Како се формира тајфун

формирање на тајфун

Сега што тајфун копу се најде на насловните страници пред неколку дена низ целиот свет за предизвикување барем4 мртви на северот на Филипините и оставајќи повеќе од 200.000 луѓе погодени низ целата земја, важно е да знаете и да знаете од што се состои оваа разорна временска појава и како се формира.

Не губете детали бидејќи подолу ќе ви кажам сè за тајфуните.

Тајфун тоа е само а тропски циклон Тоа се случува во области каде што притисокот е пренизок. Во пракса е исто отколку ураган, она што се случува е дека тој се нарекува тајфун ако се случи во западна пацифичка зона. Во случај дека во источен Пацифик се нарекува ураган.

Студиите покажуваат дека се создава тајфун, кога атмосферски бран пронајдени во Пацификот се врти следново сопствената ротација на планетата. Ова ќе генерира високи притисоци однадвор и ниски притисоци во средина. Ако овој феномен продолжи да ротира со брзина од околу 120 км на час може да се каже дека е тајфун.

тајфун Филипини

La најповолна сезона за да се формира тајфун е од крајот на месец јуни до почетокот на Септември. Во текот на овие месеци топлината ќе предизвика нивно формирање серија спирали кои потоа доведуваат до тајфуни. Така постои врска помеѓу формирањето тајфуни и температурата на морето, затоа глобално затоплување на планетата тоа доведува до зголемено формирање на тропски циклони.

Иако тајфунот е феномен од природно потекло, климатските промени предизвикуваат оваа појава да станува се повеќе навреме почести и имаат ефекти многу најразорните сза населението и самата планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.