Чистиот воздух може да ги влоши последиците од глобалното затоплување

Централниот

Иако може да биде curубопитен, Ако човечкото суштество може да го елиминира целиот токсичен отпад што го испушта секој ден во атмосфератакако што се сега работите последиците од глобалното затоплување би се влошиле. Зошто? Да не се случи спротивното?

Чистиот воздух е, како што може да се заклучи со сопственото име, најздравото нешто што секое живо суштество може да го дише, но човештвото толку многу ја загадува планетата Земја што веќе го натера да ја изгуби својата природна рамнотежа толку многу што ние ослободивме нова геолошка ера: Антропоцен.

За да се дојде до овој драматичен заклучок, тим научници користеше четири глобални климатски модели кои симулираа ефекти кои би настанале доколку се отстранат сулфатите и честичките базирани на јаглерод, вклучително и саѓи.

Така, Тие беа во можност да откријат дека постојат одредени аеросоли кои денес тоа што го прават е да ја заштитат планетата од дел од сончевото зрачење што го прима. Понатаму, ако емисиите беа целосно елиминирани, глобалната просечна температура ќе порасне за 0,5-1,1 степени повисока од очекуваната, што претставува сериозен проблем. Но, има уште повеќе.

Загадување на околината

Истражувачите откриле дека елиминирањето на овие емисии би имало последици на регионално ниво, модифицирајќи ги климатските обрасци како што се врнежите во некои делови од светот. На пример, во Источна Азија тие би доживеале значително зголемување на врнежите и екстремни временски прилики.

Па, што да правам? Нема лесен одговор. Она што нè боли е она што, во овој денешен век, нè одржува „безбедни“. Се разбира, неговата работа ќе беше да не загадува, но тоа е грешка што, мислам, дека повеќе не можеме да ја решиме освен ако не најдеме начин. Песимистички? Можеби. Но, како функционираат работите, нема многу причини да се биде оптимист.

Имате повеќе информации овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.