Тахиони

Во физиката и астрономијата се изучуваат хипотетички честички кои се способни да патуваат побрзо од брзината на светлината. Овие хипотетички честички се нарекуваат тахиони. Иако теоријата на релативност на Ајнштајн ни кажува дека честичките не можат да патуваат побрзо од брзината на светлината, овие типови честички се користат за вршење на разни студии од кои се добиваат големи научни придобивки.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тахионите и нивните карактеристики.

Што се тахиони

тахиони и универзум

Кога ги анализираме различните честички што патуваат низ просторот и времето во физиката или гастрономијата, велиме дека постои граница на брзината на светлината. Кој може да патува со брзина поголема од светлината, ќе може да патува на време. Од множеството тахиони кои се способни да патуваат со голема брзина, се раѓа енергијата на тахион. Овој тип на енергија е неутрален и се движи со брзина 27 пати поголема од брзината на светлината. Тахионите се компоненти на овој вид енергија и одговара на енергијата на мислата.

Ако го анализираме од гледна точка на теоријата на Ајнштајн за посебна релативност, тахионот е хипотетичка честичка која има квадримомент од типот на просторот. Ова подразбира дека нејзината енергија и моменти се реални, а неговата маса во мирување би била замислена бројка. Ова значи дека вашиот quad ќе биде негативен. Ние го анализираме вашиот сопствен момент на време и гледаме дека ќе доживеете тахион што е исто така замислен.

Aубопитен ефект што го имаат тахионите, за разлика од вистинските честички, брзината на овие честички расте како што расте нивната енергија. Последицата дека тоа може да се случи се должи на посебната релативност. Хипотетички обележуваме еден вид тахион со негативна квадратна маса. Ако се согласиме со Ајнштајн, вкупната енергија што ја има честичката е неговата маса на одмор е поголема од брзината на светлината квадрат и множи со Лоренцовиот фактор.

Кога тахионите се користат за обична материја, гледаме дека енергијата се зголемува со брзината и станува бесконечна кога брзината се приближува до брзината на светлината. Ако масата е имагинарна ќе имаме дека именителот на дропката мора да биде и имагинарен за да се добие заедничката енергија реален број. За именителот да биде имагинарен, бројот на квадратниот корен мора да биде негативен. Ова ќе се случи само ако брзината на одредено движење е поголема од брзината на светлината. Оттука потекнува фактот што тахионот е честичка што патува со поголема брзина.

Ограничувања и теорија на полето

Тахиони

Треба да се напомене дека тахионите се ограничени со пропорцијата на графитниот просторен тип што се добива со анализа на енергијата и моментот. Затоа, оваа хипотетичка честичка никогаш не може да оди со брзина помала од светлината. Како aубопитен факт, како што се намалува енергијата на оваа честичка, нејзината брзина се зголемува.

Ако тахиони постоеле и би можеле да комуницираат со обична материја може да се наруши принципот на каузалност. Овој принцип ја опишува врската помеѓу причините и последиците. Тоа е основен принцип за сите природни науки, особено во областа на физиката. Каузалноста може да се изучува и од други перспективи како што се филозофија, пресметка и статистика.

Според теоријата на општа релативност, можно е да се изградат простор-времиња во кои честичките можат да се шират побрзо од брзината на светлината. Ова е простор на времето секогаш во однос на далечен набудувач.

Ако одиме на теоријата на полето, гледаме дека тахионите обично се скаларно поле. Во овој случај, има негативна квадратна маса. Фактот дека такво особено постои значи дека постои нестабилност на вакуумот простор-време. Ова е затоа што енергијата на вакуум има максимум отколку минимум. Мал импулс во овој простор и време може да предизвика распаѓање на експоненцијалните амплитуди што произведува кондензација на тахиони.

Тахионите исто така се појавуваат во многу верзии на теоријата на жици. Оваа теорија го наведува тоа сè што гледаме се честички поделени на електрони, фотони, гравитони, итн. Сите овие честички се всушност различни вибрациони состојби од иста низа. Потоа, масата на одредено може да се заклучи како таа вибрација што ја извршува низата. Тахионите се појавуваат во спектарот на состојби на дозволениот акорд и тоа значи дека некои држави имаат негативни квадратни маси. Затоа, тие се имагинарни маси.

Може ли тахионите да одговорат на прашања во врска со универзумот?

Научниците Херб Фрид, од Универзитетот Браун, и Ив Габелини, од INLN-Université de Nice, сметаат дека мистериите на Стандардниот модел можат да се решат со тахиони. Овие научници излегоа со модел базиран на тахиони додека се обидуваа да најдат објаснување за темната енергија во вселената. Моделот што го создадоа имаше различни математички потешкотии бидејќи имаше тотално неочекувани имагинарни броеви.

Знаеме дека останатата маса на тахион е имагинарен број. Ова не е случај со обичните честички. Научниците сфатија дека со вклучување на флуктуирачки парови тахиони и антитахиони, имагинарните броеви што не помагаат да се завршат пресметките може да се елиминираат. Тие исто така би можеле да го објаснат брзото ширење на универзумот во почетните моменти на неговото создавање.

Овие претпоставки не можат да се негираат со ниту еден експериментален тест. Сепак, моделот совршено се вклопува во сите експериментални податоци што се моментално достапни за темната енергија и енергијата на инфлацијата што се случи кога големиот удар го создаде универзумот.

Сите овие пресметки сугерираат дека високо-енергетските тахиони ќе бидат во можност да ги реапсорбираат скоро сите фотони што се емитираат и, според тоа, стануваат невидливи.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што се тахиони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.