Фауна на Амазон

Амазонски животни

Една од најзелените области на целата планета која се смета за „белите дробови“ на Земјата е Амазон. Тоа е природен простор составен од џунгла и многу густи шуми населени со милиони видови, многу од нив сè уште не се познати денес. Биодиверзитетот е показател за квалитетот на екосистемот и капацитетот за поддршка на животот. Затоа, Фауна на Амазон Стана предмет на проучување на бројни истраги ширум светот.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за фауната на Амазон.

Фауна на Амазон

пожари во Амазон

Постојат многу видови кои сè уште не се познати бидејќи се многу густи екосистеми и полни со живот. Постојат големи растителни видови со оглед на постојните услови на температура и влажност. Доминантната тропска клима се карактеризира со големи врнежи од дожд во текот на целата година и висок степен на влажност. Овие атмосферски варијабли ги обезбедуваат потребните услови на животната средина за да се промовира развојот на животот.

Гледаме дека и флората и фауната на Амазон се еден од најголемите извори на живот на целата планета. И тоа е дека шумата Амазон е дом на околу 2.5 милиони видови инсекти, десетици илјади растителни видови и околу 2.000 птици и цицачи. До денес тие се откриени најмалку 2.200 видови риби, 1.300 птици, 427 цицачи, 428 водоземци и 378 влекачи. Научниците се оние кои ги откриваат и класифицираат овие видови животни во зависност од нивните карактеристики и живеалиште.

Познато е дека еден од пет видови риби живеат во реките и потоците на Амазонија. Исто така е познато дека во иста пропорција има видови птици од целиот свет кои живеат во дождовните шуми на Амазон. Скоро на целата планета можеме да најдеме животни кои живеат на овие места. Таква е веројатноста дека еден од десет видови животни познати на кое било место во светот живее во дождовната шума Амазон. Овие податоци прават Амазон да има најголема колекција на животински и растителни видови во светот.

Влијанија врз флората и фауната на Амазон

фауна на Амазон

Човечкото суштество предизвикува бројни влијанија врз природниот екосистем бидејќи треба да ги извлече неговите ресурси. Проблемот лежи кога извлекувањето ресурси ја надминува брзината на регенерација на истите. Со други зборови, постои преголема експлоатација на природните ресурси. Фауната на Амазон се гледа сериозно погодени со децении од човечка акција. И тоа е дека за екстракција на природни ресурси екосистемот е променет до тој степен што се деградира. Деградираниот екосистем завршува со распарчување и намалување на квалитетот на животната средина, така што организмите немаат живеалиште во кое ќе се развиваат.

Едно од главните влијанија врз животната средина во оваа област е уништувањето на шумите. Неодамнешните шумски пожари, исто така, имаа голем ефект врз фауната на Амазон до степен на намалување на многу видови. Фауната на оваа област е во сериозна опасност и многу од животните се во опасност од истребување. Овие шуми и тропски џунгли биле тешко да се истражат со оглед на нивната густина низ историјата. Сепак, со употреба на технологија е многу полесно да се проникне во џунглата.

Птици и влекачи

загрозена фауна од Амазон

Toе ја разгледаме целата природна фауна на Амазон. Започнуваме со птиците. Особено се населува папагали, колибри, токани, грабнувачи и врапчиња. Најпознати достигнувања на овој екосистем се макавите. Познато е дека имаат сини крилја и закривен клун.

Туканите се птици кои живеат во дождовната шума на Амазон и е еден од најраспространетите видови на овие места. Најзастапен вид на тукан е оној со црн пердув, бело грло и долг портокалов клун со црно место на врвот. Други видови птици се орелот харфија како најмоќниот грабнувач од сите други. Меѓу ноќните птици имаме спектакуларен був кој има бело тело и тркалезна црна глава.

Што се однесува до влекачите, наоѓаме бројни видови. Меѓу најпопуларните се боас, игуана и желки. Најпозната од игуаните е зелената игуана. Да се ​​биде во изобилство, тоа е широко распространето дури и во областа на заробеништво. Tелките се многу чести и можете да споменете желки како што е онаа со жолти нозе и огромна големина.

Водоземци и цицачи

Водоземците станаа широко распространети во родната фауна на Амазон. Многу од овие животни се отровни, но лесно препознатливи благодарение на нивната светла боја. Оваа боја ги предупредува предаторите за количината на отров што може да го има пленот. Една од овие водоземци позната по својот отров е златната жаба. Се смета за најотровен водоземци во светот. Постојат и други видови на мала жаба што може да измери најмногу два см.

Од друга страна, најраспространетите цицачи во амазонската прашума се мајмуните и мачките. Најпознат вид мајмуни е завивачкиот мајмун. Од овој вид има бројни подвидови. Неговата главна карактеристика е повикот што му го дава своето име. Нејзината опашка е prehensile и има визија многу слична на онаа на човекот. Што се однесува до мачките, има седум различни видови, секој со свои посебни карактеристики. Се истакнува пума, јагуар, оцелот, марги, колоколо, Меѓу другите.

Некои од видови цицачи со месојадна диета присутни во фауната на Амазон се мечката со спектакли и тајрата. Ова животно е сештојадо и изгледа слично на ласицата. Постојат и некои видови на артиодактили, каде наоѓаме елен, крави, овци и свињи.

Ако одиме во областа на екосистемите што припаѓаат на реката, наоѓаме повеќе пати како слатководни делфини, диски риби, риби тамбаки итн. Конечно, анализирајќи инсекти и пајакови, откривме бројни видови на инсекти како што е молци, пчели, оси, бубачки, муви, мравки и комарци. Многу од комарците пренесуваат егзотични болести како маларија.

Оваа птица со оваа информација може да дознае повеќе за фауната на Амазон и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.