duke bërë që niveli i detit të rritet.

Akulli i detit Arktik

Në këtë imazh mund të shihni zonën që akulli zinte gjatë muajit janar të viteve 1981-2010 të shënuar me një vijë të kuqe. Imazh - Qendra Kombëtare e të Dhënave për Dëborën dhe Akullin

Në këtë imazh nga Qendra Kombëtare e të Dhënave për Dëborën dhe Akullin mund të shihni zonën që akulli zuri gjatë muajit janar në periudhën 1981-2010, të shënuar me një vijë të kuqe dhe atë që zë këtë vit. Dallimi është i madh. Por, situata nuk mund të jetë ndryshe. Sipas NOAA, Ka qenë muaji i tretë më i ngrohtë i janarit duke marrë si referencë të njëjtën periudhë (1981-2010).

Anomalitë e temperaturës në muajin janar 2017

Anomalitë e temperaturës në tokën dhe sipërfaqen e oqeanit në janar 2017. Imazhi - NOAA

Temperatura mesatare globale qëndroi në 0,88ºC mbi mesataren 12ºC të shekullit të kaluar, i treti më i lartë në janar në periudhën 1880-2017, dhe temperatura e sipërfaqes së detit ishte 0,65ºC nga 15,8ºC e mesatares së shekullit të XNUMX-të, e cila ishte e dyta më e larta për të njëjtën periudhë referimi.

Shkrini në Arktik

Përqindja e humbjes së akullit të detit Arktik gjatë muajve tetor-shkurt që nga viti 1981. Image - Qendra Kombëtare e të Dhënave për Dëborën dhe Akullin.

Për të ditur më shumë, kliko këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.