Сводот за судниот ден не е преплавен (ниту ќе има додека живееме)

Трезор на семе

Слика - Johnон Меконмико / АП

На 18 мај во весникот »Гардијан»Објавена е нешто curубопитна вест: Сводот за судниот ден на Свалбард е преплавен од топење на мраз од високи температури. На ова место се чуваат околу милион семиња од голема разновидност на растенија, така што, во случај да изумрат, повторно да се обноват.

Јасно Кога такво место е поплавено, нормално е да се грижите; не залудно, утре може да ни требаат тие семиња. Но, реалноста не беше толку драматична.

Еден од креаторите на трезорот разговараше со него »Популарни наука„И објасни дека тој навистина не бил поплавен, туку тоа вода влезе во тунелот, нешто што очигледно редовно се случува, и замрзна. Тунелот, кој е долг околу сто метри, служи како пешачка патека во планината. Пред да стигнат до вратите на сводот, теренот се движи нагоре, и токму во оваа област водата се акумулира и се евакуира со две пумпи.

»Тунелот не беше дизајниран да биде водоотпорен однапред, бидејќи не сметавме дека е неопходен», Објасни тој. Дури и да е така, ако водата влегуваше повеќе, не требаше долго да се замрзне, бидејќи температурата е -18ºС. Но, таквата страница би требало да може да стои сама, па норвешката влада планира да го реши истекувањето за да не се повтори.

Свод за семе на Свалбард

Сепак, тој рече дека врз основа на студиите што ги направил, доколку се стопи целиот мраз и се случи многу големо цунами пред куполата, нема да има проблем, бидејќи сводот сè уште би бил околу пет или седум приказни над настанот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.