Какви се капките дожд?

Капки дожд

Досега мислевме дека капките дожд имаат форма на солза (и ги цртавме стотици пати и на овој начин се претставени на мапите за временска прогноза), но НАСА тврди дека не сме биле во право.

Според истражувачот од американската вселенска агенција, Крис се пошегува, капките дожд не се во облик на солза, туку повеќе како пунџа од хамбургер, бидејќи кога паѓаат тие стануваат „сè потешки“.

Крис Кид го објаснува тоа капки дожд Тие минуваат низ три различни фази и во ниту една не личат на солза. Првично, тие формираат мал балон што им овозможува на молекулите да се поврзат едни со други.

Првиот од трансформациите се јавува како капки дожд паѓаат на површината. Притисокот на земјата турка одоздола и ја искривува неговата форма, оставајќи ја да биде округла одозгора и рамно под неа, како бухти со хамбургер.

Третата фаза се случува непосредно пред падот да се распадне на помали капки. Во тоа време, неговиот научник од НАСА го споредуваше неговиот облик со оној падобран.

Вака речено, се чини како откритие без многу важност, но Крис Кид уверува дека може да се искористи во многу употреби, особено во разбирањето на временски обрасци: „Во случај на поплава, информацијата може да се искористи за да се советуваат службите за итни случаи и да се направат да работат поефикасно, а исто така е многу корисна во авијацијата, за водење авиони на аеродромите за време на бура.“


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.