Црни дупки

Динамика на црни дупки

Сигурно е дека ако зборувате за универзумот и галаксиите за кои сте чуле црни дупки. Од нив многу се плашат и се смета дека се способни да проголтаат сè што ќе влезе во него за да го распаднат. Денес ќе разговараме за овие елементи на универзумот и важноста или опасноста што ги имаат. Beе можете да знаете што се црни дупки, како се формираат и некои curубопитства за нив.

Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, ова е вашиот пост

Кои се црните дупки

Карактеристики на црните дупки

Овие црни дупки не се ништо повеќе од остатоци од антички starsвезди кои престанале да постојат. Stвездите обично имаат густа количина на материјали и честички и, според тоа, голема количина на гравитациона сила. Треба само да се види како Сонцето е во состојба постојано да има 8 планети и други starsвезди што го опкружуваат. Благодарение на гравитацијата на Сонцето е зошто Сончев систем. Земјата ја привлекува, но не значи дека сме сè поблизу до Сонцето.

Многу starsвезди ги завршуваат своите животи како бели џуџиња или неутронски starsвезди. Црните дупки се последната фаза во еволуцијата на овие starsвезди кои беа многу поголеми од Сонцето. Иако се смета дека Сонцето е големо, сепак е средна starвезда (па дури и мала ако ја споредиме со другите) . Вака има starsвезди 10 и 15 пати поголеми од Сонцето кои, кога ќе престанат да постојат, формираат црна дупка.

Како што овие џиновски везди достигнуваат крај на својот живот, тие експлодираат во огромна катаклизма што ја знаеме како супернова. Во оваа експлозија, поголемиот дел од вездата се распрснува низ вселената и нејзините парчиња долго ќе талкаат низ вселената. Не сите theвезди експлодираат и се расфрлаат. Другиот материјал што останува „ладен“ е оној што не се топи.

Кога aвезда е млада, нуклеарната фузија создава енергија и постојан притисок како резултат на гравитацијата со надворешноста. Овој притисок и енергијата што ја создава е она што го одржува во рамнотежа. Гравитацијата е создадена од сопствената маса на theвездата. Од друга страна, во инертните остатоци што остануваат по суперновата нема сила што може да одолее на привлекувањето на нејзината гравитација, па затоа она што останува од theвездата почнува да се преклопува на себе. Ова е она што го создаваат црните дупки.

Карактеристики на црните дупки

Супернова

Без никаква сила да може да го запре дејството на гравитацијата, се појавува црна дупка што е способна да го намали целиот простор и да ја компресира додека не достигне нула волумен. Во овој момент, може да се каже дека густината е бесконечна. Тоа е да се каже, количината на материја што може да биде во тој нула волумен е бесконечна. Затоа, гравитацијата на таа црна точка е исто така бесконечна. Нема ништо што може да избега од таква сила на привлечност.

Во овој случај, дури ниту светлината што ја поседуваше starвездата не е способна да избега од гравитационата сила и е заробена од орбитата на самата себе. Поради оваа причина, таа се нарекува црна дупка, бидејќи дури и светлината не е во можност да свети во овој волумен на бесконечна густина и гравитација.

Иако гравитацијата е бесконечна само во точката на нула волумен каде што просторот се преклопува на себе, овие црни дупки ја влечат материјата и енергијата едни кон други. Сепак, не плашете се од тогаш силата со која привлекуваат други тела не е поголема од онаа на која било starвезда или космички објект друг материјал на универзумот.

Со други зборови, црна дупка со големина на нашето Сонце не може да нè привлече кон неа со поголема сила отколку што има самото Сонце. Црна дупка со големина на Сонцето може да биде центар на Сончевиот систем што Земјата ќе орбитира над неа на ист начин. Всушност, познато е дека центарот на Млечниот пат (галаксијата каде што сме) е составен од црна дупка.

Моќ на црна дупка

Црни дупки

Иако отсекогаш се сметало дека црната дупка привлекува сè околу себе кон себе и ја проголтува, тоа не е случај. За да може планетите, светлината и другите материјали да ги проголта црна дупка, таа мора да помине премногу близу до неа за да биде привлечена кон нејзиниот центар на дејствување. Откако ќе се достигне точката без враќање, Влеговте во хоризонтот на настани, каде што е невозможно да се избега.

И, тоа е дека за да можеме да се движиме откако ќе се внесе хоризонтот на настанот, ќе треба да можеме да се движиме со поголема брзина од онаа на која патува светлината. Црните дупки се многу мали по големина. Црна дупка како оние што се наоѓаат во центарот на некои галаксии, може да има радиус од околу 3 милиони километри. Ова е приближно 4 сонца како нашето.

Ако црната дупка ја има масата на нашето Сонце, ќе има дијаметар од само 3 километри. Како и секогаш, овие димензии можат да бидат огромно застрашувачки, но сè во универзумот е така.

Динамичен

Како да се види црна дупка

Бидејќи се толку мали и темни, не можеме да ги набудуваме директно. Поради ова, научниците долго време се сомневаат во неговото постоење. Нешто за кое се знае дека е таму но тоа не може да се види директно. За да видите црна дупка, треба да ја измерите масата на регионот на вселената и да барате области каде што има голема количина темна маса.

Многу од црните дупки се наоѓаат во бинарни системи. Овие привлекуваат големи количини на маса од theвездата околу нив. Како што привлекува оваа маса, Тие стануваат се поголеми и поголеми. Доаѓа време кога придружната starвезда од која ја вадите масата исчезнува целосно.

Се надевам дека ова помага да се разберат повеќе за црните дупки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.