Newујорк ќе престане да инвестира во фосилни горива

Бил де Пласио, градоначалник на Newујорк

Бил де Пласио, градоначалник на Newујорк.
Слика - Рутери

Еден од најголемите градови во Америка, Newујорк, навистина ќе започне борби за справување со климатските промени. Како ќе го направам тоа? Преземање правни активности против ExxonMobil, ConocoPhilips, Chevron, Royal Dutch Shell и BP, кои се најважните нафтени компании, не само во Северна Америка, туку и во светот.

Ова го одлучи Бил де Блазио, демократскиот градоначалник на Newујорк и она што се чини дека е антитеза на Доналд Трамп, барем засега.

Де Пласио беше директен и силен: »компаниите со фосилни горива знаеја за влијанието врз климата и намерно ја доведоа во заблуда јавноста за да ги заштитат своите профити. Мора да плати» Целта е јасна: да се сметаат големите нафтени компании одговорни за штетата што тие ја предизвикаа досега и, исто така, да добијат финансиска компензација со која ќе можат да го направат градот побезбеден и поотпорен на зголемувањето на нивото на морето и бурите. тропски “.

Климатските промени се реални. Доказите се појавуваат скоро секој ден. Историските рекорди на температурата се скршени, се формираат сè поопасни метеоролошки појави. Земајќи го ова предвид, важно е да се инвестира во чиста и обновлива енергија, и престанете да го правите тоа на фосилни горива. Сепак, и како би можело да биде поинаку, компаниите кои се посветени на вадење нафта негираа дека тоа придонело за климатските промени. Да бидам попрецизен, ExxonMobil, Chevron и Royal Dutch Shell рекоа дека „овој вид парница не придонесува за тоа“.

Харвиј на ураганот

И се прашувам: дали е навистина дека маслото што „случајно“ заврши многу пати во морето, како што се случи во Галиција пред 15 години, не влијае на околината? Дали бензинските или дизел автомобилите навистина не го менуваат природниот баланс на атмосферата?

Мислам дека е време да смениме многу работи. Да седнеме и да разговараме за тоа што е најдобро за нас, како луѓе, но и за другите форми на живот. Затоа што не сме сами на оваа планета.

повеќе информации овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.