Dowser и dowsing

Нишало

Човештвото отсекогаш сакало да разбере како сè работи, и за ова тие се создадени многу теории, некои поуспешни од другите, и имало многу практики кои честопати ги правеле и продолжуваат да се прават и денес, за кои се прашуваме кое е нашето место во универзумот.

Поаѓајќи од ова, една од тие активности е dowsing, што се заснова на афирмација дека човечкото тело може да согледа електромагнетни и електрични стимули, покрај магнетизмите и зрачењето на телото што емитира преку нестабилни уреди, како што се нишало, вилушка или прачка во форма на Л.

Што значи dowsing? И dowser?

Илустрација

Ако претходно не сте ги чуле овие два збора, не грижете се. Следно ќе ви кажеме што значат:

 • Даулинг: овој збор е конструиран од два поима: латински радиум што е зрачење и грчки естехија што е перцепција од сетилата. Така, dowsing може да се преведе како претпоставена способност за која некои луѓе тврдат дека ја откриваат енергичната вселена што нè опкружува.
  Овој збор би се појавил за прв пат во 30-тите години од минатиот век, потекнувајќи од француското радиостаница, создадено околу 1890 година од игуменот Алексис Були.
 • Dowser- Dowser, понекогаш наречен dowser или dowser, е некој што тврди дека може да открие промени во електромагнетизмот преку движење на едноставни предмети, како што се нишало или прачка. Во него се вели дека е способен да открие потоци, подземни езера и минерали.

Потекло и историја на dowsing

Даудингот е практика што се спроведува веќе неколку илјади години. Веќе во Антички Египет (пред околу 5000 години) се веруваше дека човечкото суштество, поточно фараонот, има моќ да согледа стимули, бидејќи се веруваше дека тој е син на Бог. Археолошките истражувања пронајдоа прачки и нишалки во кои вечното почивалиште за многу фараони е: Долината на кралевите.

Но, тоа не беше направено само во земјата Нил, туку и во Кина. Таму се пронајдени гравури на кои се гледа царот Ју, од династијата Хсија, кој владеел помеѓу 2205 и 2197 година п.н.е. Ц., со две прачки.

Сепак, се чини дека современите практики потекнуваат од Германија од XNUMX век. Тогаш, dowsers беа зафатени со наоѓање метали. Иако не им беше лесно: веќе во 1518 година Мартин Лутер ја сметаше оваа активност за чин на вештерство, и со тоа ја одрази во своето дело „Децем праечета“.

Години подоцна, во 1662, језуитот Гаспар Шот потврди дека практиката не е ништо друго освен суеверие што може дури и да биде сатанично, иако подоцна тој рече дека не е сигурен дека ѓаволот е тој што секогаш мавта со стапчето.

Даулинг училишта

Постојат два вида училишта за полнење, кои се:

 • Училиште за физичко слевање: Се заснова на фактот дека сè емитува електромагнетни бранови, и дека операторот е примател на овие бранови што можат да ги согледаат благодарение на прачка или нишало што ќе му помогне да ги согледа.
 • Школа за психичко или ментално следење: Тоа е оној кој смета дека dowsing е феномен на несвесното што создава невромускулен рефлекс што овозможува да се направи евидентен одговор.

Како што се практикува?

Dowser

Dowser

Иако тие не користат секогаш елементи, нормално оние што го практикуваат користат а зеленчук или метална прачка, или нишало, кое служи како стимул за согледување на енергијата на одредено место.

Оние кои ја користат вилушката од дрвото, држете го на следниот начин:

 • Главата е малку навалена надолу.
 • Рацете се ставаат на краевите на вилушката.
 • Рацете се наклонети, така што вилушката е близу до лекарот, над стомакот.
 • Едната нога, обично левата, е свиткана со стапалото на земја.

Што мислите, што прават оние што користат dowsing?

Нишањето на нишалото е техника на алтернативна медицина која наменети да се користат за дијагностицирање. Но, покрај тоа, тој тврди дека има и други намени, како на пр најдете вода, изгубени предмети, минерали, луѓе или животни; погоди броеви и комбинации; лоцирајте ги точките на енергетско зрачење; предвидете моментални или идни состојби на жива материја или добијте точни мерења.

Оваа дисциплина е тесно поврзана со акупунктура, на хомеопатијата, на цветна терапија, На Реики, на кристална терапија и друго. Исто така, го поддржува Фенг Шуи и Tarot.

Дали навистина работи?

Одговорот е не. Направени се некои студии за ова и ниту едно немаше позитивни резултати. Некои од нив се:

 • Година 1948. Студија објавена во Новозеландскиот журнал за наука и технологија 30 во која е оценета способноста на 58 dowsers да откриваат вода
 • Година 1990 година: А. учат спроведена од Ханс-Дитер Бец и други научници во Минхен.
 • Година 1995 година. Jamesејмс Ранди издава книга под наслов »Паранормални измами», од издавачката куќа Тикал.
Слика - Detiendasporelmundo.es

Слика - Detiendaspoelmundo.es

Дали сте чуле за dowsers и dowsing?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.