10 години по несреќата во Фукушима

10 години фукушима

Изминатиот 11 март 2011 година секогаш ќе го памети секој, особено Јапонците. Тоа е денот на најинтензивниот земјотрес во целата историја на земјата. Имаше 9.1 степени според Рихтеровата скала и создаде 15-метарско цунами што го погоди целиот северозападен брег на Јапонија. Бидејќи земјотресот беше поразителен, Нуклеарна централа Фукушима Даичи снема електрична енергија и го активираше јадрото на топење на 3 од неговите 6 реактори.

Во оваа статија ќе ги разгледаме десетте години од несреќата во Фукушима

Тешка повреда

жртви на нуклеарната несреќа

Иако научивме од неуспесите низ историјата, има уште многу сериозни рани за затворање. Фукушима е обележана со остатокот од историјата на нуклеарната енергија што беше вештачка катастрофа. Сè уште има контаминирано подрачје за чистење ќе бидат потребни децении, постројка чие расклопување отвора прашања за можни проблеми и илјадници кубни метри токсичен отпад што се собрале без решение. Исто така, постојат правни проблеми и длабока и недоверба на населението во врска со нуклеарната енергија.

Речиси 2.500 лица сè уште се водат како исчезнати. На жртвите се додадени 6.000 лица со сериозни повреди и штети вредни околу 235.000 милијарди евра, не вклучувајќи го целото расчистување на Фукушима Даичи и неговата околина. Во тоа време, половина милион жители беа евакуирани од вклучени во 20-километарската област присилно празнење околу нуклеарната централа. Сега има 36.000 луѓе кои сè уште не можат да се вратат, иако многумина сметаат дека реалната бројка може да биде многу поголема од официјалната.

Исцрпена е државната помош за сите луѓе што мораа да заминат и разговорите на операторот на централата за сите евакуирани. Штетата е сè уште сериозна дури и една деценија по катастрофата. Еден од градот е дека тој беше целосно радиус на задолжителна евакуација на е оној кој претрпе најмногу. Тешко дека има луѓе што биле во можност целосно да ги обноват своите животи по оваа катастрофа.

Последиците од нуклеарната несреќа во Фукушима

високи нивоа на рации

Евидентно е дека ваквата нуклеарна катастрофа генерира изобилство психолошки последици, додека други физички болести како хипертензија или дијабетес станаа многу почести производи на стрес. Во зоната на исклучување постои 2.4% што сè уште е област со тешко враќање како резултат на постоење на големи количини радиоактивен отпад што може да доведе до смрт. Исто така, постојат некои сомневања за здравоста на областите што се отвораат во ова време.

Гринпис ги осуди 85% од целата област за деконтаминација за која е одговорна владата тој сè уште покажува токсични нивоа на цезиум кои можат да бидат опасни за луѓето што живеат таму. Сепак, јапонската влада гарантира дека се контролираат сите здравствени ризици и дека областите што се отвораат се целосно безбедни. Се обидува да донесе порака за спокојство на Олимписките игри за да може да стане совршена изложба за обновување на областа. Олимпискиот факел ќе започне подоцна овој месец на Фукушима. Патувањето до Токио, Фукушима е домаќин на неколку натпревари. Експертите откриваат дека не се пронајдени штетни ефекти врз здравјето на жителите што може да се припишат на изложеност на радијација.

Социјална солидарност

загадена вода во фукушима

Тука влегува социјалната солидарност. Важно е да постои солидарност од страна на луѓето кои не ја претрпеа оваа катастрофа. Евакуираните треба да бидат охрабрени да се вратат како Токио Инвестираше скоро 27.000 милијарди долари во деконтаминација на згради, патишта и други површини. Вклучи и отстранување на милиони квадратни метри на горниот слој на почвата и вегетацијата што се собраа во планините од црни пластични кеси кои сè уште чекаат да знаат како да ги складираат на долг рок.

Сите власти се обидуваат да привлечат компании и во технолошкиот и во риболовниот сектор, меѓу другите. Обновата на Тохоку е критична, така што цела Јапонија може да се ревитализира. Ние мора да го промовираме закрепнувањето на целата економија и население. Веројатно најсериозен проблем досега е демонтирање на Фукушима. И дали е тоа најконтроверзно нешто што постои е процесот на отстранување на стопеното гориво од реакторите. Може да чини близу 750.000 милијарди долари и веројатно нема да биде готов до 2050 година.

Некои студии и прегледи откриле нивоа на зрачење повисоки од очекуваните во привремените капаци на два од реакторите. Сè уште нема вистинска проценка на состојбата на стопено гориво во урнатините, но сите планови што можат да се направат се доста опасни. Многу луѓе мислат дека вестите прават шминка за да го направат населението многу помирно.

Денес најнепосреден проблем е тоа не е познато што да се прави со загадена вода. Загадената вода беше искористена за ладење на реакторите и она што истече под земја и покрај инсталирањето на ледената бариера. Нуклеарната централа има систем за обработка кој помага да се елиминираат повеќето радиоактивни елементи кои се опасни. Сепак, не може да го отстрани тритиумот, што е изотоп на водород, што се јавува природно во околината.

Владата се залага затоплување на загадените води во Пацификот постепено во текот на следните неколку децении, иако предлогот е целосно спротивставен затоа што рибарскиот сектор започнува да ја крева главата во оваа област. Доколку се исфрлат загадените води, може да има уште една полоша катастрофа.

Со сето ова правиме кратко резиме на вестите по 10 години несреќа во Фукушима.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.