74% од светската популација може да биде изложена на смртоносни топлотни бранови до 2100 година

Мапа на места ранливи на смртоносни топлотни бранови

Можно сценарио за 2100 година во кое емисиите не се намалени. Yellowолтата претставува 10 дена смртоносна топлина, а црната 365 дена. Слика - слика од екранот.

Топлотните бранови се метеоролошки појави кои ќе се произведуваат почесто и почесто оди напред додека глобалната просечна температура продолжува да расте. Засега, кој друг кој најмалку се сеќава на оној што се случи во 2003 година, во кој загинаа 11.435 лица само во Франција, според податоците на Националниот институт за статистика.

Во моментов, 30% од светската популација е изложена на потенцијално фатален топлотен бран 20 дена во годината или повеќе. Доколку не се намалат емисиите, до 2100 година овој процент може да биде 74% според студијата развиена на Универзитетот Хаваи (Маноа, САД) и објавена во списанието „Природни климатски промени“.

Авторите на студијата користеа три вида сценарија развиени од Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC) за да создадат интерактивна мапа каде што можете да ги видите ризиците. Секој од нив е познат како репрезентативна патека за концентрација или CPR.

Така, можеме да видиме дека одржувањето на емисиите на исто ниво како и денес (сценарио RCP 2.6), во 2050 година на места како Панама ќе има 195 дена смртоносна топлина година; во Банкок (Тајланд) 173 дена, а во Каракас (Венецуела) 55 дена. Но, ако има зголемување на емисиите (RCP 4.5), до крајот на векот во места како Малага ќе има 56 дена потенцијално опасен топлотен бран.

Термометар

Sadално е што иако земјите ги преземаат потребните мерки за намалување на загадувањето на животната средина луѓето ќе умрат од преголема топлина. Топлина што, кога има голема влажност, телото не е во можност да ја ослободи.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.