Термички подови

термички подови

Во областа на ботаничката метеорологија термички подови да се поделат различните ленти што се дефинирани од надморската височина во планината каде се појавуваат температурни варијации и други елементи на климата. Определувачки климатски фактор е надморска височина над морското ниво и главната метеоролошка променлива на која влијае овој став е температурата.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и важност на топлинските подови.

клучните карактеристики

видови на топлински подови

Керамичките подови се дефинираат како климатски варијации што се јавуваат во планинските области. Олеснувањето влијае и на врнежите, бидејќи ветровите оптоварени со влага се судираат со планините и имаат тенденција да се зголемуваат. Термичките подови обично се многу поценети во интертропската зона, додека во умерените зони тие се слабо дефинирани. Ова се должи на фактот дека температурата во умерените и студените зони е повеќе погодена од годишните варијации на сончевото зрачење.

Ако го анализираме контекстот, можеме да видиме дека има различни варијации во надморската височина и тие ги дефинираат значителните варијации на температурата. Така се утврдуваат најмалку 5 термални подови, најниско е топлиот под, а потоа умерените, студени, малолетни и ледени подови. За секој од подовите се определува амплитуда во варијацијата на висината на температурата, како и други придружни карактеристики.

Диференцијацијата на топлинските подови потекнува од основа на температурниот опсег јасно поставен во интертропската зона. Во умерената зона, температурата се намалува со надморска височина, но тоа не е толку изразен ефект. Ова е затоа што во умерените зони има и други фактори кои се поодлучни, како што е географската ширина. Географската ширина е една од променливите врз која влијае сончевото зрачење што го прима во зависност од ориентацијата на наклонот. Во делот на тропските предели тоа е скоро извештај за сончевото зрачење што пристигнува и зачестеноста на ветровите и дождовите.

Термички подови, температура и надморска височина

разновидност на флора и фауна

Температурата и географската ширина се главните променливи што ги дефинираат различните термички подови. Воздухот се загрева поради реизборот што стигнува до земјата и топол воздух го намалува интензитетот, затоа, бидејќи е полесен, има тенденција да се зголемува. Просечната температура обично се намалува помеѓу 0.65 и 1 степени на секои 100 метри што се зголемува надморската височина.

Планината и надморската височина на секоја планина, исто така, влијаат на режимот на ветерот и врнежите од дожд. Ова се должи на фактот дека ако планина интервенира на патот на ветровите оптоварени со влага, тие се искачуваат и завршуваат врнежи на највисокиот дел од планината. Ако висината на планината е голема, ветровите се ладат, а влажноста се кондензира на надморска височина за да предизвика врнежи. На високите планини, напојувањата обично успеваа да ја испуштат влагата во зоната на ветровито и во наклонетата падина најчесто е посува.

Географската ширина е позиција на област во однос на Екваторот и влијае на термалните подови во инциденцата на сончевото зрачење во текот на целата година. Од географската ширина откриваме дека начинот на кој сончевото зрачење влијае на интертропската лента е униформен. Не е важно во која положба е околу сонцето, бидејќи тропската зона секогаш го прима своето зрачење. Од друга страна, имаме дека на повисоки географски широчини, ова не се случува. Тоа се должи на наклонот на оската на земјата што удираат сончевите зраци на наклонет начин и надморската височина не ја менува значително температурата, бидејќи има помалку сончево зрачење.

Видови на термички подови

вегетација на Европа

Во интертропската зона има приближно 5-6 видови термички подови. Основната разлика на овие подови е во температурата. Ајде да видиме кои се различните видови што постојат:

Топол термички под

Тоа е оној што претставува високи температури во опсег од 28 степени во просек на својата ниска граница и 24 степени на надморска височина од 900-1000 метри надморска височина. Во овој термички под се претставени екосистемите на тропска дождовна шума, листопадни шуми, савани и некои суви и полусуви области на светот. Во долниот дел од областите лоцирани во Еквадор, големи количини на дожд се примаат поради конференцијата на влажен ветер од двете хемисфери.

Премонтан термички под

Познато е и под името на полутопол под ги вклучува областите лоцирани помеѓу 900-1700 метри надморска височина. Достигнува просечна температура од 18-24 степени. Еве ги шумите со ниски планински облаци и се одвива орографски дожд. Овој дожд се должи на оние воздушни маси кои се искачуваат и се кондензираат формирање облаци и производство на дожд.

Калено термички под

Познато е и под името на мезотермална. Областите на помеѓу 1000-2000 метри надморска височина. Неговата просечна температура е околу 15-18 степени, достигнувајќи 24 степени во некои области. На овие географски широчини се формира висока облачна шума, а во суптропските ширини зимзелени шуми. Тука постои и феноменот на орографски дожд при хоризонтални дождови.

Ладен термички под

Познато е и со името на микротермална. Тоа е под каде преовладуваат ниски температури, во просек околу 15-17 до 8 степени. Обично се наоѓаат на надморска височина помеѓу 2000-3400 метри надморска височина. Тука е достигната границата на дрвјата, така што е максималната висина за развој на овој вид на животна форма. Може да се развијат само видови кои се прилагодени на овие клими.

Мурски под

Тоа е таа термичка лента што е помеѓу 3400-3800 метри надморска височина и температурите паѓаат од 12-8 на 0 степени. Температурите во текот на ноќта достигнуваат точка на замрзнување, па дури и претставуваат врнежи во форма на снег. Во некои случаи има доволно врнежи од дожд, но во повеќето достапноста на вода е ограничување.

Обично се јавува главно во највисоките и најсушните области бидејќи пристигнатите ветрови ја испуштиле целата своја влажност на патот.

Леден под

Обично се наоѓа помеѓу 4.000-4.800 метри надморска височина и одговара на зоната на вечен снег. Тука врнежите се во форма на снег и ниските температури спречуваат нивно топење, оштетувајќи го сончевиот регион во големи количини.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за термалните подови и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.