Што е наметка

Карактеристики на совет

Наметка е географска карактеристика што е составена од мало парче земја или полуостров што се протега од брегот во морето. Во зависност од количината на копно што влегува во морето, тоа може да има влијание врз океанските струи. Од овие полнења, се создаваат брегови со повеќе или помалку бранови. Јажиња се користеле низ историјата во навигацијата за да се следи крајбрежјето и тоа е местото каде што биле поставени светилниците.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е наметка и важноста што ја има во динамиката на крајбрежјето.

Што е наметка

Cabo

Наметка е концепт или се користи и во географијата и во геологијата за да се означи географска карактеристика составена од мало парче земја што се протега од крајбрежјето до внатрешноста на морето. Во оваа област, површината на водата е помала и ја отежнува навигацијата. Понатаму, морските струи се под влијание на оваа промена во морфологијата на теренот.

Меѓу главните карактеристики што ги наоѓаме во наметка е да влијаеме на морските струи бидејќи тоа е продолжение што излегува од морето. Со стотици години, ртовите се користат како референтна точка за морнарите, бидејќи тие обезбедуваат поголема видливост на копното и ги штитат чамците од разни опасности што ги има отворено море. Постоењето на ртовите даде поголеми можности за преживување во случај на непредвиден настан и, според тоа, многу од најважните ртовите во светот беа стратешки места за инсталирање на светилници што ги водеа морнарите.

Имав денес, со сателитска навигација фаровите ја изгубија важноста. Сега можете да ја знаете локацијата во реално време во кое било време и на кое било место во светот. Покрај тоа, не е позната само морфологијата на теренот, туку и внатрешноста на морето. Ова е направено за да се избегнат различни несреќи при можни судири на чамци со врвовите на подводните планински масиви.

Овој мал испакнат дел од крајбрежјето има симболично значење низ историјата. Антиката, крајот на една територија беше токму наметка. На пример, може да се објасни преку името на Кејп Финистер. На латиница ова име значи крај на земјата и се наоѓа на бреговите на Галиција. За античките Римјани оваа точка или на крајниот крај на целата западна територија. Постои една од најпознатите амблематски светилници на целиот XNUMX век и тоа е место познато по различните бродоломи и некои битки што се водеа.

 Најважни ртовите во светот

Населен наметка

Сега ќе ги анализираме најважните ртови во светот за нивната стратешка важност и нивната туристичка привлечност.

 • Кејп де Креас во Girирона: ова е една од најпосетуваните дестинации на целиот каталонски брег. Влијае од северниот ветер и силните бранови континуирано во текот на времето. Овој режим на ветер предизвика карпите да се извадат со импресивен профил низ целата наметка. Се смета за најисточна точка на Пиринејскиот полуостров. Има надморска височина од 67.2 метри и се издига над Средоземното Море во североисточна Шпанија.
 • Кејп Финистер: Како што споменавме претходно, се наоѓа во Галиција на брегот на Атлантикот и поради историското значење за стратешка точка каде имало бројни бродоломи и битки, во 2007 година беше прогласено за европско културно наследство.
 • Кејп Кејп: оваа наметка припаѓа на островот Холбокс кој се наоѓа во мексиканската држава Квинтана Ру. Тоа е најсеверниот дел на полуостровот Јукатан на брегот на Мексиканскиот залив. На оваа наметка можете да ја одредите поделбата помеѓу ова крајбрежје и Антилското Море. Се наоѓа на 53 километри северно од Канкун.
 • Наметка од три форки: оваа наметка се наоѓа во теснецот на Гибралтар северно од Риф и јужно од Пиринејскиот полуостров и Алборанското Море. Исто така, имало свое стратешко значење низ историјата.
 • Кејп Хорн: Станува збор за наметка која се наоѓа во најјужниот дел на архипелагот Тиера дел Фуего, во јужниот дел на Чиле. Се смета за најјужна точка на американскиот континент.
 • Кабо де лас Уертас: исто така се наоѓа во Шпанија на левантинскиот брег се наоѓа во градот Аликанте.
 • Кабо де ла Вела: Овој наметка е исто така доста висок и се наоѓа во јужниот дел на Карипското Море. Поточно, можеме да го видиме на полуостровот Гуахира во Колумбија. Највисокиот дел има висина од 47 метри надморска височина.
 • Кабо де Сан Роке: Тој е еден од најпознатите ртовите во целиот Бразил и се наоѓа на околу 51 километар од главниот град на државата. Познато е по тоа што е точката на бразилскиот брег што е најблиску до африканскиот брег.
 • Кејп ајкула: Неговото име е дадено затоа што е во форма на ајкула и означува почеток на границата меѓу Панама и Колумбија.

Наметка во чамци

Што е наметка

Терминот јаже се користи и за јазлите на чамците. Не е важно само да се земат предвид морските струи што можат да генерираат геолошки наметка во близина на крајбрежјето, туку и да имаат безбедност во чамците.

Деловите на наметка се:

Деловите на наметка се главно фирмата, пазувите и камшикот. Камшикот е името со кое е претставен крајот на наметката. Остатокот од целата обука е познат како цврст. Во рамките на формацијата наметка, секој лак или искривување што се формира по целата површина е познат како синус.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е наметка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.