Тихо Брахе

тихо брахе

Имајќи го предвид неговиот живот, можеме да размислиме Тихо Брахе како најчудниот астроном во историјата. Неговите научни достигнувања се на врвот на луксузниот живот, обележан со многу надреални анегдоти, а поради октомвриската инфекција. Завршил на 24 1601 година. Тој бил доста важен астроном во историјата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ја кажеме целата биографија и подвизи на Тихо Брахе.

Биографија на Тихо Брахе

астрономот Тихо Брахе

Тихо Брахе е роден на 14 декември 1546 година во Кнудструп, Шведска. Синот на личниот советник на кралот, млад тихо Брахе бил воспитан од неговиот вујко Јорген Брахе под најстрогите стандарди. Неговиот вујко сакал Тихо да ја продолжи својата кариера во служба на монархот, па затоа му дал солидна обука за латински хуманитарни науки и во 1559 година, на 13-годишна возраст, го испратил на Универзитетот во Копенхаген, каде што читал книги и нова книга.. По една година на универзитетот, на 21 август 1560 година, се случи затемнување на Сонцето, кое остави длабок впечаток на младиот Тихо.

Иако се преселил на Универзитетот во Лајпциг да студира право, Брахе во ниту еден момент не ги прекина своите астрономски набљудувања, и токму во еден од нив сфатил - за време на спојувањето на Јупитер и Сатурн - дека ги направиле грешките што тој ги направил.

Тоа многу го вознемирило и решил да ги проучува и промени овие предвидувања. Додека студирал право на Универзитетот во Лајпциг, Брахе ја набљудувал планетарната средба меѓу Јупитер и Сатурн и забележал грешки во астрономските предвидувања.

Во 1565 година, по совет на неговиот вујко, Брахе се вратил во Копенхаген. Истата година почина неговиот вујко Јорген, а Брахе, и покрај противењето на неговото семејство, доби големо наследство, кое го искористи за истражување во областа на астрономијата. На 29 декември 1566 година, 20-годишниот Брахе се вплетка во жестока расправија со данскиот благородник Мандруп Парсбјог. Очигледно, иако според изјавата на авторот, Парсбјерг го отфрлал предвидувањето на Тичо. Други велат дека оваа борба произлегува од едноставно математичко несогласување.

Сепак, астрономите не сакале да ја пропуштат навредата и сето тоа завршило со улична тепачка. Некои извори посочија дека Тичо бил победник и покрај тоа што неговата среќа била толку лоша што смртоносниот удар што му го нанел противникот му скинал дел од носот. Оттогаш, Тихо Брахе морал да носи протеза која, според него, била направена од злато и сребро. Расправија со дански благородник Поради тоа Брахе изгубил дел од носот и, според него, морал да носи златна и сребрена протеза.

Подвизи на Тихо Брахе

подвизи на тихо

Дел од богатството на астрономот на неговиот вујко било предодредено да финансира екстравагантни каприци. На пример, тој одгледал џуџе по име Џип, а според самиот Брахе има видовитост. Поради социјалните разлики меѓу нив, и покрај нивното длабоко пријателство, двајцата не можат да делат маса за време на ручекот, па Брахе мисли дека ако Џеп јаде под маса, може да јаде со него. Друга негова чуда е да има домашен лос, кој го нарекол Рикс. Очигледно, овој елен живеел удобно во својата палата во Уланиборг на местото што Брахе го користел како опсерваторија.

Астрономскиот центар бил резиденција изградена од кралот Фредерик II од Данска помеѓу 1576 и 1580 година. Се наоѓа на островот Ком, Данска. Очигледно, Брахе има навика да ја гаси жедта со буре полно со пиво. Во едно од злоупотребата на алкохол, лосот изгубил рамнотежа и си го скршил вратот при паѓање по скали.

Покрај сите овие особености, добро е познато дека пред пронаоѓањето на телескопот, Тихо Брахе бил најдобриот набљудувач на небото. Тихо верува дека напредокот во астрономијата не може да се постигне преку повремени набљудувања и специфични истражувања, туку бара систематски набљудувања и мерења, ноќ по ноќ, и употреба на инструменти кои се што е можно попрецизни. Брахе му се спротивстави на Николај Коперник и го бранеше хелиоцентричниот геоцентричен модел. според кој Месечината и Сонцето се вртат околу Земјата, додека Марс, Меркур, Венера, Јупитер и Сатурн се вртат околу Сонцето.

Пред пронаоѓањето на телескопот, Брахе бил максимален претставник на набљудувањето на небото и не се согласувал со теоријата на Николас Коперник.

Нова на небото со твоето име

планетариум

Во 1572 година, во соѕвездието Касиопеја се појави ѕвезда која досега не била видена на небото. Оваа ѕвезда е всушност нова ѕвезда, а Брахе е многу заинтересиран за неа. Тој поминал околу една година правејќи различни набљудувања. Помеѓу нив, можете да проверите дека нема паралакса (односно, нема разлика во положбата на изгледот) без разлика од каде гледате. Појавата на оваа ѕвезда е еден од најголемите придонеси на Брахе во областа на астрономијата: контрадикција во ставот дека фиксните ѕвезди се непроменливи, а ова гледиште сè уште важело во тоа време. Денес оваа супернова го носи неговото име.

Во 1573 година, Тихо Брахе го објави своето прво дело, кое го одразува неговото набљудување: Де нова Стела, неговото дело беше многу популарно. Исто така, во истата година, тој имаше врска со жена со селанско потекло по име Кирстен, тој и се придружи и покрај противењето на неговото семејство и ја роди.

Брахе бил првиот човек што видел ѕвезда во соѕвездието Касиопеја, што всушност е нова ѕвезда. Преку ова набљудување, тој можеше да го побие ставот што сè уште важеше во тоа време дека ѕвездите се непроменливи.

Смртта на кралот Фредерик II во 1588 година го значеше тоа астрономот ги изгубил своите права на островот Хевен и пензијата што ја добила од монархот. Поради оваа причина, тој ја напушти Данска и беше примен од кралот Рудолф II во Прага во 1599 година. Рудолф II го назначи за кралски математичар и му обезбеди замок како опсерваторија и плати значителни трошоци. Во тоа време, Брахе го запознал својот ученик, исто така познат астроном: Јоханес Кеплер. Иако нивната врска на почетокот беше малку комплицирана, Брахе и Кеплер на крајот дојдоа до плодна соработка.

Крај на астрономот

На 13 октомври 1601 година, Брахе бил поканет да одржи банкет во дворот на баронот Розенберг, заштитникот на Прага. Во тоа време, се сметаше за непристојно да се стане од масата пред да заврши оброкот, а домаќинот да не дојде. За време на гозбата, Брахе пиел премногу вино и почнал да го притиска мочниот меур, но бидејќи не бил груб, тој опстојувал подолго од предвиденото. Ова резултирало со инфекција која го спречила да мокри нормално бидејќи можел да уринира само во ретки случаи. По 11 дена страдање, животот на астрономите одеднаш заврши.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за биографијата на Тихо Брахе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.