Фази на Месечината

Фази на Месечината

Сигурно сите го знаеме различното фази на месечината преку кој поминува во текот на целиот месец (циклус од 28 дена). И, во зависност од денот на месецот во кој се наоѓаме, можеме да го визуелизираме нашиот сателит на поинаков начин. Не само на истата локација во текот на деновите, туку и во зависност од хемисферата каде се наоѓаме. Фазите на Месечината не се ништо повеќе од промени во начинот на кој таа се осветлува кога се гледа од Земјата. Промените се циклични и зависат од положбата на истите во однос на Земјата и Сонцето.

Дали сакате детално да знаете кои се фазите на Месечината и зошто се јавуваат? На овој пост ќе ги најдете сите потребни информации

Движење на Месечината

две лица на Месечината

Нашиот природен сателит ротира само по себе, но исто така континуирано се врти околу планетата. Повеќе или помалку Потребни се околу 27,3 дена за да се заобиколи Земјата. Затоа, во зависност од позицијата во која ја наоѓаме во однос на нашата планета и инциденцата на нејзината ориентација во однос на Сонцето, се случуваат циклични промени во начинот на кој ја гледаме. Иако се сметаше дека Месечината има своја светлина, бидејќи може да се набудува како еден од најсветлите објекти на ноќното небо, оваа светлина не е ништо повеќе од одраз на сончевата светлина.

Како што напредува орбитата на Месечината, нејзиниот облик се менува од набудувачот на Земјата. Понекогаш може да видите само мал дел од него, друг пат може да се види во целост, а други пати едноставно го нема. Да биде појасно, Месечината не ја менува формата, но тие се само визуелни ефекти кои произлегуваат од движењето на истата и сончевата светлина што се рефлектира на неговата површина. Ова се агли од кои набversудувачите на Земјата го набудуваат осветлениот дел од вашата област.

Можеби во Шпанија имаме полна месечина, додека за САД се депилира или опаѓа. Сè зависи од тоа од каде на Земјата ја гледаме Месечината.

Месечински циклус

лунарен циклус

Сателитот има плимна врска со нашата планета. Ова значи дека брзината на нејзината ротација е координирана со орбиталниот период. Поради ова, иако Месечината исто така континуирано ротира по својата оска додека кружи околу Земјата, секогаш го гледаме истото лице на Месечината. Овој процес е познат како синхронизирана ротација. И тоа е дека, без оглед каде ќе ја погледнеме Месечината, секогаш ќе го гледаме истото лице.

Месечинскиот циклус трае околу 29,5 дена меѓу кои можат да се набудуваат сите фази. На крајот од последната фаза, циклусот се рестартира. Ова секогаш се случува и никогаш не запира. Најпознатите фази на Месечината се 4: полна месечина, млада месечина, последна и прва четвртина. Иако тие се најпознати, постојат и други посредници кои се исто така важни и интересни да се знаат.

Процентот на осветлување на Месечината на небото варира кога формите се следат една по друга. Започнува со осветлување од 0% кога Месечината е нова. Тоа е, не можеме да набудуваме ништо на небото. Како Месечината да исчезна од нашето небо. Како што се случуваат различните фази, процентот на осветлување се зголемува се додека не достигне 100% на полна месечина.

Секоја фаза на Месечината трае приближно 7,4 дена. Ова значи дека секоја недела од месецот ќе ја имаме Месечината во приближно една форма. Бидејќи орбитата на Месечината е елипсовидна, овој пат и облиците се разликуваат. Општо, сите фази на Месечината што имаат повеќе светлина траат 14,77 дена и истото за оние потемни фази.

Различни фази на Месечината

различни фази на Месечината

Пред да започнеме да ги опишуваме фазите на Месечината, важно е да се нагласи дека фазите што ќе ги именуваме се само начин да се согледа месечината од позицијата во која се наоѓаме на Земјата. Во исто време, двајца набудувачи на различни позиции на Земјата можат различно да ја видат Месечината. Ништо не е подалеку од реалноста, набудувач кој се наоѓа на северната хемисфера може да ја види Месечината со движење од десно кон лево и на јужната хемисфера од лево кон десно.

Откако го разјаснивме ова, почнуваме да ги опишуваме различните фази на Месечината.

Нова месечина

нова месечина

Позната е и како нова месечина. Во оваа фаза, ноќното небо е многу темно и прилично е тешко да се најде Месечината во темница. Во тоа време, далечната страна на Месечината што не можеме да ја видиме е осветлена од сонцето. Сепак, ова лице не е видливо од Земјата поради синхронизираната ротација спомената погоре.

Низ фазите низ кои поминува Месечината, од нова до целосна, сателитот поминува 180 степени од својата орбита. Во текот на оваа фаза се движи помеѓу 0 и 45 степени. Можеме само видете помеѓу 0 и 2% од месечината кога е нова.

Полумесечина месечина

Полумесечина

Тоа е фаза во која можеме да откриеме дека Месечината демне по 3 или 4 дена по новата месечина. Во зависност од тоа каде сме на Земјата, ќе го видиме од едната или од другата страна на небото. Ако сме во северната хемисфера, ќе го видиме од десната страна и ако сме во јужната хемисфера, ќе го најдеме на левата страна.

Во оваа фаза на Месечината може да се забележи по зајдисонцето, па така патува помеѓу 45 и 90 степени од својата орбита во текот на оваа фаза. Видливиот процент на Месечината во оваа турнеја е од 3 до 34%.

Полумесечина четвртина

полумесечина

Тоа е кога половина од лунарниот диск станува осветлена. Може да се види од пладне до полноќ. Во оваа фаза патува помеѓу 90 и 135 степени од својата орбита и можеме да видиме дека е осветлена помеѓу 35 и 65%.

Депилирана гибозна месечина

Расте гибет

Осветлената површина е повеќе од половина. Заоѓа пред изгрејсонце и го достигнува највисокиот врв на небото при самракот. Делот од видливата месечина е помеѓу 66 и 96%.

Полна месечина

полна месечина

Познато е и како полна месечина. Ние сме во фаза во која Месечината е целосно видлива. Ова се случува затоа што Сонцето и Месечината се порамнети речиси директно со Земјата во нејзиниот центар.

Во оваа фаза е во сосема спротивна положба од новата месечина на 180 степени. Може да се види помеѓу 97 и 100% од Месечината.

По полна месечина, следниве соодветни фази се:

  • Посакувана гибозна месечина
  • Последниот квартал
  • месечина што опаѓа

Сите овие фази ги имаат истите карактеристики како и полумесечините, но кривината се забележува на спротивната страна (во зависност од хемисферата каде се наоѓаме). Прогресијата на Месечината е надолу сè додека повторно не стигне до новата месечина и циклусот се рестартира.

Се надевам дека со овие информации станаа јасни фазите на Месечината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.