Биографија на orорж Кувиер

Orорж кувиер

Меѓу големите научници кои ја подобриле историјата на науката, има и еден од нив кој ја има целата чест бидејќи е еден од најпознатите светски на сите времиња. Зборуваме за Orорж кувиер. Тој е научникот кој го дал своето име на палеонтологијата и компаративната анатомија. Неговите подвизи беа нагласени во светот на науката и напредуваа во многу области од времето на нејзиното основање до денес.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите експлоатации и биографијата на orорж Кувиер

Почетоците на orорж Кувиер

Orорж кувиер

Како и сите научници, овој човек ги имаше своите први почетоци. Неговото целосно име е Orорж Леополд Кретиен Фредерик Дагоберт, Барон де Кувиер, и е роден во градот Монтбелиард, во Франција, на 23 август 1769 година. Од најмала возраст тој покажал голем интерес за светот на природата и привилегиран ум. Ние веќе знаеме дека кога ќе се посветиме на нешто што навистина го сакаме и сакаме да добиеме поголеми приноси и откритија и сами и со помош на другите.

Овој човек бил страствен кон природата и додал на својата привилегирана интелигенција. Поради оваа причина, за време на годините на Француската револуција, orорж Кувиер се посвети на проучување на целата анатомија на мекотелите, со цел да го продлабочи знаењето што го сакаше за природната историја и компаративната анатомија. Тој не остана мирен пред толку многу теории, но сакаше да ја примени практиката што е можно побрзо. На овој начин и со голема страст за она што го стори, во 1795 година успеал да се вработи во Природонаучниот музеј во Париз.

Ова значеше голем чекор за овој човек, бидејќи неговото признание го натера да биде именуван подоцна за постојан секретар за физички и природни науки на Националниот институт. Во овој музеј тој беше во можност во голема длабочина да ја проучи компаративната анатомија на различни живи суштества. За да го стори ова, тој мораше да расече илјадници и илјадници животни додека ги анализираше сите скелети, со цел да најде одговори за еволуцијата и врските што постојат меѓу видовите, кои науката не ги знаела досега.

Мора да запомниме дека научниот метод во овие времиња беше многу поразличен од денес. Денес имаме големи бази на податоци со вредни и детални информации за стотици и стотици илјади животни и растенија. Кога станува збор за проучување на нешто, имаме објект што веќе ги имаме изградено темелите. Подвигот на orорж Кувиер беше многу повреден како што мораше едно по едно треба да ги расече сите овие животни за да ја проучи нивната анатомија од нула.

Класификација на животинското царство според orорж Кувиер

Реконструкција на фосили

Сите студии што orорж Кувиер ги спроведувал низ целата Француска револуција му овозможиле да може да го класифицира животинското царство со проширување и усовршување на Линскиот систем. Знаењето стекнато и рефлектирано во нивните студии би можело да биде во прекин со претходно одржаната идеја дека животните биле дел од постојана линија. Оваа континуирана линија напредуваше од наједноставните животни до човечки суштества, а последната беше најсложената.

Овој научник го групирал животинското царство според она што го видел во неговите компаративни структурни и морфолошки студии. На овој начин, тој го поделил кралството на животните на 4 различни типа: зрачени, артикулирани, мекотели и 'рбетници. Овие основни пристапи се она што направи разлика во развојот на науката. Тоа беше изјавата дека деловите од телото на животното се поврзани едни со други, формирајќи координирана целина.

Иако ова денес изгледа доста логично, Orорж Кувиер беше првиот што можеше научно да го покрене и објасни. Токму овој концепт или оној помага да се обезбеди основа за последователни дарвинистички истражувања за подобро размислување за еволуцијата на живиот свет.

Основач на палеонтологија

Експлоатации на orорж Кувиер

Како што споменавме претходно, orорж Кувиер тој беше основач на палеонтологијата. И, тоа е дека таа одигра фундаментална улога во развојот на оваа наука благодарение на нејзините принципи за корелацијата што постои помеѓу структурата и функцијата во анатомијата на животните. Тој беше во можност да ги реконструира комплетните скелети на фосилни животни кои посакуваат да ги нема сите негови парчиња. Ова има голема заслуга во времето во кое се најде, бидејќи, како што споменавме претходно, во ова време немаше бази на податоци за живи суштества.

Тој беше одговорен за проучување на многу фосили и тие служеа за да му покажат на остатокот од светот дека нашата планета била населена со многу разновидна фауна низ вековите. Ова претставува пресвртница во неговата кариера и се случи во 1812 година. Во оваа година тој го претстави на научната заедница фосилот на летачки рептил, нешто што никогаш порано немаше да се види. Рептилот е Јас го нарекувам Птеродактилус и тој е еден од најпознатите праисториски влекачи во светот. Кон овој подвиг е додадена и претходната презентација на фосилизираниот скелет на слон, сега изумрен, што служеше така што денес orорж Кувиер се смета за основоположник на палеонтологијата.

И покрај неговите откритија и подвизи, тој не беше поборник за еволуција. Меѓу неговите теории тој ја делеше и таа за катастрофализам. Оваа теорија предлага секое изумирање да било предизвикано од универзална катастрофа, проследена со процес на создавање на нова фауна на планетата.

Сите придонеси што ги дал овој научник предизвикале тој да се смета за еден од најистакнатите во неговото време. Доби бројни одликувања и признанија од научни и политички фигури од своето време. Умре на 13 мај 1832 година во Париз од колера. Неговото име беше напишано заедно со други големи научници од времето на Ајфеловата кула.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за научникот orорж Кувиер.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.