Si janë pikat e shiut?

Pika shiu

Deri tani kemi menduar se pikat e shiut ishin në formë loti (dhe ne i kemi vizatuar ato qindra herë dhe ato gjithashtu përfaqësohen në këtë mënyrë në hartat e parashikimit të motit), por NASA pretendon se kemi gabuar.

Sipas studiuesit nga agjencia hapësinore amerikane, Chris bën shaka, pikat e shiut nuk kanë formë si lot, por më tepër si një simite hamburgeri, sepse ndërsa bien ato bëhen "më të rënda dhe më të rënda".

Chris Kidd e shpjegon atë pikat e shiut Ata kalojnë nëpër tre faza të ndryshme dhe në asnjë prej tyre nuk i ngjajnë një loti. Fillimisht, ato formojnë një tullumbace të vogël që lejon molekulat të lidhen me njëra-tjetrën.

E para e transformimeve ndodh si pikat e shiut bien në sipërfaqe. Presioni i tokës shtyn nga poshtë dhe shtrembëron formën e saj, duke e lënë atë të rrumbullakët në majë dhe të sheshtë poshtë, si simite hamburgeri.

Faza e tretë ndodh pak para se pika të ndahet në pika më të vogla. Në atë kohë forma e saj është krahasuar nga ky shkencëtar i NASA-s me atë të a parashutë.

Thënë kështu, duket si një zbulim pa shumë rëndësi, por Chris Kidd siguron që mund të vihet në shumë përdorime, veçanërisht në kuptimin e modelet e motit: "Në rastin e përmbytjeve, informacioni mund të përdoret për të këshilluar shërbimet e urgjencës dhe për t'i bërë ato të punojnë në mënyrë më efikase dhe është gjithashtu shumë i dobishëm në aviacion, për të drejtuar avionët në aeroporte gjatë një stuhie."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.