Çfarë po ndodh me Detin Mesdhe?

Mesdhetar

El deti Mesdhe gjithmonë ka qenë shumë e prekshme. Ndryshe nga të tjerët, si Deti Karaibe për shembull, ai ushqehet nga Oqeani Atlantik që kalon nëpër një ngushticë, atë të Gjibraltarit, me rreth 20 km. Nëse do të mbyllej, diçka që tashmë kishte ndodhur gjashtë milion vjet më parë, ky det do të pushonte së ekzistuari. Isshtë e vërtetë që aktualisht është praktikisht e pamundur që ajo të ndodhë përsëri, por realiteti është ai nuk është pa probleme.

Një raport i kryer në kuadër të Planit Kombëtar për Përshtatjen ndaj Ndryshimeve Klimatike, i cili po promovohet nga Ministria e Bujqësisë dhe Mjedisit, zbulon efektet që tashmë janë perceptuar në këtë pjesë të botës dhe pasojat e tyre të mundshme në ato të shkurtra dhe të mesme termi

Çfarë ndryshimesh po ndodhin në Detin Mesdhe?

Ky det fillon të jetë i ndryshëm nga ai që kemi njohur deri më tani. Karakteristikat e tij po ndryshojnë shumë. Sipas raportit, anomalitë që po ndodhin janë:

 • Temperatura e sipërfaqes po rritet midis 0,2ºC dhe 0,7ºC në dekadë. Në disa pika, të tilla si Rezervatin Detar të Ishujve Columbretes, rritja është më e lartë: 0,04ºC.
 • Niveli i detit po rritet midis 2 dhe 10 mm nga viti.
 • Ulje në lartësinë e valës (-0,08cm / vit), e cila mund të prodhohet kryesisht nga ënjtja më e ulët gjatë dimrit.
 • Vdekje masive. Gjatë verave të nxehta, si 2003, kur në shumë rajone temperatura e sipërfaqes së detit ishte 1ºC ose më e lartë, kafshët detare e kanë vërtet të vështirë; në fakt, popullata korale e specieve C. caespitosa, e cila jeton në Ishujt Columbretes, ra midis 50 dhe 80% midis 2003 dhe 2012.
 • Paraqitja e specieve jo vendase, të tilla si algat e kuqe, origjina e të cilave është në Oqeanin Indian, por që ka arritur në Mesdhe përmes Kanalit të Suezit. Por ka edhe të tjerë, si breshka me veshë të kuq ose peshku i luanit (i cili, nga rruga, ka lëvore helmuese).
 • Kandili i detit do të shumohet. Këto kafshë janë pjesë e verës mesdhetare, por ndërsa deti nxehet, ato shfaqen para se të fillojë sezoni. Në vitin 2016, ato u panë në muajin prill.

Çfarë pritet të ndodhë në vitet e ardhshme?

Maltë

Nëse gjithçka vazhdon njësoj, temperatura e sipërfaqes së detit rreth Gadishullit Iberik mund të rritet midis 2,5º dhe 3ºC nga tani e deri në fund të shek. Sa i përket nivelit të detit, ai mund të rritet rreth 40 dhe 60cm pasi kripësia rritet edhe në 10m të parat.

Përveç kësaj, pritet të acidifikohet. Dhe kjo do të bëhet një kërcënim serioz si për koralet, ashtu edhe për kafshët e tjera, të tilla si balenat, pasi ushqimi i tyre kryesor, krili, do të reduktohet.

Ju mund ta lexoni raportin këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.