Тропска клима

Амазон

El тропска клима Тој е еден од омилените кај сите: благи и пријатни температури во текот на целата година, зелени предели, животни и растенија насекаде ... Без сомнение, многумина од нас веќе посакуваат да уживаме во таквата клима. Можеби поради оваа причина оние кои можат да одат таму со намера да поминат неверојатен одмор.

Но, како се карактеризира оваа клима? Каде се наоѓа? Од ова и уште повеќе ајде да разговараме во овој специјален.

Карактеристики на тропската клима

Тропска клима

Се наоѓа помеѓу 23º северна географска ширина и 23º јужна географска ширина, овој вид клима Се карактеризира со просечна температура над 18ºС. Никогаш не се појавуваат мразови, т.е. термометарот секогаш останува над 0ºC, а исто така не е ни сув.

Оваа клима ја должиме на аголот на појава на сончево зрачење што се произведува во овие региони, што ја прави температурата висока. Влажноста на околината е исто така обично многу висока. Покрај тоа, лоцирани се многу близу до екваторот, односно копниот регион каде студените ветрови на едната хемисфера ги исполнуваат топлите ветрови од спротивната страна, тие имаат постојан систем на низок притисок. Овој систем е познат како интертропска зона на конвергенција, и е одговорен за дождовите што има толку многу во овој дел од светот.

Колкава е температурата?

Како што видовме претходно, во тропската клима нема мразови и просечната температура останува над 18ºС. Ова значи дека нема сезони како што имаме во умерените региони, каде пролетта, летото, есента и зимата се разликуваат добро. Ако сте на тропско место, нема лето или зима.

Покрај тоа, варијацијата на температурите во текот на денот е многу голема, до тој степен што дневната топлинска осцилација може да ја надмине годишната топлинска осцилација.

Монсуни

Монсунот е а сезонски ветер што произведува поројни дождови и поплави. Вистинскиот монсун е оној што се јавува во Југоисточна Азија, иако во Австралија, Америка и Африка се генерираат и тие. Постојат два вида: лето и зима, бидејќи ветерот го менува правецот во секој од нив.

Тропски ветер

Тропскиот ветер е обично нагорен, а тоа е причината вертикален развој на облаците благодарение на што пејзажот може да се види секогаш зелен.

Видови

Климограф на Сао Паоло, Бразил

Тропски климограф

Можеби мислиме дека постои само еден вид, но вистината е дека има неколку, секој со свои особености. Тие се како што следува:

Влажна тропска клима

Овој вид клима е на 3º север и југ од екваторот. Се карактеризира со тоа што има топли температури и обилни врнежи од дожд, повеќе од 60мм / месец. Има кратка сушна сезона, но секоја година 2000мм паѓа, правејќи го пејзажот зимзелен.

Се јавува во централна Африка, поголем дел од Јужна Америка, северна Австралија, Централна Америка и јужна Азија. Примери:

 • Екваторијална: Тоа е тропска клима за која мислиме секогаш кога ќе замислиме да поминеме неколку дена да се релаксираме на плажа опкружена со кокосови дрвја или да влеземе во џунгла каде има папагали или папагали. Горната просечна температура е 18ºС.
 • Монсун: температурите се високи во текот на целата година, а дождовите се концентрирани во сезоната на дождови.
 • Субакваторијално: има многу кратка сушна сезона и долга сезона на дождови.

Сува тропска клима

Овој вид клима е помеѓу 15º и 25º географска ширина, претставувајќи ги најрепрезентативните места Арабија, Сахел (Африка) или некои региони на Мексико или Бразил. Се карактеризира со тоа што има сува сезона што трае неколку месеци, и уште еден од дождови. Температурата е многу висока бидејќи воздушните маси се стабилни и исто така суви. Некои примери се:

 • Сахелска клима: Има многу долга сува сезона што зафаќа две третини од годината, при што дождовите се намалуваат од 400 до 800мм.
 • Суданска клима: се карактеризира со многу кратки, но интензивни периоди на дожд.

Суптропска клима

Овој тип клима е многу сличен на тропскиот, иако температурата е пониска (во зависност од областа, просекот е 17-18ºС) и врне помалку, така што обично се класифицира во умерена клима. Може да се појават некои многу благи мразови, но тоа не е вообичаено.

Се наоѓа на места како Newу Орлеанс, Хонг Конг, Севилја (Шпанија), Сао Паоло, Монтевидео или Канарските острови (Шпанија).

Lifeивот во тропска клима

фауна

Празнична Амазон

Animивотните кои живеат на места со оваа неверојатна клима имаат тенденција да имаат многу светли бои, многу впечатливи. Пример за ова се птици, како папагалот. Многу од нив живеат во дрвја, но има и други што можеме да ги најдеме во мочуришта или реки, како на пр змии анаконда или ретикуларен питон. Но, тука живеат не само птици и влекачи, туку и цицачи, како на пр мајмуни, на мрзливи или некои мачки, како тигри, леопарди o Јагуарес.

Ако зборуваме за риби и водоземци, тука ќе го најдеме месојадни пирани, На џиновска морска жаба, делфини О црвена очи зелена жаба што привлекува толку многу внимание.

Флора

Кокосови nucifera

На растенијата им треба вода за да растат, и кога времето е толку убаво и има толку многу достапност на сè, вклучувајќи хранливи материи и минерали, што достигнуваат неверојатни височини: до 60м. Но, се разбира, едно дрво со оваа големина зафаќа многу простор, бидејќи може да има круна со дијаметар од неколку метри; Значи, се разбира, растенијата што 'ртат веднаш подолу имаат многу потешкотии да растат и да достигнат возрасни. Поради оваа причина, се чини дека има многу повеќе дрвја отколку што навистина има. За среќа, природата е многу сок и има родови растенија, како што е Бегонија, кои научиле да ја искористат максимално светлината што ги достигнува.

Некои примери на тропски растенија се:

 • Кокосови nucifera (кокосово дрво)
 • Ficus benghalensis (необична смоква)
 • Мангифера индика (манго)
 • Persea Американа (авокадо)
 • Дурио зибетинус (дуријански)

Тропско зајдисонце

Завршуваме со ова прекрасно тропско зајдисонце. Ти сакаш? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Кратос dijo

  Недостасува бројот на луѓе што живеат таму

 2.   социјални групи dijo

  Ја сакам оваа страница, ми ги даде сите информации што ми требаат

 3.   Рути фрути dijo

  Треба да ги знам реките од оваа клима бидејќи тие не се појавуваат на Википедија

 4.   Наоми dijo

  Многу добро. Ви благодарам.