Уништувањето на шумите придонесува за влошување на глобалното затоплување

Искочување на шумите

Како што се зголемува човечката популација, така се зголемува и побарувачката: потребни се повеќе станови, повеќе мебел, повеќе хартија, повеќе вода, повеќе храна. За да се задоволи, тој е избран многу години да уништувањето на шумите во шумите, едно од белите дробови на Земјата затоа што апсорбираат јаглерод диоксид и испуштаат кислород во атмосферата, што, како што знаеме, е гасот што ни е потребен за да дишеме и, според тоа, да живееме.

Уништувањето на шумите придонесува за влошување на глобалното затоплување. Но, како?

Две студии објавени во научното списание „Сајанс“ го откриваат тоа сечењето дрвја ги зголемува температурите на површината повеќе отколку што се сметаше порано. Првиот, од Институтот за животна средина и одржливост на Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија (ЈРЦ), опишува како уништувањето на шумите влијае на протокот на енергија и вода помеѓу земјата и атмосферата, како што веќе се случува во регионите тропски

Во случај на второто, подготвена од истражувачот Ким Наудтс од Лабораторијата за климатски и еколошки науки на Институтот Пјер Симон Лаплас (Франција) и неговиот тим, се покажува дека иако покривката на дрвјата во Европа се зголемува, фактот дека само одредени видови »предизвикува контрапродуктивен каскаден ефект» Од 2010 година со 85% од европските шуми управуваат луѓе, но некои луѓе имаат предиспозиција за оние кои имаат поголема комерцијална вредност, како што се буковите борови. Густите шуми се намалени за 436.000 км2 од 1850 година.

Аномалии на температурата

Промени во температурата поради лошо управување со дрвјата.

Замената на бујните шуми со четинарски шуми предизвика промени во испаротранспирацијата и албедото, односно количината на сончева енергија што се рефлектира назад во вселената. Некои промени што го влошуваат глобалното затоплување. Според авторите, Климатските рамки треба да го земат предвид управувањето со почвата, како и нејзиното покривање, така што предвидувањата се попрецизни.

Без растенија, човечкото суштество нема шанси, така Важно е да се преземат потребните мерки за да не се живее на речиси пуста планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.