Орстед експеримент

Орстед

Истражувачот познат под името Ханс Кристијан Оерстед забележал во 1819 година како магнетната игла може да се одврати од дејството на електричната струја. Магнетната игла беше состав на магнет во форма на игла. Овој експеримент беше познат како Орстед експеримент и откри постоење на врска помеѓу електрична енергија и магнетизам. До ова време тие беа два различни елементи, како и гравитација и електрична енергија.

Во оваа статија ќе ви кажеме од што се состои експериментот Оерстед и кои се неговите карактеристики и рефлексии.

Потекло на експериментот Оерстед

Орстед експеримент

Мора да се има на ум дека, во тоа време, сегашната технологија не постоеше за да може да се вршат истражувања и изјави во научен метод. Експериментот на Орстед манифестира дека постоела врска помеѓу електричната енергија и магнетизмот. Законите што математички ги опишуваат магнетните интеракции со електричната енергија беа развиени од Андре Мари Ампер кој беше одговорен за проучување на силите што постоеле помеѓу каблите низ кои циркулирале електрични струи.

Сè потекнува благодарение на аналогијата што постои помеѓу магнетизмот и електричната енергија. Токму оваа аналогија предизвика истрага за врската што постои меѓу нив и која може да ги објасни заедничките карактеристики. Првите обиди да се испита можната врска помеѓу електричните полнежи на магнети не дадоа многу резултати. Она што тие го покажаа е дека со ставање предмети што биле електрично наполнети во близина на магнети, беше извршена единствена сила меѓу нив. Оваа сила е од глобална привлечност како онаа што постои помеѓу кој било објект наполнет со електрична енергија и неутрален објект. Во овој случај, предметот е магнет.

Магнетот и електрично наполнетиот предмет привлекуваат, но не можат да бидат ориентирани. Ова укажува дека меѓу нив не се случува никаква магнетна интеракција. Ако е така, ако тие би воделе. Орстед најпрво го спроведе експериментот што покажа помош за односот помеѓу електричната енергија и магнетизмот. Веќе во годината 1813 година предвиде дека може да има врска меѓу двајцата, но тоа беше во 1820 година кога тој го потврди тоа.

Тоа се случи додека тој го подготвуваше часот по физика на Универзитетот во Копенхаген. На оваа класа, тој можеше да види дека ако помести компас близу жица што носи електрична струја, иглата на компасот има тенденција да се ориентира да биде нормална на правецот на жицата.

клучните карактеристики

принцип на магнетизам

Основната разлика што постои од експериментот на Оерстед со другите претходни обиди што имале негативни резултати е дека експериментот на јамката и струјата на полнежите што комуницираат со магнетот се во движење. Земете го предвид овој факт, резултатот од експериментот Оерстед може да биде познат бидејќи беше предложено тоа целата електрична струја беше способна да формира магнетно поле. Ампер беше научник кој го искористи концептот на врска помеѓу поплавата и магнетизмот за да може да предвиди објаснување за сето ова. Благодарение на неговата резолуција, тој беше во можност да воспостави објаснување со оглед на решението за однесувањето на природниот магнетизам и беше во можност да ги формализира сите случувања во математичка смисла.

Прилози на експериментот Оерстед

Орстед експеримент и магнетизам

Откритието дека целата електрична струја е способна да произведе магнетно поле може да отвори многу патишта за истражување на магнетизмот и неговата врска со електричната енергија. Меѓу сите овие отворени патишта имаше доста плоден развој што ги развивме во следните точки:

  • На квантитативно одредување на магнетното поле што се произведува преку различни видови електрични струи. Оваа точка беше одговорена поради потребата да се произведат магнетни полиња со интензитет и распоред на нивните линии што можат да се контролираат. На овој начин, беше можно да се справите со придобивките од природните магнети и беше можно да се создадат други вештачки магнети со поефикасно работење.
  • Употреба на силите што постојат помеѓу електричните струи и магнетите. Благодарение на сознанието за овој феномен е можно да се користат за изградба на електрични мотори, разни инструменти кои се користат за мерење на интензитетот на струјата и другите апликации. На пример, електронскиот биланс денес се користи во многу области. Електронската рамнотежа е изградена благодарение на употребата на силите што постојат помеѓу електричните струи и магнетите.
  • Објаснувањето на природниот магнетизам. Благодарение на употребата на експериментот Оерстед, беше можно да се заснова знаењето акумулирано во ова време на внатрешната структура на материјата. Исто така, беше нагласен и фактот дека која било струја е способна да генерира магнетно поле во нејзината близина. Како резултат на ова, се знае дека сите однесувања можат да го искористат тоа.
  • Реципрочниот ефект што може да се покаже во експериментот на Орстед служеше за индустриско добивање електрична струја и негова употреба од страна на мнозинството од населението. Оваа употреба се базира на добивање електрична струја од магнетно поле.

Конечни мисли

Toе направиме малку размислување за експериментот Оерстед и кои се неговите придонеси во светот на науката. Знаеме дека жицата е составена од позитивни и негативни полнежи. Двете задачи се избалансирани една со друга така што вкупното оптоварување е нула точка, ние го визуелизираме кабелот формиран од два долги паралелни реда. Ако го поместиме кабелот како целина, и двата во редовите напредуваат, ништо не се случува. Меѓутоа, ако се воспостави премин на електрична струја, редот напредува и се произведува поле што ја отклонува магнетната игла.

Од ова добиваме одраз дека она што го произведува полето не е движење на полнежите, туку релативно движење на полнежите на едниот знак во однос на оној на другиот. Објаснувањето зошто иглата се движи е дека струјата на кабелот за производство на магнетно поле чии линии влегуваат на едниот крај и излегуваат на другиот. Вака се движи иглата следејќи го магнетното поле.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за експериментот Оерстед и неговите придонеси во светот на науката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.