ВИДЕО: Николај Костер-Валдау, од „Игра на тронови“ предупредува на влијанието на климатските промени на Гренланд

Николај Coster-Waldau

Николај Костер-Валдау, во еден момент од видеото.
Слика - слика од екранот

Актерот Николај Костер-Валдау, кој го игра Хаиме Ланистер од популарната серија „Игра на тронови“, е личност посветена на еколошки причини. Толку многу што Тој беше назначен за амбасадор на добра волја од ООН и учествуваше во експедиција што го однесе на Гренланд, местото избрано од Street View да снима 360º слики за да ги покаже ефектите од климатските промени.

Таму, тој соработуваше со нив на снимањето и на видео што ви го прикажуваме подолу.

Костер-Валдау, роден во Данска, се чувствува особено близок со Гренланд: неговата сопруга, актерката и пејачка Нукка Моцфедт, е родена во мал град Уумманак, лоциран на северозападот на континентот. Во овој дел од светот, ефектите од климатските промени се извонредни. Тој самиот напишал во А. artículo објавено на официјалниот блог на Гугл Шпанија:

Гренланд, област што ја сметам за моја втора семејна куќа, се менува многу побрзо од кој било друг дел на светот; Всушност, ефектите од климатските промени на овој дел од планетата се многу лесно видливи: како топење на мразот и уривање на глечерите, местата што претходно биле покриени со мраз се трансформираат во пустински земји.

На крајот на минатата година, тимот на „Гугл мапс“ го посети актерот и го покани да собере слики за „Уличен поглед“, нешто што би им служело на луѓето да им покажуваат што се случува на континентот, бидејќи статистиките и научните извештаи за кои мислиме дека се само писма и нема вистински настани. На овој начин, секој што сака може со свои очи да види какви влијанија имаат климатските промени врз Гренланд.

Како што рече самиот Кослер-Валдау: ние сме одговорни за заштитата на оваа планета. Ако не ја преземеме оваа одговорност, последиците може да бидат поразителни.

Можете да ги видите сликите 360º со правење кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.