Што е вселенско ѓубре

вселенско ѓубре

Вселенски ѓубре или вселенски отпад е секоја машинерија или отпад што луѓето ги оставиле во вселената. Може да се однесува на големи објекти, како што се мртви сателити кои не успеале или биле оставени во орбитата на крајот од нивните мисии. Може да се однесува и на нешто помало, како што е парче ѓубре или парче боја што паднало од ракета. Многу луѓе не знаат што е вселенско ѓубре.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е вселенски отпад, кои се неговите карактеристики и какви последици има.

Што е вселенско ѓубре

валкан простор

Кога зборуваме за вселената, обично мислиме на вселенски бродови, сателити и ракети, но дали некогаш сте размислувале за ѓубрето што тие го произведуваат? Каде завршува отпадот од вселенските мисии? Вселенскиот отпад е целиот отпад што го фрлаат и оставаат луѓето во вселената. Овие остатоци потекнуваат од Земјата и можат да варираат по големина, од капка дождовница до волумен на возило или дури и сателит.

Овој отпад патува со голема брзина и останува во атмосферата на Земјата со години додека не се распадне, експлодира, не се судри со други елементи или не испадне од орбитата.

Дури кон крајот на 1950-тите, луѓето почнаа да лансираат ракети и вселенски летала во вселената. Во тоа време никој не се прашуваше што ќе се случи кога ќе заврши нивниот корисен век.

Во моментов, постојат делови и делови околу нашата орбита и оние на другите планети кои претставуваат опасност за комуникациите и тековните мисии на Земјата.

видови на вселенски ѓубре

Шпанската европска агенција го класифицира вселенскиот отпад во три вида:

 • комунално оптоварување. Тие се оние делови од месечините кои остануваат по судири или поради физичка деградација со текот на времето.
 • Физички остатоци од минатите мисииТие се исто така резултат на судири или влошување со текот на годините.
 • Изгубени предмети во мисиите. Ова е случај на кабли, алати, завртки итн.

Поради големината на вселенскиот отпад, постои друга класификација:

 • Има помалку од 1 см. Се проценува дека постојат голем број фрагменти од оваа големина, а повеќето од нив е тешко или невозможно да се најдат.
 • Има димензии помеѓу 1 и 10 см. Може да биде насекаде, од големина на мермер до големина на тениско топче.
 • Големината е поголема од 10 см. Во овој дел ќе најдете предмети и алатки изгубени во претходните мисии, па дури и изгубени и деактивирани месечини.

Причини за вселенско ѓубре

оштетување на вселенското ѓубре

Вселенското ѓубре доаѓа од:

 • Неактивни сателити. Кога батериите ќе се потрошат или ќе откажат, тие бесцелно лебдат во вселената. На почетокот се мислеше дека ќе бидат уништени при повторното влегување, но во високата орбита се покажа дека тоа е невозможно.
 • Изгубени алатки. Некои делови од уредот се изгубени во вселената. Во 2008 година, астронаутот Стефанишин-Пајпер остави зад себе кутија со алатки. Една година подоцна, се распадна по контакт со атмосферата.
 • Ракети или ракетни делови
 • Во 1960-тите и 1970-тите, и Соединетите Американски Држави и Советскиот Сојуз експериментираа со антисателитско оружје.

Најголемите ризици доаѓаат од најмалите делови. Микрометеоритите, како што се остатоците од боја или капките цврст антифриз, може да ги оштетат соларните панели на тековните оперативни сателити.

Има и траги од вселенски зацврстено гориво, кое е во опасност да се запали. Ако тоа се случи, последица ќе биде дисперзија на загадувачи во атмосферата.

Некои сателити се опремени со нуклеарни батерии, кои содржат високо радиоактивни материјали кои може сериозно да ја загадат планетата доколку се вратат на Земјата. Во секој случај, најголемиот дел од вселенскиот отпад ќе се распадне поради високите температури по влегувањето во атмосферата, а отпадот е исклучително тешко да навлезе во атмосферата и да предизвика значителна штета.

можни решенија

Главното решение е да не се генерира ваков вид ѓубре. Во употреба стапија штитовите на Випл, со надворешна обвивка за заштита на ѕидовите на бродот од удар.

Некои други резолуции:

 • Варијација на орбитата
 • Самоуништувачки сателит. Станува збор за програмирање на сателити, така што, откако нивната мисија ќе биде завршена, тие можат да бидат уништени кога ќе стигнат до атмосферата.
 • Отстранете го сателитското напојување за да се намали ризикот од експлозија.
 • Повторно употребете ги оние ракети кои се вратија недопрени на земјата.
 • Користете го ласерот за да ги запрете остатоците.
 • Вселенскиот отпад се претвори во одржлива стока

Во 2018 година, холандски уметник, со помош на НАСА и поддршка на Европската вселенска агенција, бараше начини да го претвори овој отпад во нешто одржливо и покажа лабораторија за вселенски отпад.

Последици

Според ЕСА, имало повеќе од 560 инциденти со остатоци од 1961 година, од кои повеќето биле предизвикани од експлозии на гориво присутно во ракетните фази. Само седум се случија поради директни судири, од кои најголемиот заврши со уништување на непостоечкиот руски сателит Космос 2251 и активниот сателит Иридиум 33.

Сепак, најголемиот ризик доаѓа од најмалите фрагменти. Микрометеоритите, како што се чиповите со боја или зацврстените капки антифриз, можат да ги оштетат сончевите низи на активните сателити. Другиот голем ризик се остатоците од цврсти горива, кои лебдат во вселената и се многу запаливи, способни да предизвикаат штета и да шират загадувачи во атмосферата во случај на експлозија.

Некои руски сателити содржат нуклеарни батерии кои содржат радиоактивен материјал кој може да стане многу контаминиран доколку се врати на Земјата. Во секој случај, најголемиот дел од вселенскиот отпад што влегува во атмосферата е уништен од топлината што се создава при повторното влегување. Во ретки случаи, поголеми фрагменти можат да стигнат до површината и да предизвикаат голема штета.

Како што можете да видите, луѓето ја загадуваат вселената уште од почетокот на истражувањето на вселената. Ние не само што генерираме ѓубре на површината на планетата, но го загадуваме и просторот со кој се уште не сме владееле. Се надеваме дека свеста ќе се зголеми така што сите вселенски мисии вклучуваат системи за враќање на сите остатоци.

Со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вселенскиот отпад и неговите последици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Престани dijo

  Tema super interesante…El cual parece que pasa inadvertido por los cientificos espaciales los cuales conocen el peligro para los satelites y naves,pero la solucion a la vista es remota.Las nuevas tecnologias necesarias para el progreso son fuente nociva para la salud humana,animal y en general nuestra madre naturaleza,pero somos ciegos,sordos y mudos,contaminamos los oceanos,suelos,aire y ahora el espacio sin SOLUCION a la vista.¿Cuando aprenderemos a prevenir la contaminacion?…Como afirmo Descartes «PIENSO,LUEGO EXISTO»…Saludo