Çfarë është thatësira dhe çfarë efektesh prodhon?

Thatësira ekstreme

Kemi dëgjuar shumë rreth thatësira, një term që, ndërsa planeti ngroh, ne e përdorim më shpesh në vendet ku reshjet po bëhen të pakta. Por çfarë do të thotë në të vërtetë që një rajon i caktuar po vuan efektet e thatësirës? Çfarë efektesh janë këto dhe çfarë pasojash mund të sjellin ato?

Le të thellohemi në këtë çështje që mund të na prekë kaq shumë të gjithëve.

Çfarë është thatësira?

Kjo është një anomali kalimtare klimatologjike në të cilën uji nuk është i mjaftueshëm për të furnizuar nevojat e bimëve dhe kafshëve, përfshirë qeniet njerëzore, të cilat jetojnë në këtë vend të veçantë. Shtë një fenomen i shkaktuar kryesisht nga mungesa e reshjeve të shiut, e cila mund të çojë në një thatësirë ​​hidrologjike.

Çfarë llojesh ka atje?

Ekzistojnë tre lloje, të cilat janë:

 • Thatësira meteorologjike: ndodh kur nuk bie shi - ose bie shi shumë pak - për një kohë të caktuar.
 • Thatësira bujqësore: ndikon në prodhimin e të korrave në zonë. Zakonisht shkaktohet nga mungesa e shiut, por gjithashtu mund të shkaktohet nga një veprimtari bujqësore e planifikuar keq.
 • Thatësira hidrologjike: ndodh kur rezervat e ujit në dispozicion janë nën mesataren. Normalisht, ajo është shkaktuar nga mungesa e reshjeve, por njerëzit shpesh janë gjithashtu përgjegjës, siç ndodhi me Detin Aral.

Çfarë pasojash sjell kjo?

Uji është elementi thelbësor për jetën. Nëse nuk e keni, nëse thatësira është shumë e fortë ose që zgjat, pasojat mund të jenë fatale. Më të zakonshmet janë:

 • Kequshqyerja dhe dehidrimi.
 • Migrimi masiv.
 • Dëmtimi i habitatit, i cili prek në mënyrë të pariparueshme kafshët.
 • Stuhitë e pluhurit, kur ndodhin në një zonë që vuan nga shkretëtirëzimi dhe erozioni.
 • Konfliktet e luftës për burimet natyrore.

Ku ndodhin më shumë thatësira?

Zonat e prekura janë në thelb ato të Briri i Afrikës, por thatësira janë vuajtur edhe në Rajoni mesdhetarKaliforni, Perudhe në Queensland (Australi), ndër të tjera.

Thatësira

Thatësira është, pra, një nga fenomenet më shqetësuese që ndodhin në planet. Vetëm duke menaxhuar pusin e ujit mund të shmangim vuajtjen e pasojave të tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.