Vala e të nxehtit që thyen rekordet në Spanjë: provincat e prekura dhe kur përfundon

Vala e të nxehtit në Spanjë

Një valë nxehtësie që ka arritur 50 gradë Celsius në shumë pjesë të Spanjës Na ka lënë një panoramë që nuk e kemi parë prej vitesh. Në disa pjesë të Spanjës, si Andaluzia, shumë provinca kanë arritur shifra ekstreme të nxehtësisë.

Vendi ynë është zakonisht një vend i nxehtë, natyrisht, por ajo që po përjetojmë këto ditë po thyen rekorde në çdo mënyrë. Gjatë këtij postimi ne do të detajojmë pak më shumë se si po e kalojmë atë valë të nxehti në Spanjë, rekordet që kemi thyer me të dhe mbi të gjitha, ne do të japim një sasi të mirë të rekomandime për ju që të kaloni më mirë nxehtësinë ekstreme që po jetojmë këto ditë në Spanjë.

Çfarë do të thotë vala e nxehtësisë në Spanjë

Agjencia Meteorologjike Shtetërore, e njohur edhe si Aemet, na ka lënë të dhëna që nuk i kishim arritur për një kohë të gjatë në komunitete dhe provinca të ndryshme spanjolle. Siç kemi parë në blogun e klimatologut të famshëm, César Rodríguez Ballesteros, që i përket Bankës Kombëtare të të Dhënave Klimatologjike të Agjencisë Meteorologjike Shtetërore Spanjolle, Të Shtunën e kaluar arritëm rekorde të ndryshme kombëtare:

 • Asnjëherë më parë nuk kemi arritur një temperaturë kaq të lartë mesatare në Spanjë, 37,77 gradë.
 • Të Premten e 13 -të ai hyri në podium dhe renditet i treti për sa i përket temperaturës mesatare kombëtare me një rekord prej 36,92 gradë.

Dhe mund të pyesni se cila ka qenë dita më e nxehtë kombëtare në Spanjë. Në mënyrë të veçantë, ne duhet të kthehemi në 10 gusht 2012 me një temperaturë mesatare prej 37,87 gradë Celsius në Spanjë.

Kur përfundon vala e nxehtësisë në Spanjë?

Duket se pak nga pak kjo valë nxehtësie në Spanjë po ulet dhe se temperaturat do të ulen në ditët në vijim, por ne nuk duhet t'i besojmë vetes, pasi ata ende parashikojnë edhe disa ditë të tjera të nxehtësisë ekstreme në shumë krahina.

Provincat dhe temperaturat për shkak të valës së nxehtësisë

Në Spanjën verilindore, temperaturat përsëri do të jenë shumë të larta. Në zonën qendrore të Madridit më shumë e njëjta gjë. Dhe nëse i kushtojmë vëmendje hartës së jugut dhe Ishujve Kanarie, shumë nga zonat do të jenë në gjendje të tejkalojnë 40 gradë temperaturë.

Për këtë arsye, Agjencia Shtetërore Meteorologjike ruan ngjyrën portokalli si një tregues paralajmërues se ato ende ekzistojnë 10 provinca në rrezik ekstremMe Këto krahina janë këto: Cadiz, Kordova, Granada, Huelva, Jaén, Seville, Albacete, Almería, Málaga dhe Cuenca.

Për më tepër, nga këto 10 provinca, ne gjejmë disa që Agjencia Meteorologjike Shtetërore jep detaje se gjatë shumë ditëve që ata do të kenë treguesi me të kuqe. Kjo do të thotë, të gjitha ato krahina që do t'ju themi tani do të tejkalojnë shumë temperaturat që verërat e tjera kanë qenë në gjendje të gjejnë.

Ato provinca që do të jenë në alarm të kuq sipas Aemet janë absolutisht të gjitha krahinat e bashkësisë së Andaluzisë, me përjashtim të Malaga dhe Almeria, e cila do të mbetet në një alarm portokalli siç diskutuam në paragrafin e mëparshëm.

Këshilla për valën e nxehtësisë

Siç e përmendëm, vala e të nxehtit do të vazhdojë për disa ditë si shoqëruesi i jetës sonë në Spanjë. Nëse jeni një nga ata njerëz që janë ende në provinca me një tregues portokalli, nga Aemet ju rekomandojmë këshilla të ndryshme në mënyrë që të kaloni më mirë këtë valë të nxehtësisë.

Shumë nga këto këshilla të valës së nxehtësisë kanë kuptim, por më mirë të sigurta se sa keqardhje. Prandaj, ndiqni ato me shkronjën, pasi ato janë thelbësore për të mbijetuar në temperatura si ato që po përjetojmë.

Edhe nëse mendoni se është vetëm dielli mund të pësoni një goditje nga nxehtësia, goditje nga nxehtësia dhe rënie, marramendje dhe simptoma të tjera që duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Këtu po shkojmë me 13 këshillat që kemi përpiluar në mënyrë që të kaloni më mirë këtë valë të nxehtit në Spanjë:

 • Shmangni daljen jashtë në orët më të nxehta
 • Mos prisni për të pirë. Gjithmonë hidratoni me ujë të freskët.
 • Mos hani vakte shumë të mëdha. Mundohuni të hani lehtë.
 • Mos e konsumoni kafeinë, sheqer dhe alkool në sasi. Ata dehidratohen dhe ju keni nevojë për të kundërtën.
 • Shmangni aktivitetet sportive në orë të nxehtësisë maksimale.
 • kërkon vishni një kapelë ose kapelë dhe elementë të tjerë që parandalojnë nxehtësinë nëse duhet të dilni jashtë.
 • Mbyllni apartamentin gjatë ditës dhe hap gjithçka gjatë gjithë natës.
 • Përdornii errët që ndodh.
 • Ecni poshtë
 • Dush me ujë të ftohtë ose të ngrohtë.
 • Nëse keni kondicioner, perdoreni mireMe Mos e teproni duke lënë një temperaturë shumë të ulët. Mund të pësoni goditje nga nxehtësia kur dilni jashtë.
 • Mos e lejo kafshët në automjete në diellMe As te njerëzit. Ventiloni automjetin.
 • Nëse mendoni se mund të keni ndonjë simptomë të goditjes nga nxehtësia, konsultohuni me mjekun tuaj para se të bëni ndonjë gjë.

Si po e jetoni këtë valë vapë? Në fund, nëse jetoni në një zonë plazhi dhe jeni me pushime, më mirë se më mirë, apo jo? Ata që nuk kanë plazh, lumë dhe ata që nuk mund të shpëtojnë në asnjë mënyrë nuk do të kenë zgjidhje tjetër përveçse të pinë ujë të freskët dhe të hanë akullore, gjë që nuk është edhe aq e keqe.

Na lini në komente cilat janë ato truket e vogla që përdorni për të kaluar më mirë temperatura kaq të larta si ato që po jetojmë këto ditë në Spanjë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.