Giордано Бруно

Giордано Бруно

Во античко време имало луѓе кои не верувале во еволуција или во откривање на одредени работи. Измената на веќе постоечкото и за што се веруваше дека е вистина не може да се смени преку ноќ затоа што ново лице рече дека е така. Ова се случи Giордано Бруно за спротивставување на населението во врска со фактот дека Земјата не била центарот на Универзумот.

Во оваа статија, ќе објасниме што му се случи на ordордано Бруно и кои беа неговите подвизи.

Кој беше ordордано Бруно?

Lifeивотни проблеми на Бруно

Станува збор за човек кој најголемиот дел од животот го посветил на филозофијата и теологијата. Тој беше многу религиозен и исто така пишуваше поезија и драми. Роден е во 1548 година во Нола Наполес. Тој беше осуден на смрт од страна на Светата инквизиција затоа што направи откривачко дело против црквата, изјавувајќи дека Земјата не е центарот на универзумот.

Како што знаеме денес, нашата планета припаѓа на Сончев систем, составена од 8 други планети кои имаат свои орбити околу Сонцето. Во 1548 година немаше таква технологија за да се знае нашата позиција во Универзумот. Како што човечките суштества отсекогаш биле, тие згрешиле самоцентричност и, се разбира, во овој случај, верувавме дека сме центар на сè. Giордано Бруно беше осуден на смрт и, неколку дена пред тоа, Папата Климент VIII му даде можност да се одрекне од своите идеи и да се покае.

Приказната вели дека Бруно не се одрекол од своите верувања дури ни со палење на клада. Тој беше цврст до своите идеали до крај. Сега може да се заклучи дека човек, чие откритие било напредно за негово време, бил сурово убиен од човечко самоцентричност и црквата.

Вашите проблеми веќе започнаа кога тој се осмели да ги прочита забранетите текстови на холандскиот филозоф Десидериус Еразмо од Ротердам. Ова се случи во 1575 година и, од тој момент, Бруно беше ставен во центарот на вниманието. Ова беше само почеток на неговите проблеми. Неговите верувања од најмала возраст претставуваа закана за црквата, бидејќи тој имаше свој начин на разбирање на теологијата. Порелигиозната заедница страдаше од непријатност кога ги слушна работите што Бруно мораше да ги каже за Земјата и покрај тоа што беше исто така религиозна личност.

Проблеми во животот

Инквизицијата и Бруно

Со оглед на неговите различни верувања за неговата возраст (што конечно се покажа дека е вистина), За Giордано се вели дека никогаш не бил прифатен од религиозните. Бил ракоположен за свештеник и бил обвинет дека е еретик. Поради тоа тој мораше да го напушти Редот и да биде екскомунициран. Подоцна се преобрази во калвинизам, иако неговите критички идеи доведоа до брз затвор.

Не само што Бруно бил прогонуван од инквизицијата затоа што имал идеали или верувања кои не се согласуваат со религијата, туку и разни интелектуалци биле сурово нападнати од истите оние кои се обиделе да го проповедаат словото Божјо и да воведат мир во светот.

Во текот на неговиот живот, само тој беше навистина среќен и успеа да има мир во годините кога беше во Лондон, Париз и Оксфорд. Само таму тој можеше добро да ги развие своите вештини, стекнувајќи слава како автор на разни теолошки дела.

Исто така, тој започна да зајакнува некои од неговите идеи за науката и хелиоцентрична теорија на Никола Коперник и Сончевиот систем. Овие теории исто така беа под постојани закани од инквизицијата и беше поддржана од Галилео Галилеј.

Идеологијата пред своето време

Теорија дека Земјата не е центар на Универзумот

И имало луѓе кои биле премногу напредни за времето во кое живееле. Професор од Катедрата за физика на Државниот универзитет во Сао Паоло (УНЕСП) по име Родолфо Ланги увери дека Бруно го знае и го поддржува фактот дека Сонцето е центар на универзумот. Уште повеќе, тој има развиено разни теории засновано на она што го научил. Тој потврди дека Универзумот е бесконечен и дека нема единствен центар каков што го знаеме. Тоа е, имало повеќе населени светови како Земјата и дека секоја група планети се вртела околу својот центар.

Бруно веќе помисли во 1575 година дека во Универзумот има многу други планети како Земјата и многу други џиновски giantвезди како што е Сонцето. Тој потврди дека има повеќе планети надвор од Сатурн се врти околу Сонцето. Подоцна, по откритијата на Уран, Нептун y Плутон во 1871 м 1846 и 1930 година, соодветно, се покажа дека не згреши.

Проблемот на Бруно со општеството беше што тој не ги темелеше своите верувања на научни податоци и докази. Напротив, тој размислуваше за религиозни убедувања и токму тоа му даваше сè повеќе проблеми сè додека не беше во центарот на вниманието на инквизицијата. Откако беше обвинет за еретик, тој мораше да го напушти Париз во 1586 година. Тој напиша бројни написи во кои тој ги навредуваше црковните службеници и членовите само за да ги потврдат неговите идеи.

По напуштањето на Париз заминал во Германија каде се засолнил во лутеранизмот. Со време го протераа и од таму.

Крај на Giордано Бруно

Смрт на клада од Giордано Бруно

Најлошата грешка во неговиот живот без сомнение беше таа што се врати во Италија по 15 години заминување. И тоа е дека тој бил предаден од благородниот ovanовани Моцениго кој под изговор дека Бруно му бил учител, Тој го покани во својот дом и таму го предаде на венецијанската инквизиција.

Кога го имаше соодветното судење, ги остави настрана ароганцијата и ароганцијата што ги имаше сите овие години и многу добро се однесуваше кон жирито. Сепак, беше предоцна да се вратам неколку чекори назад. Пресудата беше дека тој бил јавно изгорен на клада од инквизицијата. Иако тој тврди дека неговото проповедање Тие не беа религија, туку филозофија, тој почина на клада, кремиран во 1600 година.

Како што можете да видите, вистинските дисеминатори на вистината биле сурово убиени низ историјата од страна на Црквата. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за животот на ордано Бруно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.