Çfarë është një Gji?

humnerë

Gjeologjia e terrenit po formohet gjatë miliona viteve në planetin tonë. Shkaktuar nga defektet, tërmetet, erozioni progresiv i erës, valët e forta, tërheqja, sedimentimi, etj. Ato janë procese gjeologjike që krijojnë format gjeografike që ne i shohim si rezultat sot. Forma si gjiret, malet dhe pelerinat.

Me siguri që keni parë një gji dhe keni menduar se si është formuar. A doni të dini se çfarë është një gji dhe cili është procesi i formimit të tij?

Përcaktim

gji i kadizit

Gjiri i Kadizit

Gji është një karakteristikë gjeografike e karakterizuar nga të paturit një pjesë e madhe e detit ose oqeanit e sjellë në tokë. Ndodhet midis dy kreshtave ose dy gadishujve. Gjiri është zakonisht mjaft i thellë dhe ato kanë një rëndësi të madhe ekonomike pasi që, falë vendndodhjes së tyre dhe pozicionit gjeografik, ato shërbejnë për të mbrojtur bregdetin nga baticat e larta. Kjo favorizon ndërtimin e porteve dhe niveleve për të rritur ekonominë bregdetare.

Termi gji shpesh ngatërrohet me gjiret ose hyrjet, megjithatë, ato nuk janë të njëjtat.

Përkufizimi i gjirit dhe limanit

gji

gji

Gjiri është një hyrje nga deti ose një liqen që është pothuajse plotësisht i rrethuar nga toka, Ndryshe nga Gjiri, përveç një prej skajeve të tij. Gjiret formohen me kalimin e viteve për shkak të erozionit bregdetar dhe konsiderohet nga gjeografët si një konkav i bregdetit. Uji vazhdimisht po godet bregdetin dhe po e formëson atë me kalimin e viteve për të krijuar këtë lloj morfologjie.

Mund të thuash që gjiri është e kundërta e një gadishulli. Ndërsa gadishulli është një copë tokë e rrethuar me ujë, përveç një skaji, gjiri është një copë uji i rrethuar me tokë, përveç një skaji.

Qenia njerëzore përfiton nga gjiret, ashtu si gjiret, për ndërtimin e porteve për një rritje të ekonomisë së zonës.

Nga ana tjetër, në gjeografi limani përcaktohet si një tipar gjeografik bregdetar i formuar nga një hyrje uji që miraton një formë rrethore dhe ruhet nga një grykë e ngushtë, zakonisht e bërë nga shkëmbinj.

Dallimet midis gjirit, gjirit dhe limanit

liman

Ensenada

Ndërsa këto terma zakonisht ngatërrohen, gjeografia ka vendosur ndryshimin midis tyre. Një gji, një gji dhe një hyrje, pavarësisht se kanë morfologji të ngjashme, ndajnë ndryshimin në përmasa dhe thellësi. Për këtë arsye, gjiri është i pari me madhësinë dhe thellësinë më të madhe, i ndjekur nga gjiret, duke qenë pak më i vogël dhe i cekët dhe duke përfunduar me hyrjet.

Hyrjet lihen për në vendin e fundit, që kur ishte kaq i vogël dhe aq i cekëtNë vend që të modifikohen nga bregu, ato modifikohen nga shkëmbinjtë që dalin në det nga shtrati i detit.

E përbashkëta e këtyre tre gjeomorfologjive është se ato kanë për qëllim ndërtimin e porteve për të përmirësuar ekonominë e zonës. Portet mund të ndërtohen më lehtë, pasi ujërat janë më të dobëta dhe këto formacione i mbrojnë ata nga ngritjet e pjerrëta të baticës.

Përveç kësaj, bukuria që ato ofrojnë për peisazhet, janë pika të rëndësishme për ekonominë botërore, Jo vetëm për shkak të ndërtimit të porteve, por ato janë gjithashtu të destinuara të jenë vende ku shkëmbehen mallra në shkallë të gjerë, si ajo që arrin nga një vend i caktuar, ashtu edhe ajo që largohet, ato zakonisht janë më të kërkuara për destinacione turistike, etj.

Hyrjet, duke qenë më të vogla në madhësi dhe thellësi, nuk përdoren aq gjerësisht për ndërtimin e porteve, edhe pse nganjëherë ndërtohen doke të vogla, ato janë më shumë të përdorura për t'u përdorur si plazhe, në sajë të faktit se shkëmbinjtë mbyllin ujin dhe nuk e lejojnë atë të ketë valë ose rryma të forta.

Gjiret më të njohur në botë

Pasi të keni mësuar përkufizimin e një gji dhe ndryshimin me gjiret dhe hyrjet, është koha për të zbuluar gjiret më të rëndësishëm dhe më të njohur në botë. Ka shumë gjire në planet, por më të rëndësishmit në një shkallë të gjerë janë Gjiri i Meksikës, Gjiri i Alaskës dhe Gjiri i Shën Lawrence.

Gjiri i Meksikës

gji i meksikës

Gjiri i Meksikës ndodhet midis brigjeve të Meksikës (në shtetet Tamaulipas, Veracruz, Tabasco, Campeche dhe Yucatán), brigjet e Shteteve të Bashkuara (në shtetet e Florida, Alabama, Misisipi, Louisiana dhe Texas) dhe brigjeve nga ishulli i Kubës (në pjesën lindore të gjirit, në daljen e tij në Oqeanin Atlantik).

Gjiri i Alaskës

gji i Alaskës

Gjiri i Alaskës përfshin një hapësirë ​​të lakuar të Oqeanit Paqësor në bregdetin jugor të Alaskës, e kufizuar në perëndim nga Gadishulli i Alaskës dhe ishulli Kodiak dhe në lindje nga Arkipelagu Aleksandër në Gjirin e Akullnajave. Gjiri i Alaskës është aq i madh në thellësi dhe shtrirje sa konsiderohet det.

Pjesa dërrmuese e reshjeve që mblidhen gjatë stinëve të shirave në Paqësorin Veriperëndimor ndodhin në këtë gji. Bregdeti është shumë i ashpër dhe ka hyrje të thella. Për të gjithë ata që mund të shkojnë ta shohin atë, ju mund të shijoni peisazhe të pyjeve, maleve dhe akullnajave nga zona e bregut.

Rryma kryesore që kalon nëpër gji është ajo e Alaskës. Shtë një përrua që është pjesë e shiritit transportues, është me karakter të ngrohtë dhe rrjedh në veri.

Për shkak të kushteve të tij të formimit dhe strukturës së tij gjeografike, Gjiri i Alaskës gjeneron stuhi vazhdimisht. Ky fenomen është rritur në frekuencë dhe intensitet në zonat e Rrethit Arktik, ku stuhitë përkeqësohen nga bora dhe akulli i bollshëm. Disa nga këto stuhi lëvizin në jug ose përgjatë brigjeve të Kolumbisë Britanike, Uashington dhe Oregon.

Gjiri i Shën Lawrence

gji i San Lorenzo

Ky gji ndodhet në Kanadanë lindore dhe lidhet me Oqeanin Atlantik. Isshtë një gji mjaft i gjerë. Lumi St. Lawrence fillon në liqenin e Ontario dhe, përmes grykëderdhjes më të madhe në botë, derdhet në këtë gji.

Me këtë informacion do të jeni në gjendje të njihni mirë ndryshimet midis gjireve, gjirit dhe limanit dhe të njihni gjiret më të rëndësishëm në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.