çfarë është lava

çfarë është lava

Vullkanet janë disa nga formacionet gjeologjike më mbresëlënëse, megjithëse shpërthimet e tyre ndonjëherë mund të vënë në rrezik popullsinë përreth tyre. Ka shumë rajone të mëdha vullkanike në Tokë dhe disa kratere janë aktive. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kuptohen të gjitha termat që lidhen me temën për t'i vendosur më mirë konceptet në kontekst. Për shembull, çfarë është lava, si është formuar apo si ndryshon nga magma vullkanike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është llava, cilat janë karakteristikat e saj, origjinën dhe ndryshimet me magmën.

çfarë është lava

çfarë është llava nga një vullkan

Brenda Tokës, nxehtësia është aq e fortë sa shkëmbinjtë dhe gazrat që përbëjnë mantelin shkrihen. Planeti ynë ka një bërthamë të bërë nga llavë. Kjo bërthamë është e mbuluar nga kore dhe shtresa shkëmbi të fortë. Ky material i shkrirë që formohet është magma dhe kur shtyhet drejt sipërfaqes së Tokës, e quajmë: lavë. Megjithëse dy shtresat e kores dhe shkëmbit janë të ndryshme, e vërteta është se të dyja ndryshojnë vazhdimisht: Shkëmbi i ngurtësuar bëhet i lëngshëm dhe anasjelltas. Nëse magma depërton nëpër koren e tokës dhe arrin në sipërfaqen e tokës, ajo kthehet në lavë.

Për të gjitha këto, ne e quajmë llavë materialin magmë që ka dalë nga korja e tokës dhe kështu është përhapur në sipërfaqe. Temperatura e llavës është shumë e lartë, duke lëvizur midis 700°C dhe 1200°C, Ndryshe nga magma, e cila mund të ftohet shpejt, llava është më e dendur dhe prandaj kërkon më shumë kohë për t'u ftohur. Kjo është një nga arsyet pse është shumë e rrezikshme t'i afrohesh vendit të një shpërthimi vullkanik, qoftë edhe pas disa ditësh.

Llojet e rrjedhave të lavës

magmë

Kur flasim për llavën, në fakt po i referohemi rrjedhave të llavës, të cilat janë shtresa llave të lëngshme që formohen kur shpërthen një vullkan. Kur merret parasysh ky skenar, pamja më e zakonshme është ajo e një vullkan tokësor që nxjerr një shtresë mjaft të lëmuar llave që zbret ngadalë nga shpati.

Megjithatë, ka situata të ndryshme që prodhojnë lloje të ndryshme të llavës, siç është lava e çarjes. Në këto raste, shtresa e llavës zgjerohej dhe mbulonte një zonë të madhe si lumi, ndryshe nga rasti i mëparshëm.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në llojin e llavës që hidhet (shpërthehet), siç është përbërja, e cila ndikon në pamjen e saj kur ngurtësohet, pra padyshim që ekziston një klasifikim që e ndan atë në lloje të tjera llave.

Klasifikimi bazohet në morfologjinë e sipërfaqes së tyre dhe varet kryesisht nga përbërja dhe viskoziteti i tyre, të cilat do t'i shqyrtojmë më poshtë:

derdhja e bllokut

Ky lloj llave e ka marrë emrin nga pamja e saj e trashë. Kjo për shkak se përbërësit e tij janë më acidë se zakonisht, gjë që e bën atë më pak lëng. Këto lloje llave grumbullohen sepse janë më pak të lëvizshme dhe formojnë grumbuj. Blloqet janë të çrregullta dhe të zgjatura dhe nuk kanë pamje ranore. Ato janë rrjedha llave që përmbajnë shumë silicë.

Në këtë rast, llava është disi e lëngshme, viskoze dhe e vështirë për t'u hequr, kështu që formon gunga pasi tenton të ngecë dhe të thyhet, duke rezultuar në gunga. Ajo ka një efekt të rëndësishëm edhe në shkarkimin e papritur të llavës, e cila favorizon shfaqjen e këtyre gabimeve. Një pasojë tjetër e këtij viskoziteti është se ngurtësohet shpejt.

Lavanderia AA

Këto lava janë të lidhura ngushtë me llavat masive, pasi shumë klasifikime i vendosin në të njëjtën kategori. Emri i tij unik rrjedh nga fjala Havajane që do të thotë "shkëmb i pacenuar lavë".. Ata gjithashtu formojnë grupe me sipërfaqe të sheshta dhe të pabarabarta. Këto blloqe quhen klinker.

Ai ndryshon nga rasti i mëparshëm në atë që përbërja e tij nuk është shumë acid, kështu që kjo lavë rrjedh më mirë dhe ka një pamje më pak të ashpër. Lava është e tipit bazaltik dhe formon gunga të vrazhda dhe të çrregullta. Shpejtësia e tij përpara është shumë e ngadaltë, midis 5 dhe 50 metra në orë. Kjo situatë e bën fundin të duket i çrregullt dhe konfuz.

Lavanderia Pahoehoe

Këto lloj llave janë formuar në themel dhe kanë aftësinë për të udhëtuar në distanca të gjata. Emri i tij vjen gjithashtu nga fjala Havajane që do të thotë "i lezetshëm". Quhet gjithashtu një kallëp teli, sepse duket si një grup vargjesh të rregulluara.

Ky formim është për shkak të një fenomeni të ngjashëm me rastin e mëparshëm. Edhe këtu sipërfaqja e këtij lloji të llavës ftohet fillimisht dhe poshtë kësaj shtrese llava vazhdon të rrjedhë në gjendje të lëngshme. Në këtë rast, ndryshimi është viskoziteti i llavës. Për shkak të viskozitetit dhe rrjedhshmërisë më të ulët, ajo nuk i shkatërron trupat e ngurtë të sipërfaqes, por i deformon ato, kështu që në sipërfaqen e kësaj llave formohen një sërë valësh që pasqyrojnë rrjedhshmërinë e llavës së prodhuar brenda.

llavë jastëku

Lava izoluese është një shtresë llave që ngurtësohet nën ujë. Ata e kanë marrë emrin nga fakti se në fakt ngjajnë me jastëkë, të vendosur mbi njëri-tjetrin.

Forma e saj është e rrumbullakët, por ka shumë forma të ndryshme: bllok, sferik, tubular etj. Edhe pse ato janë të ngjashme në pamje, ato ndryshojnë shumë në varësi të llojit të llavës dhe kushteve në të cilat ndodh një fenomen kondensimi. Edhe pse ftohja ishte pothuajse e menjëhershme, sipërfaqja nuk ishte e lëmuar, me rrudha, çarje, brazda dhe shumë thyerje këndi të drejtë.

Dallimet midis lavës dhe magmës

magmë nga një vullkan

Në thelb, ju mund të mendoni se lava dhe magma janë e njëjta gjë, por nuk janë. Së pari, sa më afër të jeni në thelb, aq më i lartë është presioni. Prandaj, sa më shumë presion të ketë, aq më shumë gaz ka në përbërjen e tij dhe aq më shumë gaz lëshohet në sipërfaqe. Ajo gjithashtu ka temperatura të ulëta, bie në kontakt me atmosferën ose ujin, dhe pasi lava nënujore lirohet, ajo përfundimisht e bën atë të ngurtësohet, në të cilën pikë ajo pushon së qeni lavë dhe bëhet shkëmb vullkanik. Megjithëse magma dhe lava përdoren ndonjëherë si sinonime, e vërteta është se ato janë dy terma të ndryshëm. Të dyja janë të lidhura me vullkanet, por përshkruajnë dy koncepte të ndryshme.

Magma është emri që u jepet shtresave të shkëmbinjve të shkrirë në koren e Tokës që janë të ekspozuara ndaj temperaturave ekstreme. Ai përbëhet nga grimca të lëngshme, të paqëndrueshme dhe të ngurta. Kur magma ftohet, ajo bëhet shkëmb magmatik, i cili mund të ndahet në dy lloje në bazë të vendndodhjes së saj:

 • Plutonik: Nëse është brenda lëvores.
 • Vullkanik: Nëse magma shkrihet dhe ngrihet në sipërfaqen e tokës.

Lava është një fenomen gjeologjik natyror që ka formësuar shumë ishuj në botë, si Ishujt Kanarie, me shpërthime të vazhdueshme vullkanike dhe shkarkime llave për mijëra vjet.

Shpresoj se mund të kuptoni më mirë se çfarë është llava dhe ndryshimet e saj me magmën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   francisco dijo

  Unik në histori që me madhështi të pashoqe mori misionin me suksesin e çlirimit të popujve të tjerë pas arritjes së çlirimit të atdheut tonë venezuelian, i lindur në Venezuelë, reflektimet e tij të gjitha të jashtëzakonshme, ky është një nga shumë, nëse natyra e kundërshton do të luftojmë kundër tij. dhe ne do ta bëjmë të na bindet fjalëve të thënëa në tërmetin e atdheut tonë në 1812, është një tjetër venezuelian i shquar që na shoqëroi nga viti 1999 deri në 2013 ata janë Simón Bolívar dhe Hugo Rafael Chavez ata konvertuan atdheun tonë venezuelian dhe përjetësisht të paepur, sot vazhdojmë në betejë me presidentin e Venezuelës lideri në të njëjtat hapa është Nicolás Maduro Moros logjika e përjetshme që ne jemi të pamposhtur