Curубопитства за зимска краткоденица

зимска станица

Минатото Декември 22 влезот на Зимската краткоденица, сезона во која температурите значително ќе опаднат и во кои денови тие се многу пократкии тоа во другите месеци од годината.

Следно ќе ти кажам Некои куриозитети на оваа сезона толку Божиќ и семејство што ги објавивме.

 • El Зимската краткоденица започна минатиот вторник Декември 22 во 5 и 48 минути наутро. Е трае 88 дена и ќе стави крај на Март 20 давање влез во пролетната сезона.
 • Денот кога ќе се појави повикот Зимската краткоденица, е најкраток од целата година. Ова е затоа што е денот кога сонцето изгрева подоцна и станува порано. Времетраењето на овој ден е обично 9 часа и 17 минути за разлика од 15 часа и 3 минути што трае најдолгиот ден во годината.
 • Почетокот на оваа сезона може да се случи во четири различни датуми од календарот, поточно 20-23 декември.

Зимската краткоденица

 • Во текот на следната Март 8 можете да уживате во спектакуларен Затемнување на сонцето. Штета е што ова затемнување не може да се види во Шпанија и само во граѓани од Азија, Алјаска и Австралија.
 • El Јануари 3 ќе се случи првиот метеорски дожд во зима, поточно а спектакуларен туш на квадрантидите.
 • Во текот на зимските месеци просечната температура во Шпанија обично е околу 8 степени целзиусови а врнежите обично имаат просек од околу 186 мм. Тоа е најврнежливата сезона во заедниците како Андалузија, Екстремадура или Галиција. 

Овие се некои од curубопитства за зимска краткоденица дека пред неколку дена само што влезе во Шпанија и дека ќе не придружува за неколку месеци сè до пролетна сезона. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.