ФОТОГРАФИИ И ВИДЕО: Дождливо невреме предизвикува катастрофи во Шпанија

Тотана (Мурсија). Слика - Totana.es

Тотана (Мурсија). Слика - Тотана.е.

Вчера беше ден што нема лесно да го заборавиме. Врнежите од повеќе од 120l / m2 оставија многу поплавени многу улици низ југоистокот на полуостровот и Балеарските острови. Но, не само што водата стана проблем, туку и ветерот.

Имаше моменти кога дуваа најсилните налети со над 70 км на час, што додаде на обилните дождови, го претвори она што ќе биде едноставно облачно недела, во недела што многумина од нас мораа да ја земат џогерот за да ја отстранат водата што влегуваше во куќата. Ова се најимпресивните видеа и фотографии што ни ги остави оваа дождовна сезона.

Што ја предизвика оваа бура?

речно-атмосферски

Атмосферската состојба беше следна:

 • На околу 5500 метри надморска височина, на 17 декември беше формирана ДАНА, односно позната како ладна капка или изолирана депресија на високо ниво на Средоземното море, конкретно кон Северна Африка. Ова значи дека во висина имаше вреќа со постуден воздух отколку што беше околниот и со помал притисок.
 • На југоисток од полуостровот и на Балеарските острови имаме а систем со низок притисок кој привлекува влажен воздух поради долгата поморска рута што ја носи источниот ветер, со што се формира проток на влажен воздух со големо количество водоотпорна вода или, со други зборови, атмосферска река. Оваа река се упатила кон Валенсија, Мурсија, источна Алмерија и Балеарските острови.

Така, додавајќи ги сите овие фактори, дадени се поволни услови за да паднат повеќе од 120l / m2 за само неколку часа во некои точки. Наспроти ова, AEMET издаде портокалово известување што сè уште е на сила за време на објавувањето на овој напис.

Оштетување

Во заедницата на Валенсија, Мурсија и Балеарските Острови, дождовите беа поројни и предизвикаа поплавување. Многу училишта се затворени денес, за да не можат да пристапат до нив и во Мурсија повеќе од 350 луѓе мораа да бидат спасени од возила и домови. Во Алмерија, обилните дождови го принудија активирањето на Планот за итни случаи.

Но, покрај поплавите, за жал мора да зборуваме и за починатиот. Ова привремено уби три лица.

Фотографии и видеа

Еве ги фотографиите и видеата што ни ги остави невремето:

Слики

Целосно поплавена улица во Орихуела (Аликанте). Слика - Морел

Целосно поплавена улица во Орихуела (Аликанте).
Слика - Морел

 

Слика - ЕФЕ

Двајца работници кои се обидоа да отклучат шахта на авенијата Теентиенте Фломеста, во Мурсија. Слика - ЕФЕ

 

УМЕ ја постави својата база во Лос Алказарес (Мурсија), каде што многу луѓе мораа да бидат иселени како резултат на излевањето на реките Сегура. Слика - Фелипе Гарсија Паган

УМЕ ја постави својата база во Лос Алказарес (Мурсија), каде што многу луѓе мораа да бидат иселени.
Слика - Фелипе Гарсија Паган

 

Камион во Лос Алказарес, еден од најпогодените градови. Слика - Фелипе Гарсија Паган

Камион во Лос Алказарес, еден од најпогодените градови.
Слика - Фелипе Гарсија Паган

 

Лос Алказарес, поплавен. Слика - Фелипе Гарсија Паган

Лос Алказарес, поплавен.
Слика - Фелипе Гарсија Паган

 

Поплавен пат во Сес Салинес (Мајорка), утрово.

Поплавен пат во Сес Салинес (Мајорка), утрово.

Видео


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Давидууу dijo

  Лос Алкасерес е град кој се наоѓа во регионот Мар Менор. Реката Сегура е далеку од таму. Јас го велам тоа со натпис на фотографијата UME.

  1.    Моника санчез dijo

   Поправено.