Çfarë është një arkipelag

çfarë është një arkipelag

Në planetin tonë ekzistojnë formacione të ndryshme gjeologjike që kanë karakteristika unike në varësi të origjinës, morfologjisë, llojit të tokës etj. Një prej tyre është arkipelagu. Shumë njerëz nuk e dinë çfarë është një arkipelag dhe si formohet.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini se çfarë është një arkipelag, si është formuar dhe cilat janë karakteristikat e tij kryesore.

Çfarë është një arkipelag

karrocë me dy rrota

gjeografikisht, Grupi i ishujve që janë të grupuar në një pjesë relativisht të vogël të oqeanit quhet arkipelag. domethënë jo shumë larg njëri-tjetrit, megjithëse zakonisht janë mjaft të shumtë. Përveç vetë ishujve, në arkipelag mund të ketë lloje të tjera ishujsh, kavaje dhe shkëmbinj nënujorë.

Fjala arkipelag vjen nga fjalët greke archi ("mbi") dhe pélagos ("det"). Ky është termi që antikiteti klasik përdorte për t'iu referuar Detit Egje ("Shanghai" ose "Deti kryesor") sepse ishte plot me ishuj. Më vonë u përdor për t'iu referuar ishujve të detit Egje dhe më vonë grupit të ishujve të ngjashëm me ta.

Ka shumë arkipelagë në botë, por shumica janë të përqendruar në Azinë Juglindore dhe midis bregut verilindor të Shteteve të Bashkuara dhe Grenlandës.

tipare kryesore

çfarë është një formacion arkipelag

Karakteristikat kryesore të arkipelagut janë si më poshtë:

 • Ato mund të lindin ose vijnë nga lëvizjet tektonike, erozioni dhe depozitimi.
 • Janë grupe ishujsh të vendosur në det me distanca relativisht të shkurtra nga njëri-tjetri.
 • Në kohët e lashta, fjala arkipelag përdorej për të emërtuar Detin Egje.
 • Ishujt që përbëjnë arkipelagun ndajnë një origjinë të përbashkët gjeologjike.
 • Ato karakterizohen nga temperatura të larta dhe erëra tregtare që fryjnë nga verilindja.
 • Sezoni i shirave të tij zakonisht fillon në maj dhe zgjat deri në dhjetor.
 • Ato regjistrojnë rreth 80% të reshjeve vjetore.
 • Për shkak të vendndodhjes së tyre gjeografike, ato mund të preken nga uraganet.
 • Ato që gjenden në tropikët e Tokës përdoren si destinacione turistike sepse plazhet e tyre janë ekzotike dhe të vogla.
 • Ishujt si Japonia janë arkipelagë të mëdhenj që lindën si rezultat i shpërthimeve vullkanike.

Pse formohen ishujt?

Ishujt janë produkt i proceseve të ndryshme gjeologjike, domethënë ndryshimeve në koren e tokës me kalimin e kohës. Ashtu si u formuan kontinentet, u formuan edhe lloje të ndryshme ishujsh. Në këtë kuptim, mund të flasim për:

 • ishujt kontinentale të së njëjtës origjinë si pjesa tjetër e kontinentit, në fakt janë bashkuar me të nga shelfi kontinental, megjithëse ato ndahen në sipërfaqe nga masa të cekëta uji (jo më shumë se 200 metra thellësi). Shumë prej tyre ishin pjesë e vetë kontinentit në të kaluarën, kur niveli i detit ishte i ulët.
 • ishujt vullkanikë, ato janë rezultat i vullkanizmit nënujor, depozitimit të materialeve nëntokësore në sipërfaqe, ku ftohen dhe bëhen tokë e fortë. Ata janë lloji më i ri nga të gjithë ishujt.
 • ishujt hibridë, ku aktiviteti sizmik ose vullkanik kombinohet me vetë pllakën kontinentale, ai prodhon një kombinim të dy skenarëve të parë.
 • ishujt koralorë, Në përgjithësi të sheshta dhe të ulëta, ato formohen nga grumbullimi i materialit koralin në platforma të cekëta nënujore (shpesh të tipit vullkanik).
 • ishujt sedimentarë, rezultat i grumbullimit të sedimenteve, në përgjithësi ndodhen në grykëderdhjet e lumenjve të mëdhenj dhe transportojnë sasi të mëdha rëre, zhavorri, balte dhe substanca të tjera që ngjeshen dhe ngurtësohen me kalimin e kohës. Zakonisht formojnë një deltë në grykëderdhjen e lumit.
 • ishujt e lumenjve, të formuar në mes të një lumi si rezultat i ndryshimeve në rrjedhën ose rrjedhën e lumit, këto ishuj lejojnë shfaqjen e kreshtave të forta, zonave të pushimit ose depresioneve kënetore të përmbytura.

llojet e arkipelagut

llojet e arkipelagut

Në mënyrë të ngjashme, arkipelagët klasifikohen sipas origjinës së tyre gjeologjike, por në këtë rast dallohen vetëm dy kategori:

 • arkipelagët oqeanikë, të formuara nga ishuj përgjithësisht me origjinë vullkanike, ato nuk i përkasin asnjë pllake kontinentale.
 • arkipelag kontinent, të formuara nga ishuj kontinental, domethënë ishuj që janë pjesë e një pllake kontinentale, edhe nëse ato ndahen nga hapësira të cekëta ujore.

shembuj të arkipelagut

Këtu janë shembuj të arkipelagut në pjesë të ndryshme të botës:

 • ishujt e Havait ato ndodhen në Oqeanin Paqësor Verior dhe i përkasin SHBA-së.Ato përbëhen nga nëntë ishuj dhe atole, më i madhi prej të cilëve është ishulli i Hawait. Është arkipelagu më i izoluar në Tokë.
 • Iases Ato i përkasin Ekuadorit dhe ndodhen 1.000 kilometra nga bregu i Oqeanit Paqësor. Përbëhet nga 13 ishuj vullkanikë dhe 107 ishuj të tjerë të vegjël, në të cilët ndodhet zona e dytë më e rëndësishme e mbrojtur detare në botë, e shpallur një sit i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO në 1978.
 • Ishujt Kanarie: Të vendosura në bregun veriperëndimor të Afrikës dhe që i përkasin politikisht Spanjës, Ishujt Kanarie përbëhen nga tetë ishuj, pesë ishuj dhe tetë shkëmbinj. Është një grup ishujsh vullkanikë të vendosur në pllakën kontinentale afrikane dhe është pjesë e hapësirës natyrore makaroneziane.
 • Arkipelagu Chiloé Ndodhet në jug të Kilit dhe përbëhet nga një ishull i madh (Isla Grande de Chiloé) dhe disa ishuj më të vegjël që janë të shpërndarë rreth ishullit më të madh, me nga tre dhe katër secili. Ky arkipelag korrespondon me ultësirën e Bregdetit Bregdetar të Kilit, dhe të gjitha, përveç majave, janë zhytur në ujë.
 • Ishujt Los Roques ato i përkasin Venezuelës dhe ndodhen në Oqeanin Atlantik, 176 kilometra larg kryeqytetit, është shkëmbi më i madh koral në Detin e Karaibeve. Ai ka një formë të pazakontë atoli, që gjendet më së shpeshti në Oqeanin Paqësor dhe përbëhet nga rreth 42 ishuj shkëmbinjsh me laguna në brendësi dhe 1.500 kilometra shkëmbinj nënujorë koralorë.
 • arkipelagun e Malajzisë, i njohur gjithashtu si Insulindia, është një rajon ishullor i Azisë Juglindore, i vendosur midis Oqeanit Indian dhe Oqeanit Paqësor, që përfshin të gjitha ose një pjesë të territoreve të shtatë vendeve: Brunei, Filipinet, Indonezia, Malajzia, Papua Guinea e Re, Singapori dhe Timori. . Lindja. Ka më shumë se 25.000 ishuj të ndryshëm, të ndarë në tre grupe: Ishujt Sunda, Moluccas dhe Ishujt Filipine.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një arkipelag, karakteristikat dhe formimi i tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)