Шокантно видео ги прикажува сите земјотреси во последните 15 години

Сеизмички бран

Во последните 15 години човештвото живеело една од најтрагичните фази во својата историја. Планетата е толку активна што генерира низа природни настани што убија милиони луѓе од 2001 година. Цунами, урагани, суши и сите видови феномени го ставаат и продолжуваат да го тестираат адаптивниот капацитет на човештвото.

Ако зборуваме за земјотреси, ова е шокантно видео создадено од Центарот за предупредување за цунами за Пацификот на САД каде што е прикажано сите земјотреси што се случија на Земјата во последните 15 години.

Огнен прстен

Во видеото интензитетот на земјотресите се претставени како трепкања со различна боја, а најинтензивни се претставниците на земјотресите кои биле посилни. Како што можете да видите, практично нема регион каде што не е регистриран земјотрес, но најинтензивниот се случи во она што е познато како Пацифички огнен прстен.

Оваа зона се протега на над 40.000 90 км, од источниот брег на Азија и Австралија, до западниот брег на Америка. Околу XNUMX% од земјотресите ширум светот се случуваат во овие региони како последица на движењето на тектонските плочи.

Но, тоа не значи дека земјотреси не се случуваат во другите делови на планетата. Всушност, континентите се во постојано движење поради плочите. Она што се случува е тоа некои од најважните зони на субдукција се концентрирани во Пацифичкиот огнен прстен. Од оваа причина, од време на време ја добиваме веста за земјотрес што се случил во земја што е вклучена во овој прстен.

Како што знаеме, земјотресите се дел од планетата. Немаме друг избор освен да се прилагодиме најдобро што можеме и да ги спречиме да предизвикаат смрт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.