Тропи на Земјата

тропските предели на земјата

Човечките суштества разграничија имагинарни линии на нашата планета со цел да ги утврдат географските широчини и димензиите на земјите и континентите. Овие географски широчини се поделени на север, југ, исток и запад. Линијата што го дели север од југ се нарекува Еквадор и ја остава планетата поделена на оние што се нарекуваат тропските предели на земјата. Имаме Тропик на Јарец и Тропик на Рак.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се главните карактеристики на тропските предели на Земјата и што е најважното што го имаат.

Тропи на Земјата

карактеристики на тропските предели на земјата

Тропските предели се линии паралелни со екваторот, 23º 27' од екваторот во двете хемисфери. Го имаме Тропик на Рак на север и Тропик на Рак на југ.

Екваторот е линијата со најголем дијаметар. Таа е нормална на Земјината оска во нејзината средна точка. Најголемиот круг на земјата, нормално на нејзината оска, ја дели земјата на два еднакви дела наречени хемисфери: северна или северна (северната хемисфера) и јужна или јужна (јужна хемисфера). Копнените должини формираат големи кругови нормално на копнениот екватор и минуваат низ половите.

Нормално на екваторот, околу Земјата може да се нацрта имагинарен бесконечен круг, чиј дијаметар се совпаѓа со поларната оска. овие кругови Тие се составени од два полукругови наречени меридијани и антимеридијани., соодветно. Карактеристиките на меридијаните се следниве:

 • Сите тие имаат ист дијаметар (оска на земјата).
 • Тие се нормални на екваторот.
 • Тие го содржат центарот на земјата.
 • Тие се спојуваат на половите.
 • Заедно со нивните соодветни антимеридијани тие ја делат Земјата на две хемисфери.

Тропски јарец

краткоденица

Тропикот на ракот е замислена хоризонтална или паралелна линија која ротира околу Земјата со 23,5° јужно од екваторот. Тоа е најјужната точка на Земјата, која се протега од најјужната точка кон северот на Тропот на Ракот и е одговорна за означување на јужниот крај на тропските предели.

Тропикот на Јарец е наречен така затоа што Сонцето е во Јарец за време на декемвриската краткоденица. На Назначувањето се случило пред околу 2000 години, кога сонцето повеќе не било во овие соѕвездија. На јунската краткоденица Сонцето е во Бик, а на декемвриската краткоденица Сонцето е во Стрелец. Се нарекува Јарец затоа што во античко време, кога се случила летната краткоденица на јужната хемисфера, сонцето се наоѓало во соѕвездието Јарец. Моментално се наоѓа во соѕвездието на Стрелец, но традицијата сепак го прифаќа името Тропик на Јарец по традиција.

Карактеристиките се како што следува:

 • Сезонските разлики во тропските предели се минимални, така што животот е генерално топол и сончев во тропските предели на Јарец.
 • Студените врвови на пустините Атакама и Калахари, Рио де Жанеиро и Андите се наоѓаат во Тропикот Јарец.
 • Ова е местото каде што се одгледува огромното мнозинство од светското кафе.
 • Ова е замислена линија што ја одредува најоддалечената точка на југ до која сонцето може да стигне на пладне.
 • Тој е одговорен за разграничување на јужните граници на тропските предели.
 • Првото место каде што започнува е на пустинскиот брег на Намибија, во Сендвич Харбор.
 • Тропските предели ја преминуваат реката Лимпопо, голем канал кој минува низ Јужна Африка, Боцвана и Мозамбик и се влева во Индискиот Океан.
 • Тропикот на Јарец ја допира само најсеверната провинција на Јужна Африка, но го вклучува и Националниот парк Кругер.

Тропик на ракот

Еквадор линија

Тропикот на Ракот е линијата на географска ширина што ја опкружува Земјата на околу 23,5 ° северно од екваторијалната ширина. Ова е најсеверната точка на Земјата. Исто така, тоа е едно од петте главни мерења направени во единици на географска ширина, или кругови на географска ширина, кои ја делат Земјата, запомнете дека другите мерења се Јарец, Екватор, Арктичкиот круг и Антарктичкиот круг.

Раковниот тропик е многу важен за гранката на географијата која ја проучува Земјата, бидејќи освен што е најсеверната точка која директно ги покажува сончевите зраци, има и функција да го означи северниот крај на тропските предели. што се протега северно од екваторот до тропикот на ракот и југ кон север од линијата на регресија. Тропик на Рак е линијата на географска широчина што ја обиколува земјата на 23,5 ° северно од екваторијалната географска широчина, таа е најсеверната точка на тропикот на ракот и еден од степените што се користат за поделба на земјата.

За време на јунската или летната краткоденица, сонцето покажува кон соѕвездието Рак, па така новата линија на географска ширина се нарекува Тропик на Ракот. Но, мора да се спомене дека името е дадено пред повеќе од 2000 години, а сонцето веќе не е во Рак. Во моментов се наоѓа во соѕвездието Бик. Сепак, за повеќето референци, Полесно е да се разбере позицијата на географската широчина на тропикот на ракот на 23,5°С. Нивните карактеристики се:

 • Тоа е најсеверната географска широчина каде што сонцето може да се појави директно над главата, а се случува за време на познатата јунска краткоденица.
 • Северно од оваа линија, можеме да најдеме суптропски и северни умерени зони.
 • Јужно од тропикот на ракот и северно од јарецот е тропски.
 • Нејзините годишни времиња не се обележани со температура, но со комбинација на трговски ветрови кои ја црпат влагата од океанот и произведуваат сезонски дождови наречени монсуни на источниот брег.
 • Во тропските предели може да се разликуваат различни видови клима бидејќи географската ширина е само еден од многуте фактори кои ја одредуваат тропската клима.
 • Ја содржи најголемата површина на влажна тропска шума во светот.
 • Тој е одговорен за разграничување на северната граница на вертикалната линија помеѓу сонцето и земјата за време на летната краткоденица на северната хемисфера.

Како што можете да видите, човечкото суштество користело имагинарни линии за да може да ја подели планетата според климатските карактеристики и тоа е многу корисно за картографија и географија. Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тропските предели на Земјата и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.