çfarë është një planet

Sistem diellor

Ne jetojmë në një planet që është brenda sistemit diellor, i cili nga ana tjetër është i rrethuar nga planetë të tjerë. Megjithatë, ka disa njerëz që e dinë mirë përkufizimin çfarë është një planet. Në astronomi dhe shkencë ekziston një përkufizim sipas karakteristikave dhe formimit të tyre.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë në detaje se çfarë është një planet, karakteristikat e tij, formimi dhe shumë më tepër.

çfarë është një planet

të gjithë planetët

Një planet është një trup qiellor që rrotullohet rreth një ylli mjaft masiv për të qenë në ekuilibër hidrostatik (midis gravitetit dhe energjisë së prodhuar nga bërthama e tij). këtë bilanc e lejon atë të ruajë formën e saj sferike, të dominojë orbitën e saj (i pengon objektet e tjera të hyjnë në rrugën e tij) dhe nuk lëshon dritën e vet, por reflekton dritën e yjeve që tërheq.

Toka jonë, si shtatë planetët e tjerë në sistemin diellor, rrotullohet rreth diellit. Të dy kanë karakteristika që i përcaktojnë objektet si "planetë", por ndryshojnë në përbërjen dhe vendndodhjen e tyre në Tokë.

Planetët mund të përbëhen nga materiali i ngurtë dhe gazi i akumuluar. Materiali bazë i ngurtë është shkëmbi i përbërë nga silikate dhe hekur. Gazrat janë kryesisht hidrogjen dhe helium. Këta planetë gjithashtu kanë lloje të ndryshme akulli, të përbërë nga metani, amoniaku, dioksidi i karbonit dhe uji.

Përmasat dhe vetitë e këtyre materialeve do të ndryshojnë në varësi të llojit të planetit. Për shembull, planetët shkëmborë si Toka janë bërë nga materiale shkëmbore dhe metalike dhe, në një masë më të vogël, gaze. Në të kundërt, planetët e gaztë si Jupiteri në thelb janë bërë nga gazi dhe akulli.

Karakteristikat e planetëve

çfarë është një planet

Planetët e sistemit diellor klasifikohen sipas përbërjes së tyre dhe mund të jenë:

 • planet shkëmbor. Të njohura edhe si "Tokat" ose "tokësorët", ata janë trupa qiellorë të dendur të përbërë nga materiale shkëmbore dhe metalike. Planetët Mërkuri, Venusi, Toka dhe Marsi janë lloje shkëmbinjsh.
 • Planeti i gazit. Të njohura edhe si "Jovians", ato janë objekte të mëdha që rrotullohen me shpejtësi në krahasim me Tokën. Këta planetë kanë atmosferë shumë të trashë që gjenerojnë fusha të forta magnetike dhe kanë shumë hëna. Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni janë të gjithë planetë me gaz.

Planetët klasifikohen gjithashtu sipas pozicionit të tyre në distancë nga dielli dhe mund të jenë:

 • planeti i brendshëm. Ata janë planetët më të afërt me diellin, përpara brezit të asteroidëve. Ata janë Mërkuri, Venusi, Toka dhe Marsi.
 • Planetët e jashtëm. Ata janë planetët më të largët nga dielli, i dyti vetëm pas brezit të asteroidëve. Ata janë: Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni.

Meqenëse Plutoni u zbulua në vitin 1930, ai u konsiderua si një planet derisa në vitin 2006, pas një debati intensiv ndërkombëtar, u vendos që Plutoni të riklasifikohej si një "planet xhuxh" i sistemit diellor, sepse nuk plotësonte kërkesat për t'u marrë në konsideratë. Një nga karakteristikat e një planeti është se nuk ka dominim orbital (Orbita e tij nuk është pa objekte të tjera në rrugën e saj, ai ka pesë satelitë me të njëjtin lloj orbite). Plutoni është një xhuxh, shkëmbor, ekzoplanet sepse është trupi qiellor më i largët nga dielli. Përveç Plutonit, janë njohur edhe planetë të tjerë xhuxh, duke përfshirë Ceres, Hemea, Makemake dhe Eris.

Planetët e sistemit diellor

çfarë është një planet tokësor

Ekzistojnë tetë planetë në sistemin tonë diellor, në rend nga më afër diellit në më të largëtin:

 • Mërkuri. Është planeti më i vogël në sistemin diellor, me një trup shkëmbor të ngjashëm me Tokën, dhe thelbi i tij zë pothuajse gjysmën e Tokës (duke gjeneruar një fushë të fortë magnetike). Nuk ka satelitë natyralë.
 • Venus Është planeti i tretë për nga madhësia (nga më i vogli tek më i madhi), ka një diametër të ngjashëm me Tokën dhe nuk ka satelitë natyrorë.
 • Tokë. Është planeti i katërt pas Venusit dhe ka vetëm një satelit natyror: Hënën. Është planeti më i dendur në sistemin diellor dhe i vetmi me ujë në sipërfaqen e tij.
 • Mars. Është planeti i dytë më i vogël dhe njihet edhe si “planeti i kuq”, sepse sipërfaqja e tij është e kuqe për shkak të oksidit të hekurit. Ka dy satelitë të vegjël natyrorë: Phobos dhe Deimos.
 • Jupiter. Është planeti më i madh në sistemin diellor. Ai është i gaztë, i përbërë kryesisht nga hidrogjen dhe helium, dhe ka gjashtëdhjetë e nëntë satelitë natyrorë.
 • Saturni. Është planeti i dytë më i madh (pas Jupiterit) dhe i vetmi planet në sistemin diellor që ka një unazë planetare (një unazë pluhuri dhe grimca të tjera të vogla që rrotullohen rreth tij). Ai ka 61 satelitë të zbuluar, por vlerësimet tregojnë se totali është rreth 200.
 • Urani. Është planeti i tretë më i madh dhe ka atmosferën më të ftohtë në sistemin diellor. Brendësia e saj përbëhet kryesisht nga akulli dhe shkëmbi, dhe janë zbuluar njëzet e shtatë satelitë natyrorë.
 • Neptuni. Është planeti i katërt më i madh dhe ka një përbërje të ngjashme me Uranin, me shumë akull dhe gurë në brendësi të tij. Sipërfaqja e saj është blu për shkak të pranisë së gazit të metanit. Ai zbuloi katërmbëdhjetë satelitë.

Satelit natyror

Një satelit natyror është një trup qiellor që rrotullohet rreth një ylli tjetër (zakonisht një planet) dhe e shoqëron atë në orbitën e tij rreth yllit. Karakterizohet se është i ngurtë, më i vogël se ylli në të cilin rrotullohet dhe mund të jetë i ndritshëm ose i zbehtë. Disa planetë mund të kenë disa satelitë natyrorë, të cilët Ato mbahen së bashku nga graviteti i ndërsjellë.

Sateliti natyror i planetit tonë është Hëna, e cila është një e katërta e diametrit të Tokës dhe është hëna e pestë më e madhe në sistemin diellor. Distanca e saj orbitale është tridhjetë herë më e madhe se diametri i Tokës. Hënës i duhen 27 ditë që të rrotullohet rreth Tokës dhe të rrotullohet rreth boshtit të saj, pra e njëjta sipërfaqe hënore shihet gjithmonë nga sipërfaqja e Tokës.

Satelitët natyrorë janë të ndryshëm nga satelitët artificialë. Ky i fundit është bërë nga njerëzit, dhe gjithashtu mbetet në orbitë rreth objektit hapësinor, ku mbetet në orbitë si mbeturina hapësinore pasi të përfundojë jeta e tij e dobishme, ose shpërbëhet nëse kalon nëpër atmosferë gjatë kthimit të tij.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një planet, karakteristikat e tij dhe llojet e planetëve që ekzistojnë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.