Сквал Бар

скал бар во 2021 година

La squall бар Беше доста експлозивен и го погоди полуостровот во декември 2021 година. Тоа беше прилично моќен шум што предизвика голема штета за време на последниот дел од декемврискиот мост. Со оглед на сомнежите зошто се случи ова невреме и зошто беше толку интензивно, ќе бараме одговори.

Во оваа статија ќе ви кажеме зошто се случи бурата Бара, кои беа нејзините карактеристики и причината зошто беше толку интензивна.

Сквал Бар

ладен исцедок

Експлозивната бура Бара, која предизвика снежни лавини, предизвика вистинска штета во некои делови на полуостровот. Всушност, DGT мораше да ги замоли возачите да си одат дома порано бидејќи беше веројатно дека ќе има снежни лавини на северот од земјата. Националната метеоролошка служба (АЕМЕТ) предупреди на обилни дождови, силен ветер, студ и обилни врнежи од снег на северот, а Се очекуваше снегот да се спушти до 500 m за време на последниот дел од декемврискиот долг викенд.

Според портпаролот на АЕМЕТ, Рубен дел Кампо, студен фронт почнал да се движи низ полуостровот од северозапад кон југоисток, поврзан со многу длабоката бура наречена Бара, која минувала низ експлозивен циклонски процес со својот центар.

Меѓутоа, во Шпанија, ударите не беа толку штетни, бидејќи тие главно предизвикаа минување на фронтови и формираа силни морски бури во Бискајскиот залив. со бранови кои достигнувале висина од 6 до 8 метри.

Бурата Бара имаше обилни и чести дождови во Галиција, Бискејскиот залив и Пиринеите, кои исто така ќе се прошират на Пиринејскиот и Централниот систем и другите области на северозападниот дел, додека на југ благо облачното небо преовладуваше над третиот и Медитеранот. Снежната покривка на почетокот беше висока, а потоа се спушти на околу 1.000 до 1.200 метри во текот на денот, и дури и падна на околу 700 метри во Кантабриските планини во последните неколку часа.

Фактори на вирењето во Бара

squall бар

Според Дел Кампо, друг фактор што треба да се земе предвид е ветерот, кој донесе силни налети на брегот и на планините, особено во северната половина. Студени северозападни ветрови, кои предизвикаа нагло опаѓање на температурите, особено на крајниот север, за што продолжи да врне обилен дожд, но имаше и големо количество Пиринеи, Кантабриските планини и врнежи од снег во центарот и околу Пиринејскиот Полуостров.

Во оваа смисла, овие планински системи можеа да добијат повеќе од 10 до 15 сантиметри снег за само 24 часа, а снежните врнежи беа исто така слаби. околу 500 до 700 метри на далечниот север и 600 до 800 метри на остатокот од северот и северот. Централните делови на полуостровот, исто така, имаа снег, иако слаб, во изолирани точки на платото и мочуришта во централните региони.

Поради оваа причина, Дел Кампо ги замоли сите граѓани кои го напуштаат Мостот да бидат „крајно внимателни“ поради движењето меѓу северната половина и централното подрачје.

Среда и четврток на невремето

Во однос на средата, врнежите беа помали во останатите две висорамнини и планинската внатрешност на полуостровот. Врнежи од дожд имаше и на Балеарските Острови. На овој ден повторно моравме да обрнеме внимание на ветрот, со повремени силни ветришта со брзина поголема од 80 км/ч во Кантабриското Море, источниот полуостров и Балеарските острови. Бурите на море продолжија да играат важна улога, со бранови до 8 метри во Бискејскиот залив и 4 метри во Медитеранот.

Галиција, кантабриските заедници и Пиринеите ќе продолжат да добиваат обилни врнежи од дожд во четврток и петок, но потоплите температури ќе доведат до значително зголемување на снежните наноси, честопати надминувајќи ги 1.500 метри. Поради тоа, тие денови имаше топење на снегот, значително зголемување на протокот на реките во овие области, а почвите во овие области беа исто така натопени поради обилните врнежи од дожд и снег околу две недели.

Всушност, во градовите Астурија, Кантабрија, Баскија и северна Навара, повеќе од 10 l/m² акумулирани во последните 300 дена, нагласувајќи го резерватот Уркиола во Визкаја, кој собирал 10 л/м378 дневно. Овие количини на врнежи од Далечниот Север обично се повеќе од тројно нормални за изминатиот 10-дневен период.

Дождовите во четвртокот и петокот се проширија послабо на север и центар и во другите делови на системот Пенибетико, додека на Медитеранот имаше слаби врнежи на Балеарските Острови. Во четвртокот температурите се покачија на овие места, со поблаги услови за сезоната, со мал мраз и температури дневни температури над 20ºC на брегот на Средоземното Море и веднаш до реката Гвадалкивир.

Зошто се случи бурата Бара?

обилни снежни врнежи

Бурата Бара беше формирана како резултат на продлабочување на процесот на генерирање експлозивни циклони. Поточно, бурите како Бара се интензивираат брзо кога има ефективна интеракција помеѓу овие два претходници:

  • Високо активни прекурсори од повисок ред формирана од добро дефинирани поларни жлебови.
  • Површинска депресија или прекурсор со низок притисок.

Поради оваа појава, она што се случува е дека доживеа бурата Бара „аномално засилување“, со брзина блиску до 50 hPa за 24 часа. Ова е познато како „метеоролошка бомба“, резултат на продлабочување на депресија или циклон во екстремно краток временски период.

Поради климатските промени, гледаме шема на зголемување и на зачестеноста и на интензитетот на најтешките бури. Со други зборови, за време на есенската сезона, кога обично има поголема атмосферска нестабилност, поверојатно е да се појават овие бури. Воздушните маси се движат со промена на притисоците кои нагло се зголемуваат и опаѓаат поради промената на глобалните просечни температури.

Со целосно менување на целото сценарио на глобалните просечни температури поради производството на стакленички гасови во вишокот предизвикува промени во шемите на формирање на бури.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за бурата Бара и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.