Çfarë janë rrezet ultraviolet

uv

Për disa ditë, temperaturat janë rritur dhe një pjesë e gadishullit ka vuajtur më tipike të verës sesa pranvera. Prandaj është shumë e rëndësishme të mbroni veten nga dielli dhe të shmangni problemet e ardhshme të lëkurës.

Rrezet ultraviolet janë shkaku i këtyre problemeve prandaj është e rëndësishme të dini se nga çfarë përbëhen ato cilat janë këshillat për të mbrojtur lëkurën nga veprimi i këtyre rrezeve.

Rrezet ultraviolet ose UV është një lloj energjie që emetohet nga dielli dhe depërton në sipërfaqen e Tokës.. Ekzistojnë dy lloje të rrezatimit diellor: UV-A dhe UV-B. Lloji i parë i rrezatimit mund të depërtojë thellë në lëkurë, prandaj është mjaft i rrezikshëm, pasi mund të çojë në kancer të frikshëm të lëkurës. 

Në rastin e UV-B, ato nuk depërtojnë aq shumë dhe janë rrezet që shkaktojnë skuqje dhe dëmtim të lëkurës, duke shkaktuar djegie të famshme të prodhuara nga dielli. Provenshtë vërtetuar shkencërisht se një ekspozim i lartë i lëkurës ndaj veprimit të diellit është shkaku kryesor i kancerit të lëkurës. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të shmanget në çdo kohë që rrezet UV të depërtojnë në lëkurë dhe shkaktojnë dëme serioze.

Rrezet UV

Veryshtë shumë e rëndësishme që të mbani mend se duhet të shmangni banjën në diell në orët qendrore të ditës dhe mbrojeni lëkurën me një krem ​​specifik që ju ndihmon të kujdeseni përkryer për të. Tani që moti i mirë është këtu dhe shumica e njerëzve dynden në plazhe dhe pishina për të kaluar një kohë të mirë dhe për të shijuar motin e mirë, është thelbësore të kujdesesh për rrezet UV të rrezikshme. Mos harroni të mbroni veten në mënyrë të përsosur dhe kështu të shmangni problemet e ardhshme të lëkurës që mund të bëhen të pakthyeshme dhe vërtet serioze.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.