Што е топлотен бран?

Летна топлина

Во текот на летото, температурите во многу делови на светот се многу високи. Ова е нешто што сите го претпоставивме, но понекогаш топлината може да стане екстремна и исто така трае неколку дена, недели, па дури и месеци.

Овој феномен е познат како топлотен бран, и може да има многу сериозни последици по здравјето и животот.

Што е топлотен бран?

Дрвен термометар

Топлотниот бран е а епизода на ненормално високи температури кои траат неколку дена или недели и кои исто така влијаат на важен дел од географијата на една земја. Колку дена или недели? Вистината е дека не постои „официјална“ дефиниција, па затоа е тешко да се прецизира колку.

Во Шпанија се вели дека тоа е топлотен бран кога се забележуваат екстремно високи температури (земајќи го периодот 1971-2000 година како референца) во најмалку 10% од метеоролошките станици најмалку три дена. Но, навистина овој праг може да варира многу во зависност од земјата, на пример:

 • Во Países Bajos Топлински бран се смета кога температурите над 5ºС се регистрираат најмалку 25 дена во Де Билт, општина која припаѓа на провинцијата Утрехт (Холандија).
 • Во САД: ако се забележат температури над 32,2ºC за 3 дена или повеќе.

Кога ќе се појави?

Парасол на плажа во лето

Огромното мнозинство на време се јавуваат во каникуларниот период, што обично се случува во лето. На Каникула Тоа е најжешкиот период од годината, а се одвива помеѓу 15 јули и 15 август. Зошто се вели дека се најжешките денови?

Имаме тенденција да мислиме дека првиот ден од летото (21 јуни на Северната хемисфера и 21 декември на јужната хемисфера) е најжешкиот ден, но тоа не е секогаш случај. Планетата Земја, како што знаеме, ротира на себе, но исто така се навалува малку. Денот на Летна краткоденица, сончевите зраци стигнуваат до нас исправено, но бидејќи водата и земјата само што почнаа да ја апсорбираат топлината, температурата останува повеќе или помалку стабилна.

Сепак, да Како што летото напредува, водата од океанот, што до сега ја освежуваше атмосферата, и земјата ќе се загрее доволно за да започне многу врел период, што може да биде повеќе или помалку интензивно во зависност од областа во која живееме. Така, на пример, во клима од типот на Медитеранот за време на топлотниот бран може да се појави екстремно топол топлотен бран.

Какви последици може да има топлотен бран?

Шумски пожар, една од последиците на топлотниот бран

Иако тие се природни феномени и немаме друг избор освен да се обидеме да се прилагодиме најдобро што можеме, доколку не ги преземеме потребните мерки би можеле да ги претрпиме нивните последици, кои не се малку.

Шумски пожари

Кога има топол бран за време на суша, шумите се во сериозна опасност да се запалат. Во 2003 г. Само во Португалија, пожарот уништи повеќе од 3.010 км2 шума.

Смртност

Децата, старите лица и оние кои се болни се најранливи на топлотните бранови. Продолжувајќи со примерот од оној во 2003 година, се случиле повеќе од 1000 смртни случаи во текот на една недела, и повеќе од 10.000 во Франција.

здравје

Кога е многу топло, нашето расположение може многу да се промени, особено ако не сме навикнати. Но, кога е екстремно жешко, ако не се преземат соодветни мерки би можеле да претрпиме топлотен удар или хипертермија. Особено најмладите и најстарите, како и болните и дебелите, се население со најголем ризик.

Потрошувачка на енергија

За време на најжешкиот период потрошувачката на електрична енергија вртоглаво се одвива, не залудно, треба да се разладиме и за ова да ги вклучиме вентилаторите и / или да ја вклучиме климатизацијата. Но, ова може да биде проблем, како што е зголемената потрошувачка може да доведе до прекин на електричната енергија.

Најважни топлотни бранови

Топлотниот бран во Европа, 2003 година

Топлотниот бран во Европа, 2003 година

Чиле, 2017 година

Помеѓу 25 и 27 јануари, Чиле го доживеа еден од најлошите топлотни бранови во историјата. Во градовите Quillón и Cauquenes, вредностите беа близу 45 ° C, регистрирајќи 44,9 ° C и 44,5 ° C соодветно.

Индија, 2015 година

Во месец мај, за време на почетокот на сушната сезона во Индија имаше екстремни температури над 47ºС, што доведе до смрт на повеќе од 2.100 луѓе до 31-ви во месецот.

Европа, 2003 година

Топлотниот бран од 2003 година беше еден од најважните за Европејците. Многу високи температури беа забележани во јужна Европа, со вредности како што се 47,8 ° C во Денија (Аликанте, Шпанија) или 39,8 ° C во Париз (Франција).

Почина 14.802 луѓе помеѓу 1 и 15 август.

Шпанија, 1994 година

Во текот на последната недела од јуни и први јули, во Шпанија, особено во медитеранскиот регион, температурите беа многу високи, како што се оние во Мурсија (47,2 ºС), Аликанте (41,4 ºС), во Хуелва (41,4 ° C) или во Палма (Мајорка) 39,4 ° C.

Совети за да се справите што е можно подобро

Пијте многу вода за да се победи топлината

Кога има топол бран, мора да направите се што е потребно за да се справите со него. Еве неколку совети кои можат да ви помогнат:

 • Останете хидрирани: Не чекајте жедни да пиете вода. Со вишок топлина, течностите брзо се губат, затоа е од суштинско значење телото да има постојано снабдување со вода.
 • Јадете свежа храна: Колку и да сакате топли јадења, во текот на летото и, пред сè, за време на топлиот период, избегнувајте да ги јадете.
 • Ставете крема за сончање: Без разлика дали одите на плажа или на прошетка, човечката кожа е многу чувствителна и лесно може да изгори на сонце.
 • Избегнувајте излегување во средината на денот: за тоа време зраците пристигнуваат многу исправено, така што имаат поголемо влијание врз земјата и, исто така, врз телото.
 • Заштитете се од сонцетоНосете облека во светла боја (светлата боја ја рефлектира сончевата светлина), носете очила за сонце и останете во сенка за да избегнете проблеми.

Топлотните бранови се феномени што можат да се појават секоја година. Од суштинско значење е да останете заштитени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.