Јаглеродна фауна

екосистеми и фауна на карбоните

Во палеозојската ера има 6 различни периоди. Една од нив е јаглероден период. Во овој период, голем број јаглеродни наслаги се пронајдени во фосилните записи, па оттука и неговото име. Сето ова се должеше на големата количина шуми кои беа закопани и од кои потекнуваа јаглеродните слоеви. Тоа е една од причините зошто Јаглеродна фауна тоа е многу важно низ целиот свет.

Затоа, во оваа статија ќе ја анализираме важноста на карбоносната фауна и нејзините главни карактеристики.

Јаглероден период

Јаглероден период

Овој период беше еден од оние што ја носат една од значајните промени на нивото на животните и растенијата. Една од причините е онаа што укажува на тоа дека водоземците се оддалечиле од водата за да можат да ги освојат копнените екосистеми. Ова се должеше до развој на јајце-клетка на амнионата. Карбониферниот период трае приближно 60 милиони години. Започна пред околу 359 милиони години и заврши пред околу 299 милиони години.

Во овој временски период се доживеа голема геолошка активност. Во него тектонските плочи имаа движење предизвикано од многу моќниот континентален лебдат. Овие движења предизвикаа судир на некои од копнените маси и потекнуваат од планинските масиви.

Еден од главните моменти во периодот на карбонифер е појавата на амнионското јајце и првите влекачи. За влекачите се смета дека еволуирале од постојните водоземци. Благодарение на појавата на јајце-клетката амниота, јајце што е заштитено и изолирано од надворешната средина, им помогна на ембрионите да бидат заштитени и ќе ја подобрат еволуцијата. Овој настан произведе нешто револуционерно во групата влекачи бидејќи тие можеа да започнат да ја освојуваат копнената средина. Еволуиран благодарение на адаптацијата дека не мора да се враќаат во водата за да ги положат своите јајца.

Во овој период има големи промени во океаните и континенталните маси. Оваа тектонска активност предизвика многу континентални маси да се преселат во формирање на супер континент познат како Пангеа. Што се однесува до климата, во периодот на карбонифер имаше прилично топла клима. Оваа топла и влажна клима предизвика ширење на голема количина вегетација низ целата планета. Тоа овозможи формирање шуми и развој и диверзификација на други форми на живот. Некои специјалисти истакнуваат дека температурата на околината била околу 20 степени. Почвите беа многу влажни и во некои региони се формираа многу мочуришта.

Флора и вегетација

Што се однесува до флората на карбониферот, постоеше диверзификација на постојните форми на живот и тоа се должеше на поволните услови на животната средина. Оваа топла и влажна клима беше идеална за постојан развој на растенијата. Овие растенија кои најмногу се истакнаа беа Pteridospermatophyta, Lepidodendrales, Cordaitales, equisetales и Lycopodiales.

Првата група беше позната како Семиња папрати. Познато е дека тие биле вистински растенија кои произведуваат семе и името на папратите е затоа што има слична форма со сегашните. Растеше многу близу до земјата, а исто така формираше густа замрсеност на вегетацијата што ја задржуваше влагата.

Лепидодендралите биле група растенија кои исчезнале на почетокот на подоцнежниот период. Тие го достигнаа својот максимален сјај за време на карбониферот и достигнаа висина од 30 метри. Кордаиталите биле еден вид растенија кои исчезнале за време на масовното истребување на Триазен период y Јура. Неговото стебло претставуваше примарна и секундарна ксилема. Неговите лисја беа прилично големи, достигнувајќи до еден метар во должина.

Јаглеродна фауна

јаглеродни фосили

Сега продолжуваме да ја анализираме фауната на карбониферот. Во овој период фауната доста се диверзифицираше. Благодарение на поволните климатски и еколошки услови, скоро сите видови имаа јаз во развојот. Влажното и топло опкружување додадено на големата достапност на атмосферскиот кислород придонесе за развој на голем број видови. Меѓу животните кои Најистакнати во фауната на карбоните се водоземци, инсекти и морски животни. На крајот на овој период се појавија првите влекачи.

Прво да ги анализираме членконогите. За време на карбониферниот период имало бројни големи примероци на членконоги. Овие животни биле предмет на бројни студии од страна на специјалисти. Се смета дека големата големина на овие животни се должи на високите концентрации на кислород во атмосферата.

Арторополеура

Тоа е членконога позната како џиновска стоногарка. Тоа е најпознатата членконога за целиот овој период. И дали е тоа достигна 3 метри во должина и спаѓаше во групата миријаподи. Тоа беше многу кратко животно и достигна висина од само околу половина метар. Тој беше составен од сегменти артикулирани едни со други и покриени со плочи.

Арахниди

Во рамките на групата арахини од карбониферскиот период се издвојува видот пајак познат како Мезотела. Нејзината главна карактеристика беше големата големина, која достигнуваше приближно на главата на човекот. Нивната исхрана беше целосно месојадна и се хранеа со мали животни.

Gиновските вилински коњчиња

Во овој период имало летачки инсекти многу слични на денешните вилински коњчиња. Тие биле големи животни и се мереле приближно 70 сантиметри од крај до крај. Тие се признати како најголемите инсекти што некогаш ја населиле оваа планета. Нивната исхрана била месојадна и биле предатори на помали животни како водоземци и инсекти.

Јаглеродна фауна: водоземци

Како што споменавме на почетокот на статијата, водоземците беа група на животни кои најмногу се разновидуваа и претрпеа промени. Вреди да се спомене намалување на големината на телото, како и усвојување на пулмонално дишење. Првите водоземци што се појавиле имале конфигурација на телото слична на онаа на саламандерите.

Имало разни видови водоземци. Педерпесите беа тетраподни водоземци со помало тело и кратки, робусни екстремитети. Красигиринусите беа водоземци со малку побизарен изглед. Неговите предни екстремитети биле многу неразвиени, така што не можело да го поддржи телото на животното. Тоа беше тетрапод кој имаше должина од приближно два метра и тежина од приближно 80 кг.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на карбониферот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.