Projekte etike për rikuperimin e zonave të prekura nga fatkeqësitë natyrore

EthicHub dhe projektet e tij sociale për të ndihmuar njerëzit që kanë pësuar fatkeqësi meteorologjike

L lidhur me fenomenet shkatërruese natyrore si moti, të tilla si uraganet dhe përmbytjet, jo vetëm që lënë pas një gjurmë shkatërrimi dhe shpesh viktima. Kur gjithçka ka ndodhur, ekziston ende detyra titanike e rikuperoni zonat e prekura. Një detyrë që kërkon vite dhe shumë përpjekje dhe që jo gjithmonë përfundon me sukses.

Kjo është arsyeja pse ato janë kaq të rëndësishme projektet e rimëkëmbjes, veçanërisht ato të nismave private, të cilat mund të ndihmojnë zhvillimin social dhe ekonomik të rajoneve, zonave dhe komuniteteve të përjashtuara nga programet e mëdha të ndihmës.

Rimëkëmbja e zonave të prekura nga fatkeqësitë natyrore është më efektive kur krahas ndihmës nga organizatat publike dhe punës së vullnetarëve, ndërhyjnë formulat e investimeve private. Kjo është pikërisht ajo që bën EthicHub.

Projekte zhvillimi dhe rikuperimi në rajonin e kafesë

Sipas raportit të Bankës së Republikës së Kolumbisë të korrikut 2023, ka një tendencë në rritje në frekuencën e ngjarje ekstreme të motit në vend, por edhe në kostot ekonomike dhe sociale të gjeneruara prej tyre.

Shifrat janë sa befasuese aq edhe shqetësuese: rreth 21,5 milionë njerëz të prekur në dy dekadat e fundit. Me mijëra të zhdukur dhe të vdekur. Sa i përket dëmeve materiale, të mëdha, megjithëse të vështira për t'u llogaritur, ato gjenerojnë një ndikim shumë negativ socio-ekonomik: pas shkatërrimit, procesi i rindërtimit të strukturave, pajisjeve dhe mjeteve të prodhimit është i ngadalshëm dhe i kushtueshëm.

Boshti kolumbian i kafesë është një nga shtyllat e ekonomisë së vendit. Siç dihet, sektori i bujqësisë është veçanërisht i ndjeshëm ndaj fatkeqësive meteorologjike dhe disbalancave klimatike. EthicHub vë në qendër të vëmendjes këtë sektor me të projekte për të ndihmuar fermerët e vegjël del Valle del Cauca, dhe gjithashtu te Shoqata e Grave që kultivojnë kafe në Garzón, në mënyrë që ata të mund të eksportojnë të korrat e tyre dhe kështu të ruajnë mënyrën e tyre të jetesës.

Kërcënimet klimatike dhe zgjidhjet për sektorin bujqësor meksikan

projekte sociale për lehtësimin e përmbytjeve në Meksikë

Meksika është një nga vendet më të prekura nga ndryshimet klimatike dhe fatkeqësitë natyrore që lidhen me fenomenet meteorologjike. Të thatësira të zgjatura dhe shira të rrëmbyeshëm, gjithnjë e më të shpeshta, kanë pasoja shumë negative në aktivitetin bujqësor, gjë që vë në rrezik mbijetesën e qindra mijëra njerëzve, mjeti i vetëm i jetesës së të cilëve është kultivimi i tokës.

Në pesëdhjetë vitet e fundit, Temperaturat mesatare të vendit janë rritur me 0,85ºC. Modeli i reshjeve ka ndryshuar gjithashtu, me periudhat e thata pa shi që bëhen më të gjata, veçanërisht në Meksikën veriore. As nuk duhet të harrojmë rritja e cikloneve tropikale, si në frekuencë ashtu edhe në kapacitetin shkatërrues.

Gjithçka së bashku gjeneron gjithnjë e më shumë probleme dhe një kosto ekonomike të papërballueshme. Vetëm në sektorin e bujqësisë, rendimentet e të korrave janë prekur rëndë. Kjo është arsyeja pse projektet e investimeve dhe ndikimit social të EthicHub luajnë një rol thelbësor edhe këtu. Objektivi është rikuperimi i zonave më të ndjeshme dhe nxitja e zhvillimit të tyre.

Projektet kryesore të rimëkëmbjes dhe zhvillimit sillen rreth prodhimit të kafesë. Kreditë ndaj të cilave komunitetet e kafesë Falë investimeve të EthicHub (për shembull, ato të Agua Caliente, Camambé, Ejido Toluca ose Río Negro) ato bëjnë të mundur mbajtjen aktive të plantacioneve të kafesë, duke prodhuar kafe për eksport të mëvonshëm.

Investoni burime në zonat e ndëshkuara

Të gjitha propozimet e EthicHub në këto dhe rajone të tjera të botës bazohen në një sërë projektesh me ndikim social që, në të njëjtën kohë, përfaqësojnë një mundësi interesante për shumë investitorë individualë. Nuk ka të bëjë vetëm me "dhurimin" për të ndihmuar të tjerët, por për të marrë përfitime nga të dyja palët.

Baza e projektit bazohet në përdorimin e teknologji blockchain, e cila lehtëson qarkullimin e lirë të parasë midis ekonomive të zhvilluara dhe vendeve në zhvillim. Punon me kredi që kanë kosto shumë të ulëta operative (mezi 1%) dhe që gjenden gjithashtu të mbrojtura nga një sistem garancie të dyfishtë.

Gjëja më e mirë është se me këtë sistem fitojnë të gjithë: investitorët, të cilët mund të marrin deri në 8-10% fitim thjesht duke operuar nga celulari i tyre dhe fermerët e vegjël, për të cilët këto investime do të thotë të mund të marrin financim. Ata kanë nevojë për kredi të fillojnë biznesin e tyre dhe të garantojnë një jetesë të mirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.