Што е архипелаг

што е архипелаг

На нашата планета постојат различни геолошки формации кои имаат уникатни карактеристики во зависност од нивното потекло, морфологијата, видот на почвата итн. Еден од нив е архипелагот. Многу луѓе не знаат што е архипелаг и како се формира.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме сè што треба да знаете за тоа што е архипелаг, како се формира и кои се неговите главни карактеристики.

Што е архипелаг

Тонга,

географски, Групата острови кои се групирани во релативно мал дел од океанот се нарекува архипелаг. односно не многу далеку еден од друг, иако обично се доста многубројни. Покрај самите острови, на архипелагот може да има и други видови островчиња, гребени и гребени.

Зборот архипелаг доаѓа од грчките зборови archi („над“) и pélagos („море“). Ова е терминот што класичната антика го користел за да се однесува на Егејското Море („Шангај“ или „Главно Море“), бидејќи било полно со острови. Подоцна, тој се користел за да се однесува на островите на Егејското Море, а подоцна и на групата острови слични на нив.

Има многу архипелази во светот, но повеќето се концентрирани во Југоисточна Азија и помеѓу североисточниот брег на САД и Гренланд.

клучните карактеристики

што е формација на архипелаг

Главните карактеристики на архипелагот се следниве:

 • Тие можат да настанат или да потекнуваат од тектонски движења, ерозија и таложење.
 • Тие се групи острови лоцирани во морето со релативно мали растојанија едни од други.
 • Во античко време, зборот архипелаг се користел за именување на Егејското Море.
 • Островите што го сочинуваат архипелагот имаат заедничко геолошко потекло.
 • Се карактеризираат со високи температури и трговски ветрови кои дуваат од североисточен правец.
 • Неговата дождовна сезона обично започнува во мај и трае до декември.
 • Тие бележат околу 80% од годишните врнежи.
 • Поради нивната географска локација, тие можат да бидат погодени од урагани.
 • Оние кои се наоѓаат во тропските предели на Земјата се користат како туристички дестинации бидејќи нивните плажи се егзотични и мали.
 • Островите како Јапонија се огромни архипелази кои настанале како резултат на вулкански ерупции.

Зошто се формираат острови?

Островите се производ на различни геолошки процеси, односно промени во земјината кора со текот на времето. Исто како што се формирале континентите, се формирале и различни видови острови. Во оваа смисла, можеме да зборуваме за:

 • континентални острови од исто потекло како и остатокот од континентот, всушност му се приклучува континенталниот гребен, иако на површината се одделени со плитки водни маси (длабочини не повеќе од 200 метри). Многу од нив биле дел од самиот континент во минатото, кога нивото на морето било ниско.
 • вулкански острови, тие се резултат на подморскиот вулканизам, таложење на подземни материјали на површината, каде што се ладат и стануваат цврста почва. Тие се најновиот тип од сите острови.
 • хибридни острови, каде што сеизмичката или вулканската активност се комбинира со самата континентална плоча, таа произведува комбинација од првите две сценарија.
 • корални острови, Генерално рамни и ниски, тие се формираат со акумулација на корален материјал на плитки подводни платформи (често од вулкански тип).
 • седиментни острови, резултат на акумулација на седименти, генерално се наоѓаат на устието на големи реки и транспортираат големи количини песок, чакал, кал и други материи кои се набиваат и се зацврстуваат со текот на времето. Тие обично формираат делта на устието на реката.
 • речни острови, формирани во средината на реката како резултат на промените во текот или текот на реката, овие острови овозможуваат појава на цврсти гребени, места за одмор или поплавени мочурливи вдлабнатини.

видови на архипелази

видови на архипелази

Слично на тоа, архипелагот се класифицирани според нивното геолошко потекло, но во овој случај се разликуваат само две категории:

 • океански архипелази, формирани од острови главно со вулканско потекло, тие не припаѓаат на ниту една континентална плоча.
 • копното Архипелаг, формирани од континентални острови, односно острови кои се дел од континентална плоча, дури и ако се разделени со плитки водни пространства.

примери на архипелази

Еве примери на архипелази во различни делови на светот:

 • островите Хаваи тие се наоѓаат во северниот дел на Тихиот Океан и припаѓаат на САД. Тие се составени од девет острови и атоли, од кои најголемиот е островот Хаваи. Тој е најизолираниот архипелаг на Земјата.
 • Iases Тие припаѓаат на Еквадор и се наоѓаат на 1.000 километри од брегот на Тихиот Океан. Составен е од 13 вулкански острови и уште 107 мали острови во кои се наоѓа второто најважно поморско заштитено подрачје во светот, прогласено за светско наследство од УНЕСКО во 1978 година.
 • Канарски Острови: Сместени на северозападниот брег на Африка и политички припаѓаат на Шпанија, Канарските острови се составени од осум острови, пет островчиња и осум карпи. Тоа е група на вулкански острови сместени на африканската континентална плоча и е дел од природниот простор на Макаронезија.
 • Архипелагот Чилое Се наоѓа на југот на Чиле и се состои од голем остров (Isla Grande de Chiloé) и неколку помали острови кои се распоредени околу најголемиот остров, со по три и четири. Овој архипелаг одговара на подножјето на чилеанскиот крајбрежен опсег и сите освен врвовите се потопени.
 • Островите Лос Рокес тие припаѓаат на Венецуела и се наоѓаат во Атлантскиот Океан, на 176 километри од главниот град, тој е најголемиот корален гребен во Карипското Море. Има необична форма на атол, која најчесто се наоѓа во Тихиот Океан и се состои од околу 42 гребени острови со внатрешни лагуни и 1.500 километри корални гребени.
 • малајскиот архипелаг, исто така познат како Инсулиндија, е островски регион во Југоисточна Азија, лоциран помеѓу Индискиот Океан и Тихиот Океан, кој ги опфаќа сите или дел од териториите на седум земји: Брунеи, Филипини, Индонезија, Малезија, Папуа Нова Гвинеја, Сингапур и Тимор. . Исток. Постојат повеќе од 25.000 различни острови, поделени во три групи: островите Сунда, Молуките и Филипините.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е архипелаг, неговите карактеристики и формирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)