Уништување на озонскиот слој

уништување на озонската обвивка

Меѓу слоевите на атмосферата има еден што нè штити од штетното ултравиолетово зрачење на сонцето. Станува збор за озонската обвивка. Озонскиот слој е оној што се наоѓа во стратосферата и е составен главно од озон. Проблемот е во тоа што предизвикува a уништување на озонската обвивка како резултат на индустриските активности на човечкото суштество. Благодарение на различните договори, дупката што се создаде во овој слој се намалува. Сепак, има уште многу работа да се направи.

Во оваа статија ќе ви кажеме како уништувањето на озонската обвивка влијае на нашата планета и што да правиме за да се грижиме за неа.

Уништување на озонскиот слој

сериозно уништување на озонската обвивка

Тоа е заштитен слој лоциран во стратосферата. Дејствува како филтер за ултравиолетово сончево зрачење штетно за живите суштества. Иако овој слој е многу важен за опстанок, ние луѓето сепак изгледаме решени да го уништиме. Хлорофлуоројаглеродите се хемикалии кои го уништуваат озонот во стратосферата преку разни реакции. Тоа е гас составен од флуор, хлор и јаглерод. Кога оваа хемикалија ќе стигне до стратосферата, се подложува на реакција на фотолиза со ултравиолетово зрачење од сонцето. Ова предизвикува распаѓање на молекулите и потребни им се атоми на хлор. Хлорот реагира со озон во стратосферата, предизвикувајќи формирање на атоми на кислород и распаѓање на озонот.

Озонот се наоѓа во стратосферата и е висока помеѓу 15 и 30 километри. Овој слој е составен од молекули на озон, кои пак се состојат од 3 атоми на кислород. Функцијата на овој слој е да апсорбира ултравиолетово зрачење Б и да дејствува како филтер за да се намали штетата.

Уништувањето на озонската обвивка се јавува кога се случува хемиска реакција што предизвикува уништување на стратосферскиот озон. Инцидентното сончево зрачење се филтрира од озонската обвивка, каде што молекулите на озонот се пробиваат од ултравиолетовото зрачење Б. Кога тоа ќе се случи, озонските молекули се распаѓаат во кислород и азот диоксид. Овој процес се нарекува фотолиза. Тоа значи дека молекулите се распаѓаат под дејство на светлината.

Главната причина за забрзано уништување на озонскиот слој е емисијата на хлорофлуоројаглеводороди. Иако веќе споменавме дека инцидентната сончева светлина го уништува озонот, тоа го прави на балансиран и неутрален начин. Тоа е, количината на озон распаднат со фотолиза е еднаква или помала од количината на озон што може да се формира со меѓумолекуларна асоцијација.

Важноста на избегнување на уништување на озонската обвивка

Обнова на дупката во озонската обвивка

Озонската обвивка се протега низ стратосферата низ целиот свет. Не е иста дебелина во сите области на Земјата, но неговата концентрација е променлива. Озонската молекула е составена од три атоми на кислород и се наоѓа во гасовита форма и во стратосферата и на површината. Ако најдеме тропосферски озон, односно на ниво на површината на земјата, тој е загадувачки и штетен по здравјето.

Сепак, озонот пронајден во стратосферата има мисијата да се заштитиме од ултравиолетовите зраци на Сонцето. Овие зраци се штетни за кожата, вегетацијата и фауната на планетата. Ако озонската обвивка не постоеше, не би можеле да излегуваме надвор без да се запалиме, а карциномите на кожата би биле уште пошироко распространети низ целиот свет.

Озонската обвивка предизвикува голем дел од сончевото зрачење што пристигнува од вселената да се врати и да не ја достигне површината. На овој начин ние сме заштитени од тие штетни зраци.

Ако озонскиот слој е ослабен до тој степен што пропушта преку штетните сончеви УВА зраци на сонцето, тоа може сериозно да влијае на молекулите неопходни за живот, како што се молекулите на ДНК.

Кај луѓето, вишокот изложеност на такво континуирано зрачење предизвикува сериозни здравствени ефекти, исто како и појава на рак. Во вегетацијата постои и а намалување на стапката на фотосинтеза, помал раст и производство. Без фотосинтеза, растенијата не можат да живеат или генерираат кислород, апсорбирајќи CO2 во процесот.

Конечно, морските екосистеми се исто така погодени до првите 5 метри длабочина (што е област каде што има најголема инциденца на сончево зрачење). Во овие области на океанот, стапката на фотосинтетика на фитопланктонот се намалува, нешто од витално значење, бидејќи тоа е основата на синџирот на исхрана.

Како да се грижиме за тоа

Како да се грижиме за озонската обвивка со одржлив дом

За да се заштити озонската обвивка, владите ширум светот мора да воспостават мерки за намалување на емисиите на овие штетни гасови. Во спротивно, многу растенија би можеле да страдаат од сончево зрачење, ракот на кожата би се зголемил и би се појавиле некои посериозни проблеми со животната средина.

На индивидуално ниво, како граѓани, она што можете да направите е да купите аеросолни производи што не содржат или се направени со честички што го уништуваат озонот. Меѓу најразорните гасови на оваа молекула се:

 • CFC (хлорофлуоројаглеродни). Тие се најразорни и се ослободуваат во форма на аеросол. Тие имаат многу долг живот во атмосферата и, според тоа, оние што беа ослободени во средината на XNUMX век сè уште предизвикуваат штета.
 • Халогениран јаглеводород. Овој производ се наоѓа во апарати за гаснење пожар. Најдоброто нешто е да бидете сигурни дека апаратот за гаснење што го купуваме го нема овој гас.
 • Метил бромид. Тоа е пестицид што се користи во плантажи со дрво. Кога се ослободува во животната средина, тој го уништува озонот. Идеално е да не купувате мебел направен со овие шуми.
 • Не купувајте спрејови што содржат CFC.
 • Не користете апарати за гаснење халон.
 • Купете изолационен материјал кој нема ниту CFC како што е агломерираната плута.
 • Ако добро одржување на климатизацијата, ние ќе спречиме честички на CFC да стигнат до озонската обвивка.
 • Ако фрижидерот не се излади како што треба, може да истече CFC. Истото важи и за климатизацијата на возилото.
 • Користете го автомобилот што е можно помалку и користете јавен превоз или велосипед.
 • Купете сијалици за заштеда на енергија.
 • Секогаш барајте ја најкратката рута да патувате со автомобил ако нема друга опција освен да ја земете. На овој начин ќе гледаме и преку џеб.
 • Користете климатизација и греење што е можно помалку.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за уништувањето на озонскиот слој и колку е важно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.