Транзит на Венера

транзит на венера

Постојат астрономски настани што се случуваат на секои стотици години. Една од нив е транзитот на Венера. Тоа е астрономски феномен што се случил само 7 пати од пронаоѓањето на телескопот. Тоа се случи во годините 1631, 1639, 1761, 1769, 1874, 1882 и 2004 година. Последен пат беше виден на 6 јуни 2012 година. Станува збор за транзит на Венера што го сече сончевиот диск.

Во оваа статија ќе ви кажеме за што се однесува транзитот на Венера и кои се нејзините карактеристики и curубопитства.

Кој е транзитот на Венера

чекор на венера преку сонцето

Транзитот на Венера го нарекуваме очигледен премин на оваа планета пред сончевиот диск. Од земјата може да се набудуваат само транзитите на тие внатрешни планети до нејзината орбита. На пример, транзитот на Меркур по стапка 13 пати на век и оној на Венера со стапка од 13 на милениум. Ако орбитите на другите планети како Меркур, Венера и Земјата се точно иста рамнина, транзитите на првите две би биле многу почести. Сепак, тоа не е така. Фактот да се биде во различни нивоа на орбитата, ја прави средбата поретка. Во некои прилики можете да видите како транзитот дава планета благодарение на преминувањето на дисковите.

Од копнена гледна точка, Меркур и Венера можат да влезат во понизок спој и да не влегуваат во сончевиот диск, туку да поминат низ добриот југ северно од вездата. Ние го знаеме тоа Орбитата на Меркур има наклон од 7 ° во однос на Земјата, и на Венера од 3,4 °. Со утврдени овие услови на орбитата, мора да знаеме кои се ситуациите што го предизвикуваат транзитот. Долниот спој на внатрешната планета се јавува кога е во еден од орбиталните јазли. На овој начин, оние точки на орбитата се оние што ја преминуваат рамнината на орбитата на нашата планета. Само во овој случај, сонцето и планетата Земја се практично во права линија и можно е да се набудува преминот на планетата пред сончевиот диск.

Последниот транзит на жива може да се забележи во 2016 година, додека транзитот на Венера мораше да помине повеќе од еден век за да се види. Следниот пар транзит на оваа планета ќе се случи повеќе од еден век по далечни компании како што се 10 декември 2117 година и 8 декември 2125 година.

Транзит на Венера преку сончевиот диск

планетите орбитираат

Транзитот на Венера пред сончевиот диск е поспектакуларен од оној на Меркур. Ова е затоа што очигледниот дијаметар е многу поголем поради неговата близина до нашата планета. Знаеме дека дискот на Венера е со дијаметар од 61 ((1/30 од сончевиот дијаметар) тој е пет пати поголем од дискот на Меркур, кој достигнува само 12. Ова е погледот од нашата планета.

Овие транзити се случуваат во првите денови од јуни и декември кога сонцето се наоѓа на помалку од 1 ° 45 ′ од јазолот и планетата ќе достигне најниска врска. Астрономите го опишаа овој вид феномен како редок феномен и тој се јавува само во рок од еден ден или два од датумите на кои нашата планета поминува низ јазлите. Ние исто така знаеме дека тие се случуваат во апсолутно редовни интервали и секогаш во текот на 243 години.

Toе видиме кои се главните настани што се случуваат за време на транзитот на Венера за да се потенцира важноста на овој феномен:

  • Прв контакт: Во овој прв контакт, дискот мора навидум да го допира дискот на сонцето. Ова е почеток на транзитот и подоцна може да се забележи како тој е воведен во него. Ова знаеме дека не е така, но е визуелен изглед.
  • Втор контакт: Тоа е дел од овој феномен во кој дискот на Венера е тангентен во внатрешноста на сончевиот диск. Можеме да видиме дека црната точка патува со сонцето со практично униформно линеарно движење. Повеќе или помалку може да процените брзина од околу 4 минути лак на час. Транзитот помеѓу двата контакти може да трае неколку часа.
  • Трет контакт: ова е кога дискот на Венера го допира работ на сончевиот диск.
  • Четири контакти: тоа е крај на транзитот на Венера. Во овој дел од транзитот, дисковите се среќаваат со надворешно тангенти.

Може да се каже дека првите два контакти се дефинираат како влезна фаза, а последните два се сметаат како излезна основа.

Како да го гледате

зона на транзит на венус

Овој последен транзит се случи пред повеќе од 8 години, но мораше да се исполнат одредени услови за да се види правилно. Траеше 6 часа и 12 минути и се случи помеѓу 22:09 и 04:49 часот утрото (уште два часа по шпански полуостров), така што едвај се гледаше од нашите географски широчини. Во Шпанија во делот на полуостровот тие мораа да се движат што е можно подалеку на север и на високи места кои имаат рамен и јасен источен хоризонт. Мора да се земе предвид дека соларниот диск заминува со транзитот во последните моменти. Овие последни моменти се третиот и четвртиот контакт. Ова предизвикува дека височината на сонцето на земјата е од неколку степени.

Можеше да се види на најдобрата локација дека Тоа беше крајбрежјето на Girирона со директен поглед кон морето што е во областа каде изгрева сонцето. Најдобрата локација да се набудува на полуостровот е некаде високо на брегот на Girирона со директен поглед на морето каде што ќе изгрее Сонцето. Големината на Венера видена од Земјата за време на понизок спој е околу 60, или 3 % аголна големина на Сонцето, доволно за да може да се види без потреба од оптички уред.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за транзитот на Венера и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.