Хидрографски сливови на Шпанија

хидрографски сливови на Шпанија

Во директивата за водна рамка, таа доаѓа во дефиниција на хидрографски слив како површина на земјиште чиешто истекување на површината тече во целост низ низа потоци. Овие струи можат да бидат реки и на крајот езера во правец на морето преку единствена уста, утока или делта. Хидрографскиот слив како единица за управување со ресурси се смета за неделив. Затоа, сите хидрографски сливови на Шпанија тие имаат различни карактеристики.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и значење на хидрографските сливови на Шпанија.

Хидрографски сливови на Шпанија

дистрибуција на хидрографските сливови на Шпанија

Секој слив е поделен за возврат во други под-сливови. Овие под-сливови ги дефинираме како копнена површина чијашто истекување на површината тече во целост низ низа потоци, реки и на крајот езера. Овој одлив на вода е насочен кон точка во водотекот, што е генерално езеро или слив на реки. Од овој слив на реки, во проток се раѓа повисока река која оди кон морето до устието. Toе видиме кои се главните хидрографски сливови на Шпанија и нивните карактеристики.

Хидрографски слив на Дуеро

Тоа е хидрографскиот слив што минува низ северозападниот дел на полуостровот и се влева во Опорто. Има површина од околу 97 км², од од кои 81% одговараат на шпанска територија и 19% на португалска територија. Тоа е слив со најголема површина што се протега низ Пиринејскиот полуостров.

Слив на реката Ебро

Река Ебро

Тоа е оној што минува низ северо-источно од Пиринејскиот полуостров. Започнува од Сиера де Хијар и достигнува до устата во делтата Ебро.Оплината е околу 85.000 квадратни километри, што е втора по големина на целиот Пиринејски полуостров. Повеќето врнежи од дожд што ја хранат реката Ебро доаѓаат од Пиринеите во северниот дел.

Хидрографски слив на Тагус

Тоа е оној што поминува низ западниот дел на Пиринејскиот полуостров и има уста во Лисабон. Нејзиното продолжение е 78 km², 467 што е распределено во 1% (66 km²) на шпанско тло и 34% на португалски земји. Тоа е трета со најголема површина на целиот Пиринејски полуостров.

Слив на река Гвадијана

Тоа е оној што поминува низ центарот и југозападно од Пиринејскиот полуостров. Устата е помеѓу Вила Реал де Санто Антонио и Ајамонте, правејќи ја границата помеѓу Португалија и Шпанија. Бројот на главните притоки на овој хидрографски слив е 137. Ова значи дека има 137 реки кои ги хранат сите екосистеми со изобилство вода. Меѓу реките што го сочинуваат сливот на Гвадијана се следниве: Гвадламез, Булак, Естена, Зајар, Запатон, Гевора, поток Муртигас и поток Ардила, за да се именуваат само придонесите над 90 Hm³. од природна форма.

Хидрографски слив на реката Гвадалкивир

Река Гвадалкивир

Најважно е на југот на полуостровот. Се наоѓа целосно во Шпанија. Неговото проширување е 57.527 км и се протега низ 12 провинции кои припаѓаат на четири автономни заедници, од кои Андалузија претставува повеќе од 90% од површината на сливот. Географскиот простор на демаркацијата на Гвадалкивир е конфигуриран и разграничен од разни елементи. Од една страна, ги имаме стрмните рабови на Сиера Морена на север. Во јужниот дел ги имаме планинските масиви Бетиќ, а во делот крај морето Атлантскиот океан.

Климата на целиот овој дел е медитеранска. Меѓу карактеристиките што ги имаме Оваа клима гледаме дека е умерена и топла со температури од 16.8 степени на годишно ниво. Постои неправилност во врнежите, има просек од 550 литри на метар квадратен. Позицијата на територијата во делот отворен кон Атлантикот е преку која продираат океанските бури од западната компонента. Овие бури се причина за распределбата на дождовите чиј фронт напредува во југо-западен северо-источен правец. Откако ќе навлезат на Пиринејскиот полуостров, тие достигнуваат максимални вредности на највисоките врвови што се граничат и го ограничуваат хидрографскиот слив на реката Гвадалкивир. Од сите дождови, тие прифаќаат пороен карактер, што значи дека долгите периоди на суша се менуваат со високи температури кои предизвикуваат ерозија.

Кога дождовите се одвиваат во поројна форма, тие се случуваат спорадично, но интензивно. Тоа е, кога вПри врнежи има тенденција да го прави тоа интензивно оставајќи големи количини на истечна вода што завршува на штета на екосистемите и земјоделските култури.

Хидрографски сливови на Шпанија: Јахар

Овој дел ги вклучува сите сливови што се испуштаат во Средоземното Море. Почнуваме од маргината на левата страна на Гола дел Сегура и на нејзиниот устија со реката Ценија. Вкупната површина е 42.988,6 км² и се протега низ провинциите Албасете, Аликанте, Кастелон, Куенка, Валенсија и Теруел, како и мала област во провинцијата Тарагона.

Хидрографски сливови на Шпанија: река Сегура

Сливот на реката Сегура е оној што минува низ југоистокот на Пиринејскиот полуостров и има устија во Средоземното море. Неговата површина е приближно 18.870 км², кои влијаат на четири автономни заедници, кои се регионот на Мурсија (практично во целост), заедницата на Андалузија (провинции Хаен, Гранада и Алмерија), Кастилја-Ла Манча (провинција Албацете) и валенсиската заедница (провинција Аликанте) ), администрирана од хидрографската конфедерација Сегура, CHS.

Важноста на хидрографските сливови на Шпанија

Како што знаеме, водните ресурси на една земја се засноваат на збирот на количините на површински и подземни води. Хидрографските сливови се задолжени за складирање на максимално можна површинска вода. За да се направи ова, изградени се резервоари чија основна цел е да се соберат водите на реките за да се складираат. Користењето што им се дава на овие води започнува од домашна употреба, земјоделство, индустрија, итн.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за хидрографските сливови на Шпанија и нивните главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.