Какви ќе бидат температурите во 2017 година?

Климатска промена. Зголемување на температурата

Ефектите од климатските промени можат да се променат глобални просечни температури. Последиците и последиците од абнормални температурни флуктуации може да се предвидат до одреден степен.

Знајте ја температурата што ќе биде во 2017 година може да биде од витално значење за идните активности врз климата на планетата. Можеме ли да знаеме кои температури нè очекуваат оваа година?

Евиденција за температура

Температурните записи за 2016 година сè уште не се завршени. Сепак, може да се наб trendsудуваат трендовите за да може да се предвиди каква може да биде нашата година. Додека ги анализираме температурните трендови за 2016 година, можеме да обезбедиме, што ќе стане најтопла година откако луѓето забележале температури. До неодамна, 2014 година се сметаше за најжешка година во историјата. 2015 година остана нешто постабилна, но според она што може да се забележи во мерењата на температурата во 2016 година, тоа ќе биде најжешката година досега позната.

Глобалните мерења на температурата започнаа да се вршат со релативна прецизност 135 години и никој немаше да очекува дека трендот на глобални температури ќе следи прав пат кон пораст, а не флуктуации како што беше отсекогаш.

Илјадници научници ширум светот ги анализираат насобраните податоци и користат разни модели за да можат направи прогнози за еволуцијата и трендовите на температурите покрај другите показатели за климатските промени.

Засега, врз основа на достапните податоци, може да се очекува дека 2017 година ќе биде уште една многу топла година ширум светот, иако е малку веројатно Уште еднаш да стане годината што го постигнува светскиот рекорд за највисоки температури поради дополнителниот ефект предизвикан од феноменот на Ел Нињо бидејќи се очекуваат резултати за намалување на емисиите на стакленички гасови од страна на земјите што го ратификуваа Парискиот договор.

Температури

Извор: Амет

Се очекува глобалната просечна температура за 2017 година е помеѓу 0,63 ° C и 0,87 ° C над просекот за референтниот климатски период (1961-1990), со централна проценка од 0,75 ° C, велат научниците.

Зголемувањето на глобалните просечни температури е забрзано од почетокот на XNUMX век и тоа е благодарение на компјутерите на Met Office Со кои можете да направите повеќе и посигурни предвидувања и со поголема прецизност.

2017 година исто така се очекува да биде многу жешка како и последните години, но благодарение на отсуството на ефектите врз температурите на феноменот на Ел Нињо, се очекуваат помалку изразени зголемувања. Во претходни прилики, предвидувањата генерирани од компјутерите Met Office беа многу близу до реалните температури што се случија во текот на годината. Предвидувања на Met Office проценет пораст на температурата помеѓу 0,72 ° C и 0,96 ° C и централна проценка на 0,84 ° C (во однос на просекот од 961-1990). Во отсуство на податоци од минатиот декември, се проценува дека глобалната просечна температура се зголемила за 0,86 ° C минатата година, односно само 0,02 ° C различна од централната проценка на Met Office).

Причини зошто се зголемува глобалната температура

Глобалните температури се зголемуваат премногу брзо и некако мора да се забават. Но, дали знаеме зошто се зголемуваат температурите?

Па, се должи на една од причините зошто 2016 година беше најтопла во историјатаЕфектите од феноменот на Ел Нињо што придонесе за зголемување на температурите за приближно 0,2 ° С.

Остатокот од глобалното затоплување се должи зголемувањето на концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата, предизвикани од емисиите од индустријата и транспортот. Иако феноменот на Ел Нињо нема да делува и да влијае на глобалните температури за 2017 година, оваа година ќе биде и една од најтоплите во поновата историја на Земјата.

Зголемување на стакленички гасови

За овој прв квартал од 2017 година, Аемет на генерички начин посочува дека „постои поголема веројатност температурата да достигне вредности повисоки од нормалните во цела Шпанија “. Во однос на дождовите и снежните врнежи, Аемет посочува дека „постои поголема веројатност врнежите да бидат поголеми од нормалните во источната половина на Пиринејскиот полуостров и Балеарските острови; во остатокот од Шпанија нема значителни разлики во однос на климатскиот просек од 1981 до 2000 година “.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.