Шумските пожари ќе се зголемат во наредните години

Шумски пожар

Многу е тажно да се види како, за само неколку минути, она што траеше години, честопати со векови, да прерасне во пепел. Шумските пожари се дел од некои природни средини. Всушност, постојат многу растенија кои можат да 'ртат само по ваков настан, како оние од родот Протеа кои живеат во Африка. Сепак, поголемиот дел од времето тие се предизвикани од луѓе, а сега и од климатските промени.

Иднината на шумите изгледа „црна“ и никогаш подобро кажано: намалувањето на врнежите и интензивирањето на сушите ќе предизвика растително слабеење на растенијата, што за време на каникуларен период пожарите ќе бидат протагонисти на нашето денешно време.

Пожарите се, за животните (вклучувајќи ги и луѓето), многу сериозен проблем. Закана што тие не сакаат да ја имаат. Огнот уништува сè што се наоѓа на својот пат, уништувајќи го живеалиштето на стотици видови и загрозувајќи ги животите на луѓето. тоа е во областа. И покрај сè, денес, далеку сме од тоа да се намали бројот на пожари.

Глобалната просечна температура се зголемува. Ivingивите суштества мора да се прилагодат, но нема да го сторат тоа преку ноќ. Адаптацијата може да трае со месеци, па дури и со години, и тоа е време што можеби го немаа.

Шумски пожар

Затоа, научникот Хозе Антонио Вега Хидалго, поврзан со Шпанското друштво за еколошки науки и Центарот за истражување на шуми од Луризан, dijo дека потребно е да се обложувате на образованието, зголемената будност и особено социјалното отфрлање како основна алатка за дејствување. На сличен начин, тој додаде дека состојбата со запалива вегетација мора да се подобри преку мешавина на видови дрвја и ограничување на пирофилни видови, диверзификација на употребата на шумата и поголеми инвестиции во истражувањето.

Можеби така може да се спасат шумите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.