30% помалку птици преселници пристигнуваат во Шпанија поради климатските промени

гуски

Секоја година има голем број животни кои се селат на други места кои се посоодветни за нив, каде што можат да се хранат на најдобар можен начин или во летните или зимските месеци. Сепак, Како што се зголемува глобалната средна температура, така се менуваат нивните миграциски шемиЗначи, постојат одредени видови кои престануваат да мигрираат. Еден вид од нив се птици преселници, како што се гуски или пусти, кои пристигнуваат во Шпанија наесен.

Зошто? Главната причина се чини дека се климатските промени. И, дали, имајќи сè што им треба во нивното природно живеалиште, малку по малку престануваат да трошат енергија за да мигрираат.

Последниот попис на преселните водни видови, односно оние што се населуваат во мочуриштата, извршен во 2016 година, покажа вкупно 73.689 примероци од 53 видови кои презимуваат само во Кастилја и Леон. Можеби изгледаат многу, но од Министерството за развој и животна средина потенцираат дека тоа е најнискиот резултат од мониторингот.

Во остатокот од земјата, ситуацијата не е многу подобра: ако пристигнувале просечно 110.000 примероци помеѓу 2006 и 2011 година, сега пристигнуваат околу 75.000 од 2013 година.

Црвени патки

Ако земеме предвид дека миграциите се мотивираат од достапноста на храна, покрај постоењето на поблаги зими, миграторните животни ја губат својата итна потреба да одат на други места поради климатските промени. Од шеесеттите години на минатиот век Шпанско здружение за орнитологија (СЕО) набудуваше како некои видови се менуваат или ја менуваат својата миграциска шема со единствена цел да имаат храна достапна кога ќе заврши сезоната на размножување.

Така, како што минуваат годините, за жал ќе биде сè потешко да се видат такви прекрасни птици како лажички, црвени патки или гуска со бело лице.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Бел штрк dijo

  Ако 74000 75000 птици пристигнат во Кастилја и Леон и во цела Шпанија сумата е XNUMX XNUMX, нешто не ми одговара ...
  И не ја гледам врската со климатските промени, бидејќи не се прикажани податоци во врска со нив. Ми се чини едноставна перцепција на авторот.
  Празна статија што бара само лесен (и погрешен) наслов. Птиците веќе имаат доволно за да дадат погрешни информации.